"sosyal medya" ile ilgili yazılar

 • Facebook, "Başlıca Haber" ve "Haber Bandı" Özelliklerini Sundu

  Bugün gerçekleştirilecek olan f8 Geliştiriciler Konferansı’na (f8 Developer Conference) kısa bir süre kala Facebook, “Başlıca Haber ( Top Story)” ve “Haber Bandı (Ticker)” özelliklerini tanıtarak kullanıma sundu.

  Devamını Oku »

 • Facebook Abonelik Özelliği

  Facebook, Google Plus ile birlikte hareketlenen sosyal medya dünyasındaki gücünü korumak adına yenilikleri sırasıyla duyurmaya başladı. Facebook Abonelik özelliği de bu yenilikler kapsamında gerçekleştirilmiş son adım olarak karşımızda duruyor.

  Bundan böyle Facebook üzerinden de insanları takip edebileceksiniz. Twitter ile birlikte gelen “takip” üzerine kurulu sosyal iletişim uygulamalarına benzer bir özellik olan Facebook Abonelik, arkadaşınız olmasa dahi bir Facebook kullanıcısına abone olarak onu takip etmeniz üzerine çalışıyor. Kendisine abone olunmasına izin veren kişinin Facebook üzerinden “herkese açık” seçimiyle göndereceği tüm içerikler o kişiyi takip eden kullanıcıların haber kaynağı alanında belirebilecek.

  Devamını Oku »

 • +1 Gibi Facebook Beğen ve Twitter Tuşlarını Analytics’te Raporlama

  Google +1 tuşunu açtıktan kısa süre sonra Google Analytics içinde bu tuşların kullanım değerlerini ve bu tuşu kullanan ziyaretçilerin süre, sayfa/ziyaret gibi bilgilerini gösterdiği "Social" sayfasınıda açtı.

  Daha önce Google'ın bu sayfasında bu özelliği diğer sosyal medya paylaşım uygulamalarına entegre edebileceğinizi anlattığını belirtmiştim. Şimdi bu konuyu sizin için anlatmak istiyorum.

  Ben çözüme sizi kısa yoldan ulaştıracağım ancak isteyen verdiğim linkteki tüm detayları öğrenerek ihtiyacına göre farklı geliştirmeler yapabilir. Google'ın bizim için hazırladığı zaten örnek kod var. Bu kodda yorum kısımlarını silerek dosya boyutunu düşürüp sitenize entegre edin. Örneğin biz şu şekilde uyguladık (kodu açıp bakabilirsiniz):

   

  Daha sonra Facebook ve Twitter paylaş tuşlarımızın olduğu sayfada üstteki kodun ardından şu kodu ekleyeceğiz. Bu kod takip işlemini tetikleyecektir.

  Ve bir kaç saat sonra Google Analytics'e verilerimiz yansıdığında aşağıdaki gibi rapora ulaşabiliyoruz.

  Google Analy Sosyal Paylaşım Takibi

  Devamını Oku »

 • Google Analytics İle Google +1 Düğmesi İzleme Etkileşimi

  Google geçtiğimiz günlerde Google+ projesinin ilk adımı olan +1 düğmesini tanıttı ve bir çok site hemen bu düğmeyi sitelerine eklediler.
   
  Google Analytics'e eklediği Sosyal sekmesi sayesinde artık sosyal paylaşım butonu aktivitelerini görebilirsiniz. Hatta bu sayfadaki bilgileri uygulayarak Facebook, Twitter gibi diğer servisleride raporlayabilirsiniz: http://code.google.com/apis/analytics/docs/tracking/gaTrackingSocial.html
   
  Bu tuşun etkileşimini izlemek için kullanabileceğiniz bir geri çağırma işlevi seçeneği var. Bu yüzden bu tür entegrasyonları Google Analytics dışında kendi özel scriplerinize de uygulaması oldukça kolay olacaktır.
   
  Önce Google +1 Düğmesi oluşturma aracını kullanarak düğme stilimizi seçelim. Ardından oluşturma aracının “Gelişmiş seçenekler” bölümünde aşağıdaki resimde gösterdiğimiz gibi “JS Geri Çağırma İşlevi”ne fonksiyon adı olarak “tamindir_arti_donusum” belirliyoruz.

  Google artı 1 button Analytics'ten takip

  Bu ayarları yaptıktan sonra oluşacak kod aşağıdaki gibidir.


  Üstteki kodu, düğmemiz nerede çıksın istiyorsak oraya yapıştırıyoruz.
  Ardından aşağıdaki geri bildirim fonksiyonumuzu da sitemize ekliyoruz.

  Devamını Oku »

 • Google +1 Nedir?

  Google +1 butonunu devreye soktuğunu bildirdi.Google +1

  Google +1 butonu ile kullanıcılar arama yaparken artık güvendikleri arkadaşlarının +1 vererek beğendikleri siteyi görebilecekler. Google hesabıyla giriş yapmış kullanıcılar arama sonuçlarında beğendikleri sitelere +1 vererek bu siteleri arkadaşlarınız da görmesini sağlayabilirsiniz.

  Google'a göre +1 özelliği arama motorlarını arama terimleri ile daha "alakalı" hale getireceğini düşünüyor. Gerçek hayatta nasıl ki kararsız kaldığımız bir noktada arkadaşımıza danışıyorsak aynı şekilde +1'de bu işe yarayacak ve arama sonuçlarında arkadaşımızın daha önce +1 verdiği siteler gözükecektir.

  Google temsilcisi Jim Prosser ile yapılan röportajda Google +1 ile ilgili merak edilen birkaç sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

  Google +1'e yapılacak tıklamalar sıralamayı etkileyecek mi?, sorusuna Prosser; 'hayır' cevabını vermiş ve Google'ın +1 tıklamaları sayesinde elde edeceği verileri daha sonra bir şekilde algoritmaya dahil etmek istediğini belirtmiştir. Prosser, +1'ın yanında gözüken kişilerin google contacts (google kişiler) içerisinde bulunan arkadaşlarımız ve Gmail, Buzz ve Reader gibi uygulamalardaki verilerden elde edildiğini dile getiriyor. Kapalı sisteme sahip sosyal ağ sitelerinde bulunan arkadaşlarımızın bu sisteme dahil edilemeyeceğini belirten Prosser, +1 sisteminin açık sosyal medya için kullanılabilir durumda olduğunu söyledi.

  Prosser ayrıca +1'in tüm kullanıcı hesapları tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç ayda mümkün olduğunu ancak +1'i denemek isteyen meraklı kullanıcıların Google.com/experimental adresine sistemi deneyebilirler. Her aramada +1'i göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Birkaç hafta içerisinde daha fazla arama sonucunda Google +1 kullanılabilir durumda olacak. Daha fazla bilgi için Google +1 butonu sayfasını ziyaret ediniz.

  Google +1

  Devamını Oku »

 • GMail Sürükle-Bırak Desteğiyle Ekli Dosyalara Daha Kolay Ulaşacaksınız

  gmail-surukle-birak Gelişimine ara vermeden devam eden GMail bir süre önce imajlar için sürükle-bırak desteğini duyurmuştu. Bu özellikle GMail kullanıcıları pratik bir kullanım sunan sürükle-bırak özelliğini e-postalarında kullanmaya başlamışlardı. Sadece Google Chrome'da desteklenen özellik sayesinde e-postalarınızın içerisine istediğiniz resmi sürükle-bırak desteğiyle ekleyebiliyordunuz. GMail bu özelliği indirilebilir dosya ekleri içinde genişletti. Böylece e-posta ekini taşıyarak istediğiniz yere bırakabilirsiniz veya ekleyeceğiniz belgeyi sürükle-bırakla göndereceğiniz e-postaya ekleyebilirsiniz. Yaptığımız denemelerde dosya ekleri için sürükle-bırak özelliğinin Google Chrome'un yanısıra Mozilla Firefox'ta da çalıştığını gördük.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin