Sony Xperia Z İncelemesi

Kamera

Xperia Z’nin arka kısmında 13.1 MP değerinde bir ana kamera yer alıyor. Kameranın EXMOR RS model bir lense sahip olduğunu hemen ekleyelim. Bu donanıma LED flaş eşlik ediyor.

Sony’nin Xperia Z’de yer alan kamerayla birlikte fotoğraf makinelerinden edindiği deneyimi olabildiğince benzer şekilde bu cihaza aktarmaya çalıştığını açıkça görüyoruz. Bu tabii ki hoş ve başarılı bir bakış açısının ürünü. Kullanıcılara bu sayede kamera deneyimi noktasında birçok seçenek ve imkan tanınabiliyor. Özellikle de “Süper Otomatik” çekim modu ile hiçbir ayara bulaşmadan en iyi fotoğrafı çekmek isteyenlerin bu seçeneğe bayılacaklarını düşünüyorum.

sony-xperia-z-incelemesi-super-otomatik

Arka arkaya çekim modunu çekerek depolama alanınız dolana kadar seri fotoğraf çekimi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Resim efekti modundaysa ekranda göreceğiniz efektlerden birini seçerek istediğiniz bir kareyi doğrudan o şekilde çekebiliyorsunuz.

sony-xperia-z-incelemesi-efektler

Panorama modunda bizi yepyeni bir çekim deneyimi karşılıyor. Bu modu seçtiğimizde panorama fotoğraf için bir başlangıç noktası belirliyoruz ve kamerayı o noktaya doğru tutuyoruz. Daha sonra çekme tuşuna basarak telefonu belirlediğimiz yönde hareket ettiriyoruz. Bu sırada hiçbir tuşa basmamanıza ya da fotoğraf birleştirmemize gerek kalmadan yazılım panoramik fotoğrafı hızlı bir şekilde oluşturuyor.

sony-xperia-z-incelemesi-panorama

Sahne seçimi menüsüne geçtiğimizde birçok hazır sahne ayarları buluyoruz. Yumuşak ten, foft snap, hareket bulanıklığı giderici, manzara, arka ışık düzeltme HDR, gere portresi, gece çekim modu, el ile alacakaranlık, yüksek hassaslık, gurme, evcil hayvan, plaj, kar, parti, spor, belge ve havai fişek sahnelerinden o an için uygun olanı seçip en iyi fotoğrafı elde edebiliyoruz.

Xperia Z’nin ön kamerasından da bahsedelim. 2.2 MP değerindeki kamera özellikle de anlık görüntülü iletişim kurmada işlevsel.

Sony Xperia Z’nin video çekim kabiliyeti de tatmin edici seviyede. Zira arka kamerayla saniyede 30 kareyle 1080p tam HD video çekilebiliyor. Ancak benim asıl ilgimi çeken özellikse HDR video çekebilmenin mümkün olması. Yaptığımız testlerde HDR video deneyimin gerçekten de lafta kalmadığını ve hissedilebilir bir deneyim olduğunu belirtmeliyim. Yine ön kamerayla da aynı değerde video çekebiliyorsunuz. Yani saniyede 30 kareyle 1080p tam HD.

Video çekerken de belli sahneleri belirleyebiliyorsunuz. Soft snap, manzara, gece, plaj, kar, spor ve parti seçenekleri video çekimi esnasında önceden atayabileceğiniz uygun ayarları beraberinde getiriyor.

Üründe fotoğraf çekmek için fiziksel bir deklanşör tuşunun olması iyi olurdu diye düşünüyorum. Zira özellikle de deklanşöre yarım basarak edinilen odaklanma başarılı sonuçlara katkıda bulunuyor.

Konular: Mobil

Sony Xperia Z İncelemesi İçin Yapılan Yorumlar (7)

 • ;-)
  ;-) dedi ki;

  Lafa gerek yok telefon güzel abi evet tek sorunu şarj bitiyo erken tek bu şikayetim var o kadar diğer kalan herşey harika yeni yeni şeyler keşfediyorm telefonumda beni düşünen telefon müzik dinlerken sesini cok actım mı beni uyarıyor sevgilinizaman bu kadar düşünmez. ;-)

  15 Haziran 2014 Pazar - 04:37:53 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ubeyde yiğitbaşı
  ubeyde yiğitbaşı dedi ki;

  Teknoloji gelişiyor. Hdmı şarj çıkışından sağlanıyor

  5 Mayıs 2013 Pazar - 18:53:51 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • CM64
  CM64 dedi ki;

  Telefonu yeni aldım hergün şarj dışında bir eksisi yok benim kullanımıma göre :)

  1 Mayıs 2013 Çarşamba - 20:10:27 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  adam berbat anlatıyo ağzıyla çıkardığı cık sesleri bu kadar mı gıcık olabilir hem hdmı ı de unutmuş
  kamerayı test ediyo full elini görüyoruz bu güzel telefonu berbat anlatmış

  14 Nisan 2013 Pazar - 17:21:20 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Coşkun
  Coşkun dedi ki;

  :)) HDMI koymayımı unutmuşlar yoksa benim bilmediğim birşey mi var

  8 Nisan 2013 Pazartesi - 10:31:37 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Sony Xperia Z İncelemesi için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.