"güvenlik" ile ilgili yazılar

 • aramamekani Açılış Sayfasından Kurtulmak

  Herkese merhaba, geçtiğimiz günlerde yeni yayılan bir virüs Facebook hesaplarımızdan iletiler paylaşarak bilgisayarlarımıza zararlı yazılımlar yüklemekteydi.

  Slayt gösterisi başlıklı bu ileti üzerinde "Slayt Videomu İzleyip Yorum Atarmısınız Lütfen :)" mesajını bulundurmaktaydı. Bu bağlantıya tıkladığımızda ise tarayıcı bizi bir program güncelleme uyarısına yönlendiriyor ve güncellemeyi onayladığımızda aramamekani virüsü bilgisayarımıza bulaşmış oluyor.

  Devamını Oku »

 • Portalsepeti Açılış Sayfasından Kurtulmak

  Portalsepeti Açılış Sayfasından KurtulmakPortalsepeti.com, kullanıcıların belirli internet kaynaklarına ulaşımını kolaylaştırma amaçlı bir arama motoru ve ana sayfa aracıdır. Fakat, dış kaynaklardan yüklenen yazılımlar nedeniyle internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek ana sayfanın portalsepeti olarak değişmesini sağlayan bu arama motoru gün geçtikçe artan sayıda kullanıcının canını sıkmaktadır.

  Devamını Oku »

 • FBI Uyardı: DNSChanger Virüsü Nasıl Silinir?

  FBI, DNSChanger virüsü yüzünden alarma geçti. Özellikle ABD'de 500 binden fazla bilgisayarı etkileyen virüs bulaştığı bilgisayarların DNS ayarlarını bozarak girilmek istenen siteler yerine bambaşka sitelere yönlendiriyor. Bulaştığı bilgisayarları 9 Temmuz'dan itibaren bloke edebileceği açıklanan virüsü antivirüs programları tespit edemiyor. FBI tarafından yayınlanan dokümanda virüsü nasıl tespit edeceğiniz ve silmek için neler yapabileceğiniz detaylı olarak açıklanmış.

  Öncelikle DNSChanger virüsünün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Her kullanıcının kolaylıkla test edebilmesi için açılan www.dns-ok.us sitesine tıkladığınızda arka planda yeşil renk görüyorsanız bilgisayarınıza bu virüs bulaşmamış demektir. Ama tersi bir durum söz konusuysa deneyebileceğiniz bazı programlar var.

  Devamını Oku »

 • Microsoft'un Antivirüs Programı Security Essentials 4 Yayınlandı

  Microsoft bugün PC’ler için hazırladığı antivirüs-antimalware programı olan Microsoft Security Essentials’ın (MSE) 4. versiyonunu yayınladı.

  2011’in sonlarından beri beta etiketine sahip olan programın bu yeni versiyonu daha iyi bir arayüz, Microsoft servisleri ile daha fazla entegrasyon, yeni otomatik özellikler ve daha iyi performans ile tehdit algılama nitelikleri sunuyor.

  Devamını Oku »

 • En Popüler Ücretsiz Android Antivirüs Uygulamaları

  1949 yılına dayanan geçmişine rağmen, her şey 1982 yılında lise öğrencisi Rich Skrenta'nın arkadaşlarına şaka yapmak için bir oyunun içine gizli bir dosya saklaması ile başladı. Şakanın amacı disket ile yüklenen oyun 50. kez çalıştırıldığında ekrana bir şiir getirilmesiydi. Bu şiir dünyada 25.yılını dolduran ve ilk virüs olarak tanımlanan Elk Cloner isimli virüsten başkası değildi.

  İlk virüs olarak ve sahibinin de hala kötü ünvanı ile anılmasının nedeni, küçük bir kasabada başlayıp tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan ve tanımlanan ilk virüs olmasıydı. Kapıyı aralayan bu virüsün geçen 25 yıl boyunca açtığı kapıdan binlerce, türlere ayırırsak milyonlarca virüs geçti. Kimisi sadece bilgi verme amaçlı kimisi ise tamamen özel bilgileri çalma amaçlı olan virüsler, trojan, casus yazılım, truva atı, solucanlar, XSS, sentineler ve bunun gibi onlarca değişik tipte yaptıkları işlemlere göre kategorize edildiler.

  Devamını Oku »

 • Wireless (Kablosuz) Ağ Şifresi Nasıl Öğrenilir

  Wireless yani kablosuz ağ şifreleri internetteki gezintinizi güvenlik altına alırlar ve bant genişliğinizin yetkisiz kullanıcılar tarafından kullanılmasını engellerler.

  Ancak kullandığınız kablosuz ağın yöneticisi değilseniz ya da arada bir yeni cihazlar ekliyorsanız seçtiğiniz şifrenizi unutmanız çok kolaydır. Eğer modeminizin admin (yönetici) paneline girerseniz bu şifreyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle ağ yöneticisi değilseniz veya yönetici panelinin de şifresini hatırlamıyorsanız bu iş bir eziyete dönüşebilir.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin