Bilgisayar Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilgisayar BakımıBilgisayarınızı almak için ne kadar ücret ödediniz? Peki ya bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi ve yazılımlara ne kadar ücret ödediniz? Hepsini bir yana bırakın bilgisayarınızda veya Mac'inizde bulunan ve sizin için önemli olan kişisel dosyalarınız ve dökümanlarınızın değeri nedir? Muhtemelen tüm bu sorduğumuz sorular için harcadığımız paralar binlerce lira değerinde ve kimimize göre belki de pahabiçilemezdir. Ortada pahalı bir yatırım söz konusu olduğuna göre bilgisayarınızın bakımını yapmak ve bilgisayarınızı korumak sizin için en önemli önceliklerden birisi olmalı ama gelin görün ki bir çok kullanıcı bilgisayarını nasıl koruyacağı veya nasıl bakım yapacağı konusunda pek fazla bir bilgiye sahip değil. Düşünsenize sahip olduğunuz arabanızı bile belirli zaman aralıklarında bakıma sokup yağını değiştirir, lastik basıncını kontrol eder v.b. işlemler yaparsınız. Hatta daha küçük bir örnek vermek gerekirse bisikletinizin bile zaman zaman zincirini değiştirir, frenlerini kontrol edersiniz. Durum böyleyken bilgisayarınıza da gereken önemi vermeli ve zaman zaman bilgisayarınıza da bakım yapmalısınız.

Eğer bilgisayarınıza nasıl bakım yapacağınızı öğrenir ve bilgisayarınızı korumanın neden bu kadar önemli olduğunu anlarsanız, kendi belirleyebileceğiniz bir sistem doğrultusunda bilgisayarınızı sürekli olarak ilk günkü performansıyla kullanabilir ve bilgisayarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu yazımda sizlere bilgisayarınızın bakımını yapmak için kullanabileceğiniz ve her bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla kullanabileceği uygulamalar, servisler ve kullanımlarından kısaca bahsedeceğim. Sıradan başlıklar altında bilgisayar bakımı konusunu incelemeye başlayalım.

Bilgisayara Bakım Yapmak Ne Demektir?

Yeni aldığınız ve kutusundan çıkardığınız son model Windows veya Mac işletim sistemine sahip bilgisayarınızı gerekli bağlantılarını yapıp fişe taktıktan sonra çalıştırıyorsunuz. Her şey ne kadar güzel değil mi? Artık yeni bir bilgisayarınız var ve son sürat hiç takılma olmadan gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Gelin görün ki yeni bilgisayar alan kullanıcıların bir çoğu aylar sonra veya bir yıla yakın zaman dilimi içerisinde bilgisayarlarının performanslarının düştüğünü dile getiriyorlar. Ve aradan 18 ay ve 2 yıl zaman geçtikten sonra artık kullandığınız bilgisayarınız yavaş yavaş teklemeye başlıyor, uygulamaları açarken ve web sayfalarında gezinirken geç tepkiler vermeye başlıyor. Böyle durumlarla karşılaşan bir çok bilgisayar kullanıcısı yer yer bilgisayarını yumrukluyor bazen de bilgisayarının ilk zamanlardaki halini hatırlayıp bir damla gözyaşı döküyor olabilir.

Bilgisayar Bakımı

Bazen bu sorunların temeli yetersiz internet bağlantısı ve zamanının gerisinde kalmış eski donanımlar gibi lanse ediliyor olsa da sorun tek başına bunlardan kaynaklanmamaktadır. 2 yıllık bir süreç içerisinde bilgisayarınızda oluşabilecek yavaşlıkların bir çok nedeni olabilir. Bu yavaşlamalara neden olabilecek başlıca şeyler; bilgisayarınızda var olan çift dosyalar, gereksiz yapılan indirmeler, yüklendikten sonra tam anlamıyla silinemeyen uygulamalar, gereksiz sistem kayıtları ve daha önce ziyaret etmiş olduğunuz internet sayfalarına ait çerezler olarak sıralanabilir. O zaman bilgisayarınıza bakım yapmak denildiğinde aklımıza ilk gelmesi gereken şey az önce saydığımız yavaşlamaya neden olabilecek unsurları temizlemek ve düzenlemeler yapmak olacaktır. Gerekli temizlemeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra bilgisayarımızın performansı artacağı için daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışacaktır.

En sık kullanılan bakım yöntemleri:

 • Disk birleştirme
 • Sistem kayıt defterlerini temizleme
 • Gereksiz dosyaları ve çift dosyaları silme
 • Tam olarak kaldırılamamış ve silinmemiş uygulamaları temizlemek
 • Sürücü güncellemelerini kontrol etmek
 • İnternet tarayıcınızla ilgili verileri ve çerezleri temizlemek

Bu saydığımız unsurlar dışında bilgisayarınızda işletim sisteminizin kurulu olduğu sabit diskin en az 'luk bölümünün boş olması da performans ve hızı etkileyen önemli bir unsurdur ve dikkate alınması gerekir.

Bilgisayar Bakımı Denince Ne Anlıyorsunuz?

Belirtildiği gibi bilgisayarınıza bakım yapmak daha hızlı çalışmasını ve daha verimli çalışmasını sağlar. Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayar bakımının nasıl yapılacağını bilmediği için bilgisayarları yavaşladığı zaman yeni bir tanesini satın alma yolunu seçiyorlar. Halbuki düzenli şekilde yapacağınız yukarıda belirttiğimiz bakım yöntemleri sayesinde bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir ve böylece ekstra masraf ve harcamalardan kurtulmuş olursunuz. Nasıl ki arabanıza ve diğer elektronik aksamlı aletlerinize bakım yapmadığınız zaman daha çabuk yıpranıyorlarsa aynı durum kullandığınız bilgisayar için de geçerlidir.

Bilgisayar Bakımı

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gelişmiş bilgisayar kullanıcıları çoğu zaman kendi bilgisayar bakımlarını kendileri yapmaktadır ama başlangıç seviyesindeki ve orta seviyedeki kullanıcılar tam olarak konuya hakim olmadıkları için bilgisayar bakımıyla ilgili uygulama ve yazılımlardan yardım alırlarsa çok daha iyi olacağını düşünmekteyim. Çünkü yanlışlıkla silinebilecek bir sistem dosyası nedeniyle bilgisayarınıza kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi ve orta seviye bilgisayar kullanıcıları için bu bölümde bilgisayarınıza bakım yapabileceğiniz ve sistem performansını arttırabileceğiniz ücretsiz programlardan bahsedeceğim. Birlikte sistemimizi temizlemek ve hızlandırmak için kullanabileceğimiz programlara bir göz atalım.

CCleanerCCleaner

CCleaner bir çok bilgisayar kullanıcısının tercih ettiği popüler ve ücretsiz bir sistem bakım aracıdır. Program yardımıyla sisteminizi hızlı bir şekilde optimize edebilirsiniz. Aynı zamanda diskinizde bulunan gereksiz dosyaları temizleyebilir, kayıt girdilerinizi temizleyebilirsiniz.

CCleaner
CCleaner Sistem Bakım, Temizleme ve Optimizasyonu

CCleaner
CCleaner Mac İçin Sistem Temizleyici

Advanced SystemCareAdvanced SystemCare

Advanced SystemCare yine CCleaner kadar popüler olan başka bir sistem bakım aracıdır. Program içerisinde bulunan 20'den fazla sistem aracı sayesinde bilgisayarınızı ücretsiz olarak optimize eder ve daha güçlü bir koruma sağlayarak bilgisayarınızın performansını arttırır.

Advanced SystemCare
Advanced SystemCare Sistem Temizleyici ve Hızlandırıcı

Glary UtilitiesGlary Utilities

Glary Utilities ile bilgisayarınızda belli bir kullanım sürecinden sonra oluşabilecek yavaşlıkları ve sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ücretsiz bir program olan Glary Utilities ile sisteminize gerekli optimizasyonu kolayca yapabilirsiniz.

Glary Utilities
Glary Utilities Çok Fonksiyonlu Sistem Aracı

Wise Registry Cleaner FreeWise Registry Cleaner Free

Wise Registry CleanerFree ile Windows kayıt defterinde bulunan gereksiz, kayıp veya yanlış kayıt girdilerini kolay ve güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Tamamen Türkçe olan program ile gerekli optimizasyonu yaptıktan sonra sisteminiz daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Wise Registry Cleaner Free
Wise Registry Cleaner Free Sistem Kayıt Defteri Temizleme Aracı

SlimCleanerSlimCleaner

Ücretsiz ve başarılı bir program olan SlimCleaner ile sisteminiz üzerinde yapacağınız analiz ve bakım sonucunda, bilgisayarınız en kararlı ve temiz çalışma ortamına kavuşacak. Sonuç olarak programın yaptığı bakım işlemleri sonrasında bilgisayarınız eski haline göre olabildiğince hızlı çalışmaya başlayacak.

SlimCleaner
SlimCleaner Sistem Bakım Programı

Toolwiz CareToolwiz Care

Toolwiz Care sürekli olarak bilgisayarınızda açık durması gereken bir program. Otomatik olarak bilgisayarınızın sağlığını denetliyor ve gerekli düzenlemeleri anlık olarak yaparak performanstan ödün vermemenizi sağlıyor. Aynı zamanda gizlilik koruması seçeneğiyle sisteminizin güvenliğini de elden bırakmıyor.

Toolwiz Care
Toolwiz Care Sistem Bakım Aracı

SlimDriversSlimDrivers

SlimDrivers bilgisayarınızda donanımları tarayarak sürümlerini kontrol eder. Eğer kullanmış olduğunuz sürücünün yeni bir versiyonu varsa sizin için bunu otomatik olarak indirip yükleyebilir. Bu şekilde donanımlarınız sürekli güncel ve sorunsuz bir şekilde çalışır.

SlimDrivers
SlimDrivers Sürücü Güncelleme Programı

Konular: Nasıl yapılır

Bilgisayar Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? İçin Yapılan Yorumlar (10)

 • dantesparda2012

  Arkadaşlar eğer iyi bir bilgisayar istiyorsanız sadece CCleaner yükleyin derim.Bide program silerken your unnistaller programını kullanın o kadar...

  30 Ocak 2013 Çarşamba - 17:13:48 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  yeni bir kulanıcıyım yeni pc aldım bilgisayarımı iyi korumak için hangi programı idirmem lazım

  30 Ocak 2013 Çarşamba - 16:34:03 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • bukulmezosman
  1
  - dedi ki;

  pc konusunda uzman olmayan ve okuyanları yalnış yönlendiren talihsiz açıklamalarla dolu yazı olmuş. CCleaner denen proğramın çöp temizliğinden fazla işlevi yoktur , Advanced SystemCare ise tamamen bir vista işletim sistemi düşmanıdır , uzun kullanımlar sonrası pc yi çökertir tek çıkış yolu format kalır ,Glary Utilities orta karar bir proğramdır , diğerlerini proğram kapasitesine bile sokmam ,yorum yazmaya bile değmeyen uyduruk işe yaramaz proğramlardır. bu kadar proğramı ayrı ayrı yükleyip uğraşacağınıza sadece tek bir proğramla bu kadar işi rahatlıkla yapabilirsiniz size tavsiyem ..avg pc tuneup veya auslogics boost speed dir .içerik olarak aynıdırlar avg daha teferruatlıdır. üstte yazılı proğramların yaptığı işi bu proğramlar tek başına yaparlar. benim pc değerlidir diyorsanız dediğimi yaparsınız , sizlerin düşüncesinede saygı duyarım senelerdir edindiğim tecrübeye dayanarak sizleri bilgilendirmek istedim . saygılar.

  11 Nisan 2012 Çarşamba - 01:58:35 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: slxsiy
   gercekten ilginç ama o edigini deneyecem advanced yıllardır kullanıyorum şikayetim yok
   26 Nisan 2013 Cuma - 12:14:34 - Şikayet Et
  • Cevap yazan: bukulmezosman
   Ayaz "çok şey bildigini zannediyorsun ama hariçten gazel okuyup işkembeden sallıyorsun tam indir editörü hazırladı diye proğramların dört dörtlük olmasımı gerekiyor , işi bu topladığı proğramları derleyip sunuyor elbetteki iyi proğramlar var , ama hepside kaliteli proğram olacak diye birşey yok. anladığını zannetmiyorum , kapasite meselesi sen editör hamiliğine devam et.
   1 Mayıs 2012 Salı - 00:35:06 - Şikayet Et
  • Cevap yazan: burhancnsz
   WİSTA KULLANIYORU SYTEM CARE DENEN ADİ YAZILIM MAKİNEMİ MEH VETTİ SAKIN VİSTDA DENEMEYİN
   14 Nisan 2012 Cumartesi - 11:03:29 - Şikayet Et
 • ramazan43
  5
  - dedi ki;

  zaten genel olarak kullandımız yazılımlar paylaşm bence başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için çok yararlı olmuş devam et tamindir :D

  10 Nisan 2012 Salı - 16:24:22 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • hüseyinekrem

  bi kere yükleyip kurtulmak istiyorsanız tuneup çok iyidir.tabi kayıtlı sürümse.unıble booster filan hikaye.bilgisayarı rahatlatması için yüklüyosun bilgisayarı felekat kasıyor ozaman ne kadar iyi olursa olsun boşş.aslında ccleanere gerek yok.windowsla herseyi silebilirsin zaten registere truva atı filan bulaşırsa acıyosun geri kapanıyo.gelemem bu kadar naza.tuneup iyidir ama ama ramınız 512 ve 512 den fazla olmalı benden demesi.

  9 Nisan 2012 Pazartesi - 13:54:48 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Bilgisayar Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.