• Google Chrome Tarayıcınızda Olması Gereken 10 Eklenti

  Google Chrome beta sürümüne veda ettiği versiyonuyla beraber Firefox ile en çok rekabet edecekleri alan olan eklenti* desteğini de resmileştirmiş oldu. Teknoloji meraklıları eklentileri denemeye beta aşamasındayken zaten başlamıştı ama kararlı sürümle beraber gerçek test aşaması başlamış oldu.

  Google Chrome'un lansman aşamasında dikkat çekilen en önemli özelliği hızlı oluşuydu. Chrome kullanıcılardan hız anlamında tam not alsa da pek çok kişi eklenti desteğiyle beraber bu günlerin geride kalacağını düşünmüştü. Ama öyle olmadı. Google prestijli tarayıcısı Chrome'u eklentilerle zenginleştirmeye başlayanlar tarayıcının hızında önemli bir düşüş gözlemlemediler. Firefox kullanıcılarının alışkın oldukları hız kaybı ve çökme sorunları henüz Chrome kullanıcılarının pek karşılaşmadığı sorunlar gibi görünüyor. Bu durumda giderek zenginleşen Chrome'un eklenti kütüphanesi kullanıcılar için giderek cazip hale geliyor.

  Devamını Oku »

 • OpenX'den Google Ad Manager'a... Reklam Sunucusu Masrafları 0'a Düşüyor

  Sanırım bu yazımda size demek istediğimi en iyi aktarmak için, bizim taraftaki süreci başında anlatmalıyım... Son zamanlarda Oyunkolu.com sitemiz yükselişteydi ve TAMindir.com'da da yeni reklam alanları açmıştık. Bu sebeple çok daha fazla günlük reklam gösterimi gerçekleşiyor ve kullandığımız OpenX yazılımına sunucumuz yetmiyordu. Hep yüksek seyreden "Load average" değerleri, geç açılan yönetim ve istatistik sayfaları geçen hafta bir gün canımıza tak etti. Önce MySQL'i başka sunucuya koyduk ancak bu çözüm olmadı. Çünkü http istekleri sunucuyu bu hale getiriyordu. (Sunucuda Litespeed kurulu) Sonra ofisten bir arkadaşım değişik cache yöntemlerini incelerken bende sahibinden.com'da ikinci el sunuculara bakmaya başladım. Tam bu sırada aklıma daha önce incelediğim ancak o zamanlar isteklerimi yeterince karşılayamayan Google Ad Manager geldi. Gerisine aşağıdaki karşılaştırma tablosu ile devam etmek istiyorum.

  Devamını Oku »

 • Web Programlama & Kodlama Programlarını Karşılaştırıyoruz: Aptana vs Dreamweaver

  Kendi ofisimizde doğru programlama & web dizayn araçlarını bulmak, tıpkı doğru projelendirme yapılarını oluşturmak gibi zamanımızı aldı. Şu an ofiste herkes kendine göre en uygun programı kullanıyor. Ben hem iş arkadaşlarımın hemde kendi tecrübelerimi sizinle paylaşmak ve size fikir sağlamak istedim.

  Hızlı karşılaştırma

  Aptana Studio

   • Ücretsiz

   • Hızlı güncellemeleri ve Eclipse tabanı ile daha fazla programlamaya yönelik destek ve seçenek sunuyor.

   • Aptana 2 sürümüyle artık bedava SFTP'de desteklemektedir.


  Adobe Dreamweaver:

   • 399$

   • Dreamweaver görsel modda düzenleme yapabilmektedir.

   • Adobe'nin diğer tasarım ve animasyon programlarıyla uyumlu çalışabiliyor.


   

  Devamını Oku »

 • Çocuklar En Çok Hangi Oyunları Tercih Ediyor?

  Pek çok çocuk gelişim uzmanı oyun oynama zamanının özellikle çocukların zekası ve beyin gelişimi için faydalı olduğunu iddia etmektedir. Günümüzde uzmanların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre sadece yaratıcı ve çocukların hayal gücünü geliştiren oyunlar çocukların zekasını ve beyin gelişimini hızlandırıyor. Peki çocuklar en çok zeka geliştiren oyunları mı tercih ediyorlar?

  Zamanlarının çoğunu bilgisayar başında çevrimiçi oyunlar oynayarak geçiren çocuklar, zeka geliştiren oyunların yerine çoğunlukla televizyon kanallarında yayınlanan çizgi film karakterlerinin yer aldığı oyunları tercih ediyor. Sonuç olarak ülkemizde ve dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip bu çizgi filmlerin oyunlarına olan ilgide günden güne artmaktadır. Günümüzde internetin çocuklar için önemini anlayan çizgi film yapımcıları, çizgi karakterlerin yer aldığı internet oyunlarıyla çocukların ilgisini daha da artırıyor.

  Devamını Oku »

 • Facebook'ta Haklarınızı İhlal Eden Kullanıcı Adını Şikayet Etme

  Günümüzün en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook, 2009'un yaz aylarında kullanıcı adı uygulamasına geçerek kayıtlı tüm kullanıcılarına kişi profillerini facebook.com/TAMindir şeklinde özelleştirme fırsatı tanımıştı. Özelliğin açıldığı gün büyük bir yoğunluk yaşanmış ve birçok kişi kendini ön plana çıkaracak kullanıcı adları kullanmaya başlamıştı. Hatta Facebook'ta yaşanan bu kullanıcı adı çılgınlığında öne çıkan isimler kimi zaman yüksek ücretler karşılığında satılmıştı.

  Devamını Oku »

 • Cloud Computing Temelli 2 Yenilikçi Antivirüs: Immunet mi, Panda mı?

  Bulut bilgi işlem, bilgi işlem bulutu, bulut hesaplama gibi isimlerle Türkçeleştirilen fakat henüz tek tip Türkçe bir kullanımı bulunmayan "cloud computing" hayatımıza 2 yenilikçi antivirüs programını birden soktu: Panda Cloud Antivirus ve Immunet Protect. Temel olarak tüm kullanıcılarla kurduğu gerçek zamanlı iletişim sayesinde kollektif bir zeka oluşturmayı başaran cloud computing altyapısıyla hazırlanan her iki programda kullanıcı sayısını günden güne artırıyor. Bu yenilikçi altyapı, çok satan ve çok yakından tanıdığımız ve genelde avuçla para ödediğimiz diğer hiçbir antivirüs yazılımında bulunmuyor. Cloud computing sayesinde sisteme dahil herhangi birinin bilgisayarında bulunan bir virüsle ilgili hemen çözüm üretilerek diğer tüm kullanıcılar dakikalar içinde gelen güncellemelerle bu yeni virüse karşı korunaklı hale getiriliyor.

  Devamını Oku »

 • İnternet Sansürü Protestosunda Son Perde: Eylem 2.0

  SansüreSansür'ü destekleyen internet kullanıcıları olarak istediklerimiz olmadı. Türkiye'deki internet yasakları ve sansürler aynı hızla devam ediyor. Sebepsiz ve açıklanamayan sansürlerle özgürlükler kısıtlanıyor. Henüz tam destek bulamamış ve sonuç alınamamış olsa da protestolar da devam ediyor. Daha önce SansüreSansür platformuyla protesto ettiğimiz internet sansürlerinde yeni bir hareket daha ortaya çıktı Eylem 2.0.

  Devamını Oku »

 • Roboform iPhone/iPod Touch Uygulaması

  iphone roboform ipod apple

  Kullandığım bilgisayarlarda olmazsa olmaz bir program olan Roboform, tüm şifre kayıtlarımı saklar ve benim için internet sayfalarındaki formları otomatik doldurur. Önceleri sıkıntım tüm bilgisayarımda kurulu olan Roboform'un şifre kayıtları bir PC'de değiştirdiğimde diğerlerinde eski kayıtların kalmasıydı. Ofis PC, Tablet, ev laptop derken bu şifrelerin tüm bilgisayarlarımdaki senkronizasyonu için önce Dropbox uygulamasını kullandım. Bu uygulama ile Roboform kimlik dosyalarımı Dropbox içindeki bir klasörde göstererek eşitleme sağlıyordum. Neyse ki Roboform Online ile senkronizasyon çözümünü kendi içine aldı ve daha sağlıklı bir erişilebilirlik sağladım. Sonra en büyük sıkıntım Roboform'a bir bilgisayar erişimim yokken dışarıda ihtiyaç duymaya başladığımda oluştu. Örneğin ben dışarıdayken önemli bir hesaba girilmesi gerektiğinde Roboform'un bende yarattığı üşengeçlik sebebiyle şifreleri hatırlayamamak gibi sorunlar yaşadım. Roboform'un 2009'un son çeyreğinde iPhone ve iPod Touch için uygulama yapacağından zaten haberdardım. Geçenlerde sitesini kontrol ettiğimde AppStore'a uygulamanın eklenmesi için başvurduklarını okuyunca çok sevindim ve her gün AppStore'u kontrol eder oldum.

  Devamını Oku »

 • USB Boot ile Windows 7 Kurulumu

  windows 7 usb

  Çalışıp çalışmamayı canının istemesine bağlamış bir DVD sürücüye sahip olunca, Windows 7 kurulumunu başka yöntemler ile yapmak gelir haliyle insanın aklına. Sayısız denemeden sonra ufak bir araştırma yapıp USB Boot yöntemi ile Windows 7'yi bilgisayara kurmakla ilgili bir doküman buldum. Herhangi bir ekstra yazılım kurulumunu gerektirmeyen birkaç aşamalı ve oldukça basit işlemlerden oluşan bu yöntemi ilk denemede başarıyla yaptıktan sonra 4 GB'lık USB Flash bellek ile Windows Vista'mı Windows 7'ye geçirmeyi başardım.

  Genel kullanıcıya 22 Ekim 2009 tarihinde yayınlanmaya başlayacak olan 7'nin RC sürümü de bir süre önce çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta başında ise BizSpark programına dahil olan kurumsal müşterilere yönelik RTM sürümü yayınlanan 7'yi indirip kurmak Windows Vista ve 2008 Server'ı açıkçası hiç sevmeyen bizim için zor bir karar olmadı.

  1-2 saatlik uğraşının sonunda ,ki bu uğraşının içerisinde uygulama yedekleri ve 7 kurulumundan sonra yazılımların yüklenmesi de var, Vista'dan 7'ye başarılı bir geçiş yapmış bulunuyorum.

  CD ve DVD'lerin artık miladını tamamen doldurmuş birer teknolojik alet olduğunu düşünenlerdenseniz aşağıda yöntemini verdiğim şekilde Windows Vista işletim sisteminizi USB Boot ile Windows 7'ye geçirebilirsiniz.

  Devamını Oku »

 • Oyun Paketi: Her Yerde Oynayabileceğiniz Küçük ve Eğlenceli Oyunlar

  Yazın tatildeyken dizüstü bilgisayarınızda internet bağlantısı olmadığı zaman da eğlenmek için bilgisayarınızda olması gereken oyunlardan birkaçını oyun paketi olarak hazırlamak istedik. Yer kaplamayan bu oyunlarla artık dizüstü bilgisayarınız yanınızdaysa internet olmadan da eğlenebilirsiniz. Oyun piyasasının gelişen teknoloji ile mükemmelleşen grafiklere sahip sistem zorlayan oyunlar sunması, orta derecede donanımlara sahip masaüstü bilgisayarlarımız veya dizüstü bilgisayarlarımızda oyun keyfini doyasıya yaşamamızı bir nebze de olsun engelliyor. Fakat basit grafiklere sahip olmasına rağmen oynanabilirliği çok yüksek olan ve eğlenceli vakit geçirmemizi sağlayan birçok oyun da düşük bütçelerle veya ücretsiz olarak elde edilebiliyor.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN