"sosyal medya" ile ilgili yazılar

 • Google +1 Nedir?

  Google +1 butonunu devreye soktuğunu bildirdi.Google +1

  Google +1 butonu ile kullanıcılar arama yaparken artık güvendikleri arkadaşlarının +1 vererek beğendikleri siteyi görebilecekler. Google hesabıyla giriş yapmış kullanıcılar arama sonuçlarında beğendikleri sitelere +1 vererek bu siteleri arkadaşlarınız da görmesini sağlayabilirsiniz.

  Google'a göre +1 özelliği arama motorlarını arama terimleri ile daha "alakalı" hale getireceğini düşünüyor. Gerçek hayatta nasıl ki kararsız kaldığımız bir noktada arkadaşımıza danışıyorsak aynı şekilde +1'de bu işe yarayacak ve arama sonuçlarında arkadaşımızın daha önce +1 verdiği siteler gözükecektir.

  Google temsilcisi Jim Prosser ile yapılan röportajda Google +1 ile ilgili merak edilen birkaç sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

  Google +1'e yapılacak tıklamalar sıralamayı etkileyecek mi?, sorusuna Prosser; 'hayır' cevabını vermiş ve Google'ın +1 tıklamaları sayesinde elde edeceği verileri daha sonra bir şekilde algoritmaya dahil etmek istediğini belirtmiştir. Prosser, +1'ın yanında gözüken kişilerin google contacts (google kişiler) içerisinde bulunan arkadaşlarımız ve Gmail, Buzz ve Reader gibi uygulamalardaki verilerden elde edildiğini dile getiriyor. Kapalı sisteme sahip sosyal ağ sitelerinde bulunan arkadaşlarımızın bu sisteme dahil edilemeyeceğini belirten Prosser, +1 sisteminin açık sosyal medya için kullanılabilir durumda olduğunu söyledi.

  Prosser ayrıca +1'in tüm kullanıcı hesapları tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç ayda mümkün olduğunu ancak +1'i denemek isteyen meraklı kullanıcıların Google.com/experimental adresine sistemi deneyebilirler. Her aramada +1'i göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Birkaç hafta içerisinde daha fazla arama sonucunda Google +1 kullanılabilir durumda olacak. Daha fazla bilgi için Google +1 butonu sayfasını ziyaret ediniz.

  Google +1

  Devamını Oku »

 • GMail Sürükle-Bırak Desteğiyle Ekli Dosyalara Daha Kolay Ulaşacaksınız

  gmail-surukle-birak Gelişimine ara vermeden devam eden GMail bir süre önce imajlar için sürükle-bırak desteğini duyurmuştu. Bu özellikle GMail kullanıcıları pratik bir kullanım sunan sürükle-bırak özelliğini e-postalarında kullanmaya başlamışlardı. Sadece Google Chrome'da desteklenen özellik sayesinde e-postalarınızın içerisine istediğiniz resmi sürükle-bırak desteğiyle ekleyebiliyordunuz. GMail bu özelliği indirilebilir dosya ekleri içinde genişletti. Böylece e-posta ekini taşıyarak istediğiniz yere bırakabilirsiniz veya ekleyeceğiniz belgeyi sürükle-bırakla göndereceğiniz e-postaya ekleyebilirsiniz. Yaptığımız denemelerde dosya ekleri için sürükle-bırak özelliğinin Google Chrome'un yanısıra Mozilla Firefox'ta da çalıştığını gördük.

  Devamını Oku »

 • OpenX'den Google Ad Manager'a... Reklam Sunucusu Masrafları 0'a Düşüyor

  Sanırım bu yazımda size demek istediğimi en iyi aktarmak için, bizim taraftaki süreci başında anlatmalıyım... Son zamanlarda Oyunkolu.com sitemiz yükselişteydi ve TAMindir.com'da da yeni reklam alanları açmıştık. Bu sebeple çok daha fazla günlük reklam gösterimi gerçekleşiyor ve kullandığımız OpenX yazılımına sunucumuz yetmiyordu. Hep yüksek seyreden "Load average" değerleri, geç açılan yönetim ve istatistik sayfaları geçen hafta bir gün canımıza tak etti. Önce MySQL'i başka sunucuya koyduk ancak bu çözüm olmadı. Çünkü http istekleri sunucuyu bu hale getiriyordu. (Sunucuda Litespeed kurulu) Sonra ofisten bir arkadaşım değişik cache yöntemlerini incelerken bende sahibinden.com'da ikinci el sunuculara bakmaya başladım. Tam bu sırada aklıma daha önce incelediğim ancak o zamanlar isteklerimi yeterince karşılayamayan Google Ad Manager geldi. Gerisine aşağıdaki karşılaştırma tablosu ile devam etmek istiyorum.

  Devamını Oku »

 • Facebook'ta Haklarınızı İhlal Eden Kullanıcı Adını Şikayet Etme

  Günümüzün en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook, 2009'un yaz aylarında kullanıcı adı uygulamasına geçerek kayıtlı tüm kullanıcılarına kişi profillerini facebook.com/TAMindir şeklinde özelleştirme fırsatı tanımıştı. Özelliğin açıldığı gün büyük bir yoğunluk yaşanmış ve birçok kişi kendini ön plana çıkaracak kullanıcı adları kullanmaya başlamıştı. Hatta Facebook'ta yaşanan bu kullanıcı adı çılgınlığında öne çıkan isimler kimi zaman yüksek ücretler karşılığında satılmıştı.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

ÇOK YORUMLANANLAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin