Yüksek Performans İçin Bilgisayar Donanımı Temizliği Nasıl Yapılır

Yüksek Performans için Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır?

Bilgisayarlarımız sadece yüklediğimiz programlar, zararlı uygulamalar veya diğer yazılımsal sebeplerden değil, ek olarak donanımsal sorunlardan dolayı da zamanla yavaşlarlar. Özellikle bilgisayar kasasının içinde yer alan parçaların düzenli olarak temizlenmemesi ısınma sorunlarına, dolaylı olarak da performans kayıplarına yol açıyor.

Genel havalandırması iyi olmayan ucuz kasalarda sıcak havanın atılması ve serin havanın kasa içine sokulması konusunda eksiklikler olduğundan dolayı donanımların temizliği bir kat daha önem kazanıyor.

Dilerseniz yılda bir bile olsa temizliğinden sorumlu olduğumuz parçalardan ve temizleme yöntemlerinden birer birer bahsedelim.

1. İşlemci Temizliği

İşlemciler bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından birisi. Performansı etkileyen en temel parçalardan birisi olan işlemcimizin kaliteli bir soğutmaya ihtiyacı var ve üzerinde yer alan soğutucunun ne kadar kısa sürede toz tutabileceğini tahmin bile edemezsiniz. İşte temizliği aksatılmış bir işlemcinin görünümü:İşlemcinin ısısını çekmek ve dağıtmak için kullanılan soğutma sisteminin bu şekilde yüksek tozlanmaya maruz kalması ısının atılamamasına ve yüksek sıcaklıklarda çalışan işlemcinizin hem zarar görerek ömrünün kısalmasına hem de performans kayıplarına sebep olur.

Bu kirliliği atmak için ilk yapmanız gereken kasanızı açık bir alana çıkartmanız ve hava akımıyla çıkarılabilen tüm tozları kendiniz üfleyerek (tozları solumamaya çalışmalısınız), hava kompresörü ile üfleyerek veya elektrik süpürgesi ile çekerek temizlemektir. Özellikle kompresör veya süpürge kullandığınızda diğer parçalara zarar vermemeye ve çok yakın mesafeden işlem gerçekleştirmemeye çalışın. Fazla hızlı bir hava akımı soğutucunun fanına zarar verebilir.

Daha sonra geri kalan topakları, kirleri ve tozları kulak temizleme çubuğu kullanarak, fanın altında yer alan soğutma bloğunun aralarını da çok dikkatli bir şekilde kürdanla temizlemelisiniz. Temizleme işlemi sırasında nazik ve dikkatli olmanız parçalarınızın sağlığı açısından çok önemli.

Eğer donanımsal yeteneklerinize güveniyorsanız soğutucuyu tamamen yerinden sökerek daha kolay bir şekilde temizleme şansınız da var. Ancak bu işlemi gerçekleştirirseniz işlemcinizin üzerinde yer alan macunu da yenilemeniz gerekecektir. 2-3 yılda bir yenilenmesi tavsiye edilen bu macunu temizlemek için bilgisayar marketlerinde bulunan temizleyicileri ve yenisini sürmek için de yine satılan macunları satın almalısınız.

İşlemci hassas bir parça olduğundan dolayı bu temizliği yaparken dikkatli olmalısınız ve hem soğutucu hem de işlemcinize yabancı maddelerin değmesini engellemelisiniz. Temiz bir işlemci şu şekilde görünmeli:

Speccy
Speccy Sistem Bilgisi Öğrenme Programı

CPU-Z
CPU-Z İşlemci ve Bellek Bilgisi Gösteren Program

AIDA64 Extreme Edition
AIDA64 Extreme Edition Sistem Tanıma ve Bilgilendirme Programı

Konular: Nasıl yapılır

Yüksek Performans İçin Bilgisayar Donanımı Temizliği Nasıl Yapılır İçin Yapılan Yorumlar (2)

 • ugurugur2010
  5
  - dedi ki;

  islemcimim fani kutusundan çikan kendi fani, baska bir fan ile degistime imkanimiz varmi ? yani islemci ile yada anakart ile uyarmi ?

  12 Nisan 2012 Perşembe - 03:08:26 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: yigitekimdemir
   sadece fanı da değiştirebilirsiniz komple soğutucu bloğu da değiştirebilirsiniz. bilgisayar hipermarketlerinde soğutucular ve benzeri başlıklar altında bu ürünleri bulabilirsiniz. ürün detaylarında işlemcinizle olan uyumluluğu zaten görebilirsiniz.
   12 Nisan 2012 Perşembe - 12:01:22 - Şikayet Et
 • ugurugur2010
  5
  - dedi ki;

  mrb, admin bey benim sistemim, intek pentiumR dual-core e5500 2.80ghz, gigabyte hd4350 512mb, 3gb ram, asus p5kpl-am se. sorunum ise sadece google chrome da internette gezinirken anakartim ile islemcinin sicakliklari 60-65 derecede oluyor, bilgisayarimdaki bütün parçalri temizledim ama bisey degismedi, ve aslinda bilgisayarimda hiç fan yok sadece grafik karti ile islemcinin fanlari var okadar sizce bu kadar çok isinmalarinin nedeni nedir ? sadece internette gezinirken ? ve battlefield:bad company2 oynarken bu sicaklik 75 dereceye kadar çikiyor. cevabinizi bekliyorum.

  10 Nisan 2012 Salı - 19:52:27 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: yigitekimdemir
   İşlemcinizin termal macunu 2 yıldan fazla süredir değişmediyse temizliğin yanında eski macunu güzelce temizleyip yenisini de düzgün şekilde uygulamak işlemci sıcaklığınızı bir nebze düşürebilir. Aynı zamanda işlemcinizden ve ekran kartınızdan çıkan sıcak hava kasanızda fan olmadığı için kasanın içinde kalıyor, eğer uygun takılacak yerler varsa bir adet içeriye hava girişi yapacak bir adet de dışarıya hava çıkaracak fan edinip takmanız düzgün hava sirkülasyonu sağlar.
   Oyunlar sırasında işlemci sıcaklığının 75'leri bulması normaldir ama düzgün kasa soğutması ile 60 civarına çekebileceğinizi düşünüyorum.
   Eğer maddi durumunuz varsa kasa fanlarının yanında daha kaliteli bir işlemci soğutucusu veya daha da iyisi sıvı soğutma sistemi alabilirsiniz. Sıvı soğutmalar maksimum sıcaklığı 15-20 derece kadar aşağıya çekebiliyorlar.
   Ayrıca kasanızın boyutları ufaksa parçaların ısınması daha fazla olacaktır. Mini Tower kasalar yerine High Tower kasalar tercih etmek sistemin daha ferah olmasını sağlıyor.
   11 Nisan 2012 Çarşamba - 11:01:56 - Şikayet Et

Yüksek Performans İçin Bilgisayar Donanımı Temizliği Nasıl Yapılır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.