"yazılım" ile ilgili yazılar

 • Google Chrome Tarayıcınızda Olması Gereken 10 Eklenti

  Google Chrome beta sürümüne veda ettiği versiyonuyla beraber Firefox ile en çok rekabet edecekleri alan olan eklenti* desteğini de resmileştirmiş oldu. Teknoloji meraklıları eklentileri denemeye beta aşamasındayken zaten başlamıştı ama kararlı sürümle beraber gerçek test aşaması başlamış oldu.

  Google Chrome'un lansman aşamasında dikkat çekilen en önemli özelliği hızlı oluşuydu. Chrome kullanıcılardan hız anlamında tam not alsa da pek çok kişi eklenti desteğiyle beraber bu günlerin geride kalacağını düşünmüştü. Ama öyle olmadı. Google prestijli tarayıcısı Chrome'u eklentilerle zenginleştirmeye başlayanlar tarayıcının hızında önemli bir düşüş gözlemlemediler. Firefox kullanıcılarının alışkın oldukları hız kaybı ve çökme sorunları henüz Chrome kullanıcılarının pek karşılaşmadığı sorunlar gibi görünüyor. Bu durumda giderek zenginleşen Chrome'un eklenti kütüphanesi kullanıcılar için giderek cazip hale geliyor.

  Devamını Oku »

 • OpenX'den Google Ad Manager'a... Reklam Sunucusu Masrafları 0'a Düşüyor

  Sanırım bu yazımda size demek istediğimi en iyi aktarmak için, bizim taraftaki süreci başında anlatmalıyım... Son zamanlarda Oyunkolu.com sitemiz yükselişteydi ve TAMindir.com'da da yeni reklam alanları açmıştık. Bu sebeple çok daha fazla günlük reklam gösterimi gerçekleşiyor ve kullandığımız OpenX yazılımına sunucumuz yetmiyordu. Hep yüksek seyreden "Load average" değerleri, geç açılan yönetim ve istatistik sayfaları geçen hafta bir gün canımıza tak etti. Önce MySQL'i başka sunucuya koyduk ancak bu çözüm olmadı. Çünkü http istekleri sunucuyu bu hale getiriyordu. (Sunucuda Litespeed kurulu) Sonra ofisten bir arkadaşım değişik cache yöntemlerini incelerken bende sahibinden.com'da ikinci el sunuculara bakmaya başladım. Tam bu sırada aklıma daha önce incelediğim ancak o zamanlar isteklerimi yeterince karşılayamayan Google Ad Manager geldi. Gerisine aşağıdaki karşılaştırma tablosu ile devam etmek istiyorum.

  Devamını Oku »

 • Web Programlama & Kodlama Programlarını Karşılaştırıyoruz: Aptana vs Dreamweaver

  Kendi ofisimizde doğru programlama & web dizayn araçlarını bulmak, tıpkı doğru projelendirme yapılarını oluşturmak gibi zamanımızı aldı. Şu an ofiste herkes kendine göre en uygun programı kullanıyor. Ben hem iş arkadaşlarımın hemde kendi tecrübelerimi sizinle paylaşmak ve size fikir sağlamak istedim.

  Hızlı karşılaştırma

  Aptana Studio

   • Ücretsiz

   • Hızlı güncellemeleri ve Eclipse tabanı ile daha fazla programlamaya yönelik destek ve seçenek sunuyor.

   • Aptana 2 sürümüyle artık bedava SFTP'de desteklemektedir.


  Adobe Dreamweaver:

   • 399$

   • Dreamweaver görsel modda düzenleme yapabilmektedir.

   • Adobe'nin diğer tasarım ve animasyon programlarıyla uyumlu çalışabiliyor.


   

  Devamını Oku »

 • Cloud Computing Temelli 2 Yenilikçi Antivirüs: Immunet mi, Panda mı?

  Bulut bilgi işlem, bilgi işlem bulutu, bulut hesaplama gibi isimlerle Türkçeleştirilen fakat henüz tek tip Türkçe bir kullanımı bulunmayan "cloud computing" hayatımıza 2 yenilikçi antivirüs programını birden soktu: Panda Cloud Antivirus ve Immunet Protect. Temel olarak tüm kullanıcılarla kurduğu gerçek zamanlı iletişim sayesinde kollektif bir zeka oluşturmayı başaran cloud computing altyapısıyla hazırlanan her iki programda kullanıcı sayısını günden güne artırıyor. Bu yenilikçi altyapı, çok satan ve çok yakından tanıdığımız ve genelde avuçla para ödediğimiz diğer hiçbir antivirüs yazılımında bulunmuyor. Cloud computing sayesinde sisteme dahil herhangi birinin bilgisayarında bulunan bir virüsle ilgili hemen çözüm üretilerek diğer tüm kullanıcılar dakikalar içinde gelen güncellemelerle bu yeni virüse karşı korunaklı hale getiriliyor.

  Devamını Oku »

 • Roboform iPhone/iPod Touch Uygulaması

  iphone roboform ipod apple

  Kullandığım bilgisayarlarda olmazsa olmaz bir program olan Roboform, tüm şifre kayıtlarımı saklar ve benim için internet sayfalarındaki formları otomatik doldurur. Önceleri sıkıntım tüm bilgisayarımda kurulu olan Roboform'un şifre kayıtları bir PC'de değiştirdiğimde diğerlerinde eski kayıtların kalmasıydı. Ofis PC, Tablet, ev laptop derken bu şifrelerin tüm bilgisayarlarımdaki senkronizasyonu için önce Dropbox uygulamasını kullandım. Bu uygulama ile Roboform kimlik dosyalarımı Dropbox içindeki bir klasörde göstererek eşitleme sağlıyordum. Neyse ki Roboform Online ile senkronizasyon çözümünü kendi içine aldı ve daha sağlıklı bir erişilebilirlik sağladım. Sonra en büyük sıkıntım Roboform'a bir bilgisayar erişimim yokken dışarıda ihtiyaç duymaya başladığımda oluştu. Örneğin ben dışarıdayken önemli bir hesaba girilmesi gerektiğinde Roboform'un bende yarattığı üşengeçlik sebebiyle şifreleri hatırlayamamak gibi sorunlar yaşadım. Roboform'un 2009'un son çeyreğinde iPhone ve iPod Touch için uygulama yapacağından zaten haberdardım. Geçenlerde sitesini kontrol ettiğimde AppStore'a uygulamanın eklenmesi için başvurduklarını okuyunca çok sevindim ve her gün AppStore'u kontrol eder oldum.

  Devamını Oku »

 • USB Boot ile Windows 7 Kurulumu

  windows 7 usb

  Çalışıp çalışmamayı canının istemesine bağlamış bir DVD sürücüye sahip olunca, Windows 7 kurulumunu başka yöntemler ile yapmak gelir haliyle insanın aklına. Sayısız denemeden sonra ufak bir araştırma yapıp USB Boot yöntemi ile Windows 7'yi bilgisayara kurmakla ilgili bir doküman buldum. Herhangi bir ekstra yazılım kurulumunu gerektirmeyen birkaç aşamalı ve oldukça basit işlemlerden oluşan bu yöntemi ilk denemede başarıyla yaptıktan sonra 4 GB'lık USB Flash bellek ile Windows Vista'mı Windows 7'ye geçirmeyi başardım.

  Genel kullanıcıya 22 Ekim 2009 tarihinde yayınlanmaya başlayacak olan 7'nin RC sürümü de bir süre önce çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta başında ise BizSpark programına dahil olan kurumsal müşterilere yönelik RTM sürümü yayınlanan 7'yi indirip kurmak Windows Vista ve 2008 Server'ı açıkçası hiç sevmeyen bizim için zor bir karar olmadı.

  1-2 saatlik uğraşının sonunda ,ki bu uğraşının içerisinde uygulama yedekleri ve 7 kurulumundan sonra yazılımların yüklenmesi de var, Vista'dan 7'ye başarılı bir geçiş yapmış bulunuyorum.

  CD ve DVD'lerin artık miladını tamamen doldurmuş birer teknolojik alet olduğunu düşünenlerdenseniz aşağıda yöntemini verdiğim şekilde Windows Vista işletim sisteminizi USB Boot ile Windows 7'ye geçirebilirsiniz.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin