"yazılım" ile ilgili yazılar

 • Adobe Flash Player 11 ve AIR 3 İle Konsol Kalitesinde 3D Oyun Keyfi

  Birkaç gün önce Windows 8 ürününde Adobe Flash desteğini kaldıracağını açıklayan Microsoft'a karşı atağa geçen Adobe, yeni ürünleri Adobe Flash Player 11 ve Adobe AIR 3'ün tanıtımını gerçekleştirdi. Adobe Flash en popüler olduğu alan olan oyunlar için gerçekleştirdiği geliştirmelerle henüz bir yere gitmeye niyeti olmadığını kanıtlama amacında gibi görünüyor.

  Adobe lansmanının öne çıkan başlığı "konsol kalitesinde oyun deneyimi". Adobe Flash 11 ve AIR 3 ürünlerinde 2D grafik geliştirmelerinin yanında tam kapsamlı bir 3D grafik desteği sunacak. Firma şu an kullandığımız sürümlere oranla çok daha yüksek bir performansla karşılaşacağımız iddiasında. Bu iddia gerçekleşirse ancak konsollarda rastladığımız görüntü kalitesi ve akıcılığa Flash ve AIR uygulamaları sayesinde hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlardan ulaşacağız.

  Devamını Oku »

 • Samsung Üç Yeni Bada Akıllı Telefonu Tanıttı

  Akıllı telefon dünyasının en dinamik oyuncularının başında gelen Samsung, bu kez Bada işletim sistemini kullanan üç yeni ürünle karşımıza çıkıyor. Samsung Wave serisine ait olan bu üç akıllı telefonun isimleri, Wave 3, Wave M ve Wave Y şeklinde.

  Tamamen kendi yazılım mühendisleri tarafından oluşturulan Bada işletim sistemi, her ne kadar Android ve Apple iOS’un gerisinde kalmış olsa da hala Samsung tarafından özenle kullanılıyor. HP gibi büyük bir markanın bile milyarlarca USD zararı göze alarak çöpe attığı işletim sistemlerinin bulunduğu bu kaygan sektörde Bada ile ilgili çalışmaların dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra Samsung’un üç yeni ürünle bu yelpazeyi genişletmesi kayda değer bir adım olarak gösteriliyor. Ayrıca her üç üründe de yakın saha iletişimi (NFC) desteği var.

  Devamını Oku »

 • Microsoft'tan Adobe'a Çelme: IE10'da Flash Desteği Yok

  Geçtiğimiz gün yeni işletim sistemi Windows 8'in geliştirici sürümünü kullanıma açan Microsoft, şaşırtıcı bir kararla karşımızda. Windows 8 Metro arayüzü içerisinde yer alan Internet Explorer 10 (IE10) internet tarayıcısında Adobe Flash Player desteği bulunmayacak.


  Microsoft bu tavrıyla Apple'ın başını çektiği Flash karşıtı ekibe dahil olarak, Adobe'a önemli bir darbe vuruyor. HTML5 ile değişen web standartlarına dikkat çeken Microsoft, Windows 8'in dokunmatik cihazlar için geliştirilen Metro arayüzünün bateri ömrünü artıran, güvenliği ve kişisel gizliliği sağlayan özelliklerini buna bağlıyor. Ayrıca Microsoft, Flash'a rakip olabilme amacıyla tanıttığı ancak başarı sağlayamadığı ürünü Silverlight desteğini de kaldırıyor. Bu kararın IE10'un dokunmatik ekran cihazlarda çalışan versiyonu için olduğunu hatırlatalım.

  Devamını Oku »

 • TAMindir.com’dan 1 Yıllık ESET NOD32 ve Smart Security Hediyeleri

  Ücretsiz ESET NOD32 Antivirüs ve Smart Security Lisansı

  Tamamen ücretsiz bir şekilde 1 yıllık ESET NOD32 Antivirüs veya ESET Smart Security lisansı kazanma şansınız olduğunu biliyor musunuz? Tek yapmanız gereken TAMindir.com Facebook veya Twitter sayfasını beğenerek takip etmek olacaktır. TAMindir.com sponsorluğunda onlarca üretici onaylı bedava lisans sahibine ulaşacaktır. Birçok site, blog, forum ve sosyal ağ üzerinden kampanyalar yapılacak ve 1 yıllık ücretsiz lisans dağıtılacaktır. Aşağıdaki sosyal ağ adreslerimizi beğenerek veya takipçisi olarak hediye lisans kampanyalarına hemen ulaşabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

  Aşağıda yapacağımız farklı türlerdeki yarışmalar hakkında bilgiler bulunuyor. Bu yarışmaların başlangıç ve bitiş tarihlerine aşağıdaki adresleri takip ederek ulaşabilirsiniz. Yarışma başlamadan 1 gün önce Facebook ve Twitter üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Ama Twitter ve Facebook üzerinde lisanslar bitene kadar yarışma her gün yapılacaktır. Hergünün kazananı açıklanacaktır. Bundan sonraki yarışmalar için bizi takip edin:

  Başlayacak Yarışmalar:

  • Bulunduğunuz makale sayfasını kendi belirleyeceğiniz kullanıcı adını kullanarak paylaşabilir ve en yüksek paylaşıma ulaşan kişiler hediye 1 yıllık ESET lisansı sahibi olacaktır.
  • Forum, blog ve diğer sosyal ağlar üzerinden yapılacak yarışmalar da 40 adet ESET NOD32 Antivirüs ve 20 adet ESET Smart Security hediye edilecektir. TAMindir sosyal ağ adreslerini takip ederek, tüm çekilişlere katılabilir ve kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

  Belli bir süre boyunca her gün tekrarlanacak olan bu yarışmaların başlangıç ve bitiş tarihleri bir önceki gün Twitter ve Facebook üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapılacak tüm ödüllü yarışmalarla ilgili bilgilere bu makaleden ulaşabilirsiniz.

  Devamını Oku »

 • Windows 8 Arayüzü Resmi Olarak Tanıtıldı

  Microsoft gelecek yıl piyasaya çıkaracağı işletim sistemi Windows 8 ile ilgili ilk resmi videosunu yayınladı. Son birkaç aydır sızdırılan ekran görüntüleriyle gündemde olan Windows 8 arayüzü, şimdiye kadar gördüğümüz sızıntılardan oldukça farklı. Öncelikle Microsoft vizyonunu genişleterek her tür cihazda çalışan bir işletim sistemi kurgulamış. Windows 8 masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar dışında tablet bilgisayarlar, mobil cihazlar gibi aklınıza gelebilecek her tür cihaz için ortak bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

  Windows 8 hem dokunmatik olarak kullanılabilen hem de fare ve klavyeyle yönetilebilen bir arayüz tasarımına sahip. Microsoft'un yeni işletim sistemiyle ilk olarak ön plana çıkardığı faktörler ise hız, akıcılık ve işlevsellik. Dokunmatik ekranın kullanıma kattığı ekstra hıza Windows 8 akıcılıkla cevap veriyor.

  Windows 8'in başlangıç ekranı kullanıcının tercih ettiği uygulamalarla açılıyor. Kısacası ilk açılışta ihtiyacınız olan uygulamalar karşınıza çıkıyor. Windows 8 uygulamaları gücünü HTML5 ve JavaScript'ten alıyor. Uygulama ekranları oldukça şık ve renkli. Mobil cihazlar sayesinde alışkın olduğumuz internet temelli uygulamalar yeni nesil işletim sisteminin bir parçası haline geliyor.

  Windows 8 tek ekranda birden fazla uygulamayı sorunsuzca çalıştırabiliyor. Yeni arayüz farklı cihazlara uygun olarak tasarlandığından farklı ekran çözünürlükleriyle de uyumlu. Dokunmatik ekran temelinde hazırlanan Windows 8'de bir de sanal klavye bulunuyor. Windows 8 ile beraber dokunmatik ekranla tam uyumlu Internet Explorer 10 ile de tanışacağız. Yeni tarayıcı hızlı internet deneyimi ve sosyal ağ entegrasyonunu ön planda tutacak. Kısacası Microsoft, Windows 8 ile yeni nesil ihtiyaçlara cevap vermeye çalışacak.

  Devamını Oku »

 • Firefox 4 Kararlı Sürüm 22 Mart'ta Yayınlanacak

  Internet Explorer 9 kararlı sürüm yeni duyurulmuştu ki, Firefox 4 ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Firefox ekibinden Damon Sicore’un resmî Firefox Forumu’nda dile getirdiğine göre Firefox 4 kararlı sürüm 22 Mart günü yayınlanacak.

   

  Firefox 4  Internet Explorer son sürümün yayınlanmasından birkaç gün sonra gelen açıklama bu anlamda farklı bir çekicilik taşıyor. Her iki ürün arasındaki rekabeti yakından izleyen biz kullanıcılar için bu durum bir avantaja dönüşebilir. Zira her iki ürünün arka arkaya sunuluyor olmasıyla çok daha rahat ve sıcak bir kıyaslama – deneme şansı yakalayacağız.

  Firefox’un bu son sürümüne karşı olan güveninin tam olduğunu belirtelim. Çünkü Firefox ekibi, bir süre önce paylaşılan Firefox 4 RC1 sürümünün yerine doğrudan kararlı sürümü yayınlamayı bile düşünmüşmüşler. Şu ana kadar Firefox RC1 sürümünü kullanan kullanıcılardan çok sayıda olumlu dönüt aldıklarını ekleyen ekip, her şeyin düşünüldüğü gibi sürmesi halinde 22 Mart’ta kararlı sürümü yayınlayacaklarını ifade etti.

  Firefox 4 kararlı sürümün, bir Microsoft ürünü olan Internet Explorer 9’un aksine Windows XP üzerinden de kullanılabileceğini hatırlatalım.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin