Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep!

Windows sevdasına bir virgül koyup, bilgisayarınıza artık Linux yüklemeniz gerektiğinin farkına varmanıza vesile olacak sebepler zincirini sizler için derledik.Bilgisayar kullanıcılarına soracağınız klişe “Hangi İşletim Sistemini Tavsiye Edersiniz?” sorusuna alacağınız cevaplar aşağı yukarı bellidir. Büyük bir güruh (çoğunluk demeyişimin bir sebebi var elbet!) “Windows” diyecektir ve bunu belirli bir miktarda Mac OS cevabı takip edecektir. Ne acıdır ki bu cevapların büyük bir kısmı belirli bir tecrübenin tezahürü neticesi verilmiş olmayıp, adını zikrettiğimiz sistemlerden başka işletim sistemlerini duymamış, kullanmamış olmaktan ileri gelmektedir. Sizi bu yazımda Windows sevdasından bir nebze olsun uzaklaştırmak ve “özgür yazılım” dünyasına teşvik etme niyetindeyim.

1. Linux Türevli Sistemler Güzel Ama Windows’tan da Pat Diye Vazgeçilmez ki! Windows’ta Yaptıklarımı Linux’ta Yapabilir Miyim?

Kalıplaşmış yargıların en belirgin olanıdır. Windows’tan tamamen vazgeçmeyi düşünmek bile bünyemize ağır gelebiliyor bazen. Fakat Linux bu konuda oldukça hoşgörülü. GPL (Tüm İnsanlığa Ait) lisansıyla dağıtılan GNU Grup arayüzüyle sabit diskinizi bölümleri üzerinden boot etmek gibi büyük bir imkana sahipsiniz. Yani diyeceğim o ki Windows’tan vazgeçmenize gerek yok. Linux için sabit diksinizde bir bölüm açın yeterli. Sisteminiz açılmadan önce GNU Grup Windows ile mi yoksa Linux ile mi açılayım diye size sormakta. Böylece iki sistemi (isterseniz daha fazla sistemi) aynı anda kullanabiliyorsunuz.

2. USB Bellekler Kabusunuz Olmasın!

Virüslerin yeni nesil nüfuz etme yolu olan USB bellekler pek çoğumuzun sistemini yerle yeksan etmiştir. Antivirüslerin ve Usb koruma kalkanlarının bu konuda yüzde yüz çözüm sağlayamadığı da aşikar. Çözüm nedir? Elbette ki Linux! Usb bellekleri Linux’a geçip takın sisteminiz enfeksiyonların kurbanı olmasın. Linux sistemlerde “Windows’un Derin Devleti” diye geyiğe dönüştürdüğüm gizli klasör, süper gizli klasör gibi kavramlar hükmünü yitirir. Haliyle enfeksiyon kapmış bir Usb bellekteki zararlı ve de gizli dosyalar Linux’ta tabiri caizse kabak gibi görünür. Virüsleri bizzat manuel olarak silmenin verdiği o müthiş keyfi yaşamalısınız!

3.Düşük Seviyeli Donanımlarda Bile Olgun Performans!

Linux türevli sistemler çok fazla sistem kaynağı harcamaz ve hurda diye nitelendirebileceğimiz sistemlerde kolaylıkla çalışır. Driverla, antivirüsler uğraşmazsınız çünkü buna gerek yoktur.

“Hangi Linux dağıtımını seçmeliyim?” diye bir soru soracak olursanız bunun cevabı başlı başına bir blog konusudur. Okuyucularımıza tavsiyem Ubuntu yönünde olacaktır ama özgür yazılım dünyasının geniş bir derya olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sonra yazılarımda Linux dağıtımlarını mukayese edebilir, tavsiyemi detaylandırılabilirim.

Bilmeniz Gereken Temel Linux Komutları

Konular: Teknoloji

Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep! İçin Yapılan Yorumlar (4)

 • Hamdi
  Hamdi dedi ki;

  Abimde de ubuntu windows ikilisi vardi.Ubuntu gerçekten de güzel belki de farkli oldugundan bana öyle geliyordu ama olsun hostu.Eger ben oyun oynamayan biriyim isime gücüme bakarim diyorsaniz kullanin yoksa oyun moyun oynayamazsiniz.

  7 Aralık 2015 Pazartesi - 22:14:39 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Omray
  Omray dedi ki;

  Bende bundan bir kaç ay önce çift işletim sistemiyle kullanmaya başladım. Kali+Windows. Denemekten korkmamalı kimse. Ben memnunum herkese tavsiye ederim.

  22 Ekim 2015 Perşembe - 12:02:35 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Murat
  Murat dedi ki;

  Bunuda bilmekte fayda var linux'te steam desteği mevcut.

  22 Ekim 2015 Perşembe - 00:48:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Feridun
  Feridun dedi ki;

  Söylediklerinizle beraber Windows işletim sistemiyle oynadığınız çoğu oyun ve kullandığınız çoğu programı kullanamayacağınızı da belirtmeden geçmemek lazım bunları göze alıyorsanız Windows veya Mac Os gibi sistemlere gerek yok, Linux kullanabilirsiniz.

  18 Ekim 2015 Pazar - 13:29:58 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: Arda Ünlü
   Linux'ta "native" olarak çalışan birçok oyun var zaten. Steam ve Valve sayesinde Linux oyun konusunda gelişiyor.
   21 Ekim 2015 Çarşamba - 23:51:51 - Şikayet Et

Windows Sevdanızı Gemleyip, Açık Kaynaklı Sistemlere Yelken Açmanız için 3 Yeter Sebep! için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.