Windows 8 Bilgisayarınızı Hızlı Kapatma

Windows 8Windows 8 ile birlikte başlat menüsünün ortadan kalkması birçoğumuz için bilgisayarımızı kapatmayı neredeyse bir işkence haline getirmiş olabilir. Çünkü daha önceki Windows sürümlerinde başlat menüsüne tıkladıktan sonra bilgisayarı kapat tuşuna basmamız yeterliydi. Gelin görün ki Windows 8'de bir başlat menüsü bulunmuyor. Peki bilgisayarımızı bu şartlar altında kolayca nasıl kapatabiliriz?

Microsoft yeni işletim sistemi Windows 8'i kapatmak için bir çok farklı yol ve kısayol tuşunu kullanmayı tercih etmiş. Her ne kadar başlat menüsüne nazaran daha yavaş ve karışık olsa da sonuç olarak yeni adımlar da bir şekilde Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarımızı kapatmamıza izin veriyor.

Genel olarak Windows 8'i kapatmanın en temel yolu yeni gelen araç çubuklarından birisi olan Charm Bar'dan geçiyor.

Bilgisayarı Kapat

Metro arayüzünde farenizi ekranın sağ alt bölümde bulunan "-" işaretinin üzerine getirdiğinizde açılan ve üzerinde çeşitli simgeler bulunan yeni araç çubuğumuza Charm Bar adı verilmiş. Bu araç çubuğu üzerinde "Ara", "Paylaşım", "Başlangıç", "Cihazlar" ve "Ayarlar" gibi farklı 5 tane buton bulunduğunu farkedeceksiniz. "Ayarlar" butonuna tıkladıktan sonra karşımızda beliren yeni menünün alt kısmında bulunan "Güç" butonuna tıklıyoruz. "Uyku", "Bilgisayarı kapat" ve "Yeniden başlat" seçeneklerinden "Bilgisayarı kapat"'a tıklayarak Windows 8 işletim sisteminizi kapatabilirsiniz.

Klavyeniz üzerinde bulunan Windows tuşuyla aynı anda "ı" tuşuna basarak hızlı ve kolay bir şekilde yine "Ayarlar" menüsüne ulaşabilirsiniz. Buradan Güç butonuna tıklayarak aynı şekilde farklı 3 seçeneğe ulaşabilir ve bilgisayarınız kapatabilirsiniz.

Başka bir alternatif yol ise hesabınızdan çıkış yaparak, ardından bilgisayarı kapatmak. Metro arayüzünde ekranınızın sağ üst bölümünde bulunan hesap fotoğrafınıza veya resminize tıklayarak veya daha kolayca Ctrl/Alt/Del tuşlarına aynı anda bastıktan sonra karşınıza gelen ekran üzerinden "Oturumu kapat" butonuna tıklayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Bu şekilde Windows 8 açılış ekranıyla karşı karşıya kalmış olacaksınız. Ekranın sağ alt köşesinde bulunan "Bilgisayarı kapat" ikonuna tıklayarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise masaüstünde geziniyorken  Alt/F4 tuşlarına aynı anda basarak, karşınıza gelecek olan Windows 8 Kapatma menüsü üzerinden Uyku,  Bilgisayarı kapat, Yeniden başlat seçeneklerinden Bilgisayarı kapat'ı seçmek. Bu yöntemi kullanmadan önce tüm uygulamalarınızdan çıktığınızdan ve tüm çalışmalarınızı kaydettiğinizden emin olun ki herhangi bir veri kaybı yaşamayın.

Windows 8 Hızlı Kapatma

Windows 8'i kapatmak için birçok farklı yol bulunsa da bunların hiçbiri daha önceki Windows sürümlerinde olduğu kadar hızlı ve kullanışlı değildir. Peki Microsoft başlat menüsünü kaldırdıktan sonra acaba Windows 8'i kapatmak için neden daha kullanıcı dostu bir yol bulmadı diye merak etmiyor değiliz.

Yeni işletim sistemiyle birlikte Microsoft yeni bir başlangıç sistemi geliştirerek bilgisayarınızın çok daha hızlı açılmasına olanak sağlıyor. Aslında bilgisayarın daha hızlı açılması için Windows 8'i tamamen kapatmak yerine uyku moduna getirmek daha sağlıklı bir çözüm olarak dikkat çekmekte.

Microsoft, bilgisayarı kapatma butonunu göz önünden kaldırarak belki de insanların bilgisayarlarını tamamen kapatmak yerine, uyku moduna almalarına ön ayak olmaya çalıştı diyebiliriz. Böyle olduğunu düşünsek bile insanların kolayca ulaşabilmeleri gereken bir seçeneği göz önünden kaldırmalarının mantıklı bir açıklaması yok.

Umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda Microsoft, Windows 8 için kullanıcıların bilgisayarlarını daha kolay bir şekilde kapatabilmelerine olanak tanıyan farklı seçenekler de getirir.

Windows 8 ile birlikte ortadan kaldırılan başlat menüsüne hala ihtiyacınız varsa ve Windows 8'in bu yeni Modern Kullanıcı Arayüzü'ne alışamadıysanız, Windows 8'e Başlat Menüsü Ekleyebileceğiniz Programlar yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümleri aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Konular: Nasıl yapılır

Windows 8 Bilgisayarınızı Hızlı Kapatma İçin Yapılan Yorumlar (7)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  Retro değil Metro :)............................................

  22 Haziran 2013 Cumartesi - 20:23:19 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • yusco
  dedi ki;

  klasik alt+f4 kullanıyorum ama yinede kullanıcılar bir baş belası olduğu kesin. Bilgisayarı kapattığıını düşünüp programlar açık halde bırakanlar çok . Umarım yakında windows8 e alışırım

  6 Haziran 2013 Perşembe - 09:40:51 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Rıfat
  Rıfat dedi ki;

  Ev kullanıcıları bir şekilde kabullenirde yapılan saçma sapan düzenlemeler yüzünden işyerlerinde kullanım ve personel eğitimleri işkenceye dönüşüyor. Sonrada diyorlarki neden hala XP ezici çoğunlukla kullanılıyor.
  Diğer taraftan uyku modunda bir bilgisayarı bir yerden bir yere taşımanında ilerideki sonuçlarını herkes biliyor sanırım. Ya bizi çok zengin ve internette laf olsun diye gezinenen aptallar olarak görüyorlar yada hayatın gerçeklerine uzak bu microsoftcular.

  15 Mayıs 2013 Çarşamba - 16:00:12 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • magdurum
  magdurum dedi ki;

  bence bilgisayarda iş yapanlar için win 8 çin işkencesi gibi , bilseydim böyle olduğunu almazdım. mikro softun vistadan sonra çıkarttığı en anlamsız ve gereksiz işletim sistemi. win 7 iyiydi be..

  15 Şubat 2013 Cuma - 23:35:46 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  ne gerek var ya 0.7 saniye fazla harcayın ne olcak

  16 Ocak 2013 Çarşamba - 23:22:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Windows 8 Bilgisayarınızı Hızlı Kapatma için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.