Ücretsiz Antivirüs Programları Karşılaştırması 2012

virüsBugünkü yazımızda sizlerle birlikte piyasada en çok kullanılan altı tane ücretsiz antivirüs programını tanıyacağız ve bu programlar arasında yaptığımız test sonuçlarını masaya yatırarak genel anlamda bir karşılaştırma yapacağız. Seçtiğimiz bu altı antivirüs programını performans, algılama yeteneği ve arayüz olarak farklı üç kategoride inceledik ve yazımızın sonunda sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Şimdi gelelim sizler için seçtiğimiz altı ücretsiz antivirüs programını tanımaya:

Avast! Free Antivirüs 7:

Avast! Free, 150 milyonu aşan ve her gün aralarına yenileri eklenen kullanıcı sayısıyla en popüler antivirüs programlarının başında gelmektedir. Zararlı yazılımlara karşı anlık anlık olarak sizi koruyan farklı sekiz koruma kalkanına sahiptir. Bu nedenle gerçekten geniş kapsamlı bir arayüze sahiptir.

avast free antivirüs 7

Gelin görün ki son zamanlarda Avast! giderek daha yavaş taramalar, yüksek sistem kaynak kullanımı ve performans düşüşlerine yenik düştü dersek hiç de yanlış olmaz. Belki de bunca zamandan sonra yaşadığı bu durgunluğa çözüm olarak gerçek bir yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Avast Free Antivirus
Avast Free Antivirus Bedava Antivirüs Programı

Microsoft Security Essentials 4.1:

Microsoft bir şeyi istediği zaman, istediği şeyi elde etmeyi gerçekten iyi bilen firmaların başında geliyor. Bu noktada Microsoft Security EssentialsWindows 8 üzerinde Windows Defender adıyla varsayılan antivirüs programı olarak kullanıcılara sunarak neredeyse pazarda Avast! Free Antivirüs kadar yüksek sayıda kullanıcıya sahip olmayı başardılar.

microsoft security essentials

Windows ile entegre olarak gayet kabul edilebilir algılama oranlarıyla birlikte gayet hızlı çalışan bir antivirüs olarak dikkat geçiyor ama gelin görün ki bir antivirüs programı olarak işlevleri yeterli düzeyde değildir. Özetlememiz gerekirse Microsoft Security Essentials arka planda işini sessizce yapmaya çalışan bir antivirüs görüntüsünü bizlere sunuyor.

Arka planda işini sessiz sedasız yaptığı için birçok kullanıcının tercihi olarak görülmesi de gayet doğal olarak karşılanmalıdır.

Microsoft Security Essentials
Microsoft Security Essentials Ücretsiz Microsoft Antivirüs Programı

Avira Free Antivirus 2013:

Eğer antivirüs programlarından bahsediyorsak, Avira için Alman kalitesinin ve yüksek performansın birleşimi demek hiç de yanlış olmayacaktır. Yakın zamana kadar Avira'nın adı genel olarak sıkıcı pop-up reklamlarıyla anılmış olsa da bir antivirüs programını bu tarz konularla değerlendirmek pek doğru olmayacaktır.

Avira Free Antivirus 2013

Neyse ki Avira Free Antivirüs 2013'le birlikte bu can sıkıcı pop-up reklamlarına bir son verilmiştir. Kurulum sırasında programın tarayıcı araç çubuğunu yüklerseniz sizlere güvenlik özellikleriyle ilgili birçok ilginç bilgi sunacağı gibi bunun yanında izleme engelleyici ve bir web sayfası ayrıştırıcı özelliği de sizlere sunuyor.

Avira Free Antivirus
Avira Free Antivirus Ücretsiz Antivirüs Programı

AVG AntiVirus Free 2013:

AVG Antivirüs Free 2013 sürümüyle birlikte büyük bir gelişme kaydetmiş ve bir anda birçok basamağı birlikte atlamış. Özellikle Metro arayüzüne benzetilen yeni kullanıcı arayüzü gerçekten mükemmel. Yeni gelen buton modelleri eski sürüme göre gerçekten çok başarılı.

AVG Antivirüs Free 2013

Özellikle yenilenen antivirüs algılama motoru, AVG'nin ödevini gerçekten en iyi şekilde yaptığının bir göstergesi. Öyle ki algılama oranı neredeyse Avast ile aynı düzeyde ve yapılan geliştirmeler sayesinde performansı en hızlı antivirüs programlarının arasında kendisine bir yer bulmasını sağlamış gibi görünüyor. Ayrıca program kurulumu sırasında bilgisayarımıza kuracağımız araç çubuğu sayesinde gizliliğimizi korumamıza da yardımcı oluyor.

AVG yeni sürümüyle birlikte getirdiği yeniliklerle bakalım antivirüs karşılaştırmamızda kendisine nasıl bir yer bulacak?

AVG AntiVirus Free
AVG AntiVirus Free Ücretsiz Virüs Koruma Programı

Panda Cloud Antivirus 2.1.0:

Sanırım bu karşılaştırmada inceleyeceğimiz en ilginç antivirüs programı eşsiz bulut teknolojisini kullanan Panda Cloud Antivirüs olacak ve gerçekten zararlı yazılımları tespit etmek konusunda gösterdiği başarıyı tebrik etmek gerekiyor. Bu teknolojiyi kullanıcılarla tanıştırdığı için Panda'ya ayrıca teşekkür etmek gerekiyor çünkü bulut teknolojisini kullanan program ayrıca bir güncellemeye ihtiyaç duymadan sürekli olarak güncel kalmayı başarıyor.

Panda Cloud Antivirüs

Her ne kadar internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar üzerinde zaman geçtikçe yeterli düzeyde koruma sağlayamayacak olsa da internet bağlantısına sahip olduğu sürece gerçek bir korumayı sizlere sağlayacaktır. Sade, kullanışlı ve bilgilendirici arayüzü üzerinde tek canınızı sıkacak şey ücretli sürüme geçmenizi öneren reklamlar olacaktır.

Panda Cloud Antivirus
Panda Cloud Antivirus Ücretsiz Antivirüs Programı

Ad-Aware Free Antivirüs 10:

Eski tanıdık arayüzüne rağmen özünü değiştirmiş olan Ad-Aware Free Antivirüs'ü bu yılın çaylağı olarak değerlendirebiliriz. Bunun nedeni olarakta geçtiğimiz yıllarda karşımıza bir anti-spyware olarak çıkan programın artık antivirüs sektörüne girmiş olmasını gösterebiliriz. Şimdilik diğer büyük rakipleriyle başa çıkacak tecrübede görünmese de şimdilik gidişatının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Ad-Aware Free Antivirüs 10

Antivirüs pazarında algılamayla ilgili en güçlü arama motorlarından birine sahip olmasının dışında hala aktif olarak kullanılabilen bir antispyware korumasına da sahip. Gelin görün ki bazı işlevleri sınırlı olduğu için ücretsiz sürümden yeterli performansı alamayabilirsiniz.

Arenaya ilk kez giren bir antivirüs programı olarak Ad-Aware ne kadar başarılı olabilecek dersiniz?

Ad-Aware Free Antivirus+
Ad-Aware Free Antivirus+ Ücretsiz Antivirus, Casus Yazılım ve Reklam Temizleme Programı

Karşılaştırma Tablosu ve Sonuçlar:

Sizler için seçtiğimiz ücretsiz altı antivirüs programının son sürümlerinin algılama, performans ve arayüz puanlarını tablo üzerinde inceleyelim.

Algılama Puanları (%40) Performans Puanları (%30) Fonskiyonlar / Arayüz (%30) Ortalama Puanlar
Avast! Free Antivirüs 7 9.09 5.01 10.00 8.14
Microsoft Security Essentials 4.1 8.41 8.00 7.00 7.86
Avira Free Antivirus 2013 9.34 7.54 9.00 8.70
AVG AntiVirus Free 2013 9.00 7.13 9.00 8.44
Panda Cloud Antivirus 2.1.0 9.42 2.85 7.00 7.86
Ad-Aware Free Antivirüs 10 9.47 6.64 7.00 7.88

Tabloda ücretsiz altı virüs programının algılama, performans ve fonksiyon/arayüz alanlarında aldıkları puanları görmektesiniz. Her kategorinin lideri farklı olmasına karşın, ortalama puanlar göz önüne alındığında işler tamamen değişiyor ve bir altın, bir gümüş ve bir bronz madalyaya sahip üç antivirüs programı karşımıza çıkıyor.

Algılama testi karşılaştırması:

Algılama testleri sonucunda listenin ilk sırasında Ad-Aware Free Antivirüs 10 yer alıyor, ardından sırasıyla Panda Cloud Antivirüs 2.1.0 ve Avira Free Antivirüs 2013 geliyor.

Performans testi karşılaştırması:

Performans testleri sonucunda listenin ilk sırasında Microsoft Security Essentials 4.1 yer alıyor, ardından sırasıyla Avira Free Antivirüs 2013 ve AVG AntiVirüs Free 2013 geliyor.

Fonksiyon/Arayüz karşılaştırması:

Fonksiyon/Arayüz testleri sonucunda listenin ilk sırasında birçok teknik özelliği ve kullanışlı arayüzüyle Avast! Free Antivirüs 7 yer alıyor, ardından Avira Free Antivirus 2013 ve AVG AntiVirus Free 2013 eşit puanlarla geliyor.

Sonuç:

Her test sonucunda sıralamada farklılıklar olsada ortalama puanlara baktığımız zaman ücretsiz antivirüs programları testimizin ilk üç sırası şöyle şekilleniyor.

1- Avira Free Antivirus 2013 (8.70) - Altın Madalya

2- AVG AntiVirus Free 2013 (8.44) - Gümüş Madalya

3- Avast! Free Antivirüs 7 (8.14) - Bronz Madalya

Antivirüs Karşılaştırması

Ücretsiz Antivirüs Programları karşılaştırmamızda ilk sırayı Avira Free Antivirüs 2013 alırken hemen ardından AVG Antivirüs Free 2013 ikinci sırada ve Avast! Free Antivirüs 7'yse üçüncü sırada kendisine yer buldu.

Sizlerde antivirüs programınızı seçerken sizler için hazırladığımız bu karşılaştırmadan yararlanabilir ve virüs programınızı seçerken test sonuçlarını dikkate alabilirsiniz.

Ayrıca sizin ücretsiz favori antivürüs programınız hangisi ve neden? Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum bölümlerimiz aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.


Ücretsiz Antivirüs Programları Karşılaştırması 2012 İçin Yapılan Yorumlar (29)

 • onur
  onur dedi ki;

  comodo gibi güçlü ve çok özellik barındıran bir yazılım bu listede yok.. Düşündürücü

  3 Temmuz 2014 Perşembe - 11:57:59 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • comodo is premium
  comodo is premium dedi ki;

  norton kullanırdım sürekli güvenirdim en iyi güvenlik uygulaması diye. bir gün comodo ya tesadüf ettim denedim çok hoşuma gitti. meğer bilmediğim ne virüsler varmış bilgisayarımda. norton uyuttu beni. anladım ki büyük antivirüs diye bildiklerimiz tamamen reklam ve tanıtımlardan ibaretmiş. comodo nun güvenlik duvarı, ağ yönetimi, sandbox ve sanal kiosk özelliği çok iyi düşünülmüş ve tasarlanmış. 2 yıldır kullanıyorum format bile atmadım teşekkürler comodo :)

  13 Aralık 2013 Cuma - 17:18:49 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Prof
  Prof dedi ki;

  Avg 2014 internet security gururla sunar.
  Sevdiğim özellikleri Firewall olması ve arayüzyüz kolaylığı.
  4 senedir avg yine avg ama düşük sistemli pc ler için alternatifler aramıyor değilim.

  7 Kasım 2013 Perşembe - 07:54:21 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Melih Koca
  Melih Koca dedi ki;

  aşağıda yorum yazanlar hatta "vürüs" yazanlar daha programların adını yazmaktan acizler ve bilgisayar ya da virüs uzmanı olduklarını söylüyorlar hiçbir güvenlik yazılımı tabiki sizi ve bilgisayarınızı tam anlamıyla koruyamaz...her gördüğünüz programı bilgisayarınıza indirmezseniz...abuk sabuk bilinmedik sitelere girmezseniz bilgisayarınıza virüs bulaşması çok zordur...ama sizin girdiğiniz siteler sabitse örneğin sabah gazetenizi okuyup öğlen facebook ve ya twitter a giriyor akşam oyun oynuyor yada bu tür sabit işlerle uğraşıyorsanız yukarıdaki programlar işinizi gayet iyi bir biçimde görür..!! ama siz her gördüğünüz siteye tıklıyor, porno sitelere giriyorsanız, bankacılık veya internetten alış-veriş yapıyorsanız bu programlar yeterli olmayacaktır elbette..eğer bunları yapmıyorsanız içiniz rahat olsun ama yazdıklarıma da dikkat etmelisiniz !!! bu arada bende Comodo kullanıcısıyım ve programımdan gayet memnunum

  14 Nisan 2013 Pazar - 17:01:28 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Serkan Erol
  Serkan Erol dedi ki;

  Comodo İnternet Security en iyisidir ücretsiz kullanmak isteyenler için muhteşem program.. ücretli programlarda bulunan özelliklerin hepsi Comodo İS de mevcuttur... Buradaki yazılımların hepsini kullanmış biri olarak performans olarak avira ile aynı diyebilirim.... Comododan şaşmayın virüs veritabanı yaklaşık 20.000.000 virüsü tanımaktadır...Sahibinin de bir Türk olması sempatimi artırıyor... isteyenler google da aratıp programı bulabilirler COMODO İNTERNET SECURİTY PREMİUM yazın karşınıza çıkacaktır güvenli günler...

  14 Nisan 2013 Pazar - 16:49:46 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Ücretsiz Antivirüs Programları Karşılaştırması 2012 için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.