Symbian Öldü Yaşasın Nokia Belle

Nokia, 2012 Şubat ayından itibaren Symbian ismini emekliye ayıracak. Yerine yeni markası Nokia Belle ismini kullanacak. Nokia, mevcut Symbian arayüzünden sıyrılıp, rakiplerine benzer mobil arayüzüne sahip Belle'yi kullanıcılarına 2012 yılının ilk çeyreğinde tanıtacağı ve kullanımına sunacağını duyurdu.

Nokia, Symbian'ı bir süre açık kaynak kodlu olarak dağıttı. Daha sonra bu işlemi geri aldı. iOS ve Android'in hızlı yükselişine, mevcut Symbian versiyonu ile karşılık vermeye çalıştı ama pek başarılı olamadı. Symbian'ı satmak istediği haberleri dahi çıktı. Sonuçta Symbian'dan bir türlü vazgeçemedi. Symbian isminin artık misyonunu tamamladığını düşünerek yepyeni bir marka Nokia Belle ismiyle bu yeni dönemin başladığını ilan etti.

Nokia Belle, birkaç ay önceye kadar ki ismiyle Symbian Belle aslında Symbian OS 10.1 sürümününün ta kendisi. Yeni ismiyle Nokia Belle, son dönemde çıkan Nokia 603/700/701 modellerinde yüklü olarak gelmekte. Güncel olmayan versiyon yüklü telefonlara sahip olan kullanıcılar da 2012 yılının ilk aylarında N8, E7, X7, C6-01, C7, Oro, E6 ve Nokia 500 cihazlarını yeni sürüme yükseltebilecekler.

Yeni ismiyle Nokia Belle'nin getirdiği yenilikleri listeleyelim:

 • 6 adete kadar çoklu ekran desteği.
 • Eklenebilir uygulamalar.
 • Modern navigasyon sistemi.
 • Çoklu Program çalıştırma desteği.
 • NFC teknolojisi sayesinde temassız bilgi alışverişi
Konular: Mobil

Symbian Öldü Yaşasın Nokia Belle İçin Yapılan Yorumlar (6)

 • Osman KURT
  Osman KURT dedi ki;

  Nokia e6 telefonuma belle yükledim ekran ışığın da titreme meydana geldi. Daha sonra garanti sıfır telefon yolladı aynı titreme sıfır telefonda da vardı. En son bir tane daha sıfır telefon verdiler kutulu oda eski yazılıma sahip. Şimdi ben kararsız kaldım yapsam aynı hatayı alırmıyım. Yardımcı olabilecekler varsa info@osmankurt.net adresine yazabilirler mi?

  26 Şubat 2013 Salı - 22:07:19 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • egrimo
  5
  - dedi ki;

  Bende bir E6 kullanıcı olarak Belle'nin keyfini çıkarıyorum. Ancak; -Açık uygulamaları göster özelliğinin kapatılması -Masaüstündeki çevrimiçi uygulamaları çevrimdışı yapma özelliğinin gitmesi kötü olmuş. Nereden anlamadığım bir program internetimi yiyor bu yüzden. Bunlar belki ileride geri gelir. Kim bilir...

  26 Şubat 2012 Pazar - 14:27:50 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • mazlumaykal
  1
  - dedi ki;

  Nokia Belle nasıl kaldırabilirim ve eski sürümü nasıl yükleyebilirim ? Nokia belle çok yavaş S:

  15 Şubat 2012 Çarşamba - 22:46:34 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • yoqqin
  4
  - dedi ki;

  Androide e çok benzemiş fakat eksikleri var ve bütün ayarları sıfırlıyor...

  8 Şubat 2012 Çarşamba - 21:45:22 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • abdullah149
  5
  - dedi ki;

  nokia e72 içinde geçerlimi olurmu ?

  26 Aralık 2011 Pazartesi - 03:00:35 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Symbian Öldü Yaşasın Nokia Belle için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.