Milli Yazılım Pardus Nedir, Adını Nereden Alıyor, Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

pardus nedir, nasıl kullanılır

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen bilgisayar teknolojisi, askeri alanda da devletlerin en önemli silahı. Çok büyük lisans bedelleriyle sunulan ve kapalı kaynak koduna sahip olduğu için bir takım riskleri bünyesinde barındıran Windows, Mac OS gibi yazılımlara alternatif olarak TUBİTAK'ın girişimi olan Milli İşletim Sistemi "Pardus" hakkında önemli hususları yazımızda ele aldık.

Milli Yazılım Pardus Nedir?

Kişisel bilgisayar kavramının dillendirilmeye başlandığı 80 ve 90'lı yıllarda, işletim sistemi ayağında Windows ve MAC OS dışında alternatif bulunmuyordu. Bu sistemler kapalı kaynak koduna sahip olup, belli bir lisans ücretiyle sunuluyordu. 5 Ekim 1991'de Linus TORVALDS'ın "Linux" adlı projesiyle teknoloji dünyası "özgür yazılım" kavramıyla tanıştı.
2003 yılında bütününe müdahale edilebilinen ve milli bir yazılım için kolları sıvayan TUBİTAK, insanlığın ortak malı olan Linux çekirdeği üzerine Pardus projesini duyurdu.
pardus nedir, nasıl kullanılır

Pardus İsmi Nereden Geliyor? Pardus'un Avantajları Neler?

İşletim sisteminin adı Anadolu Parsı olarak da bilinen Panthera Pardus'dan geliyor. Sistem açılışında ve varsayılan duvar kağıtlarında Anadolu Parsı Pardus'un çizimlerini görüyoruz. Pardus'un en önemli avantajı, insanlığa ait olan (GPL "General Public Licence" - Genel Kamu Lisansı) açık kaynaklı Linux çekirdeği üzerine inşa edildiği için "ücretsiz" olması.
Virüsler etki etmediği için yüzlerce liralık lisanslarla antivirüs yazılımlarına da ihtiyaç duymayan Pardus, Windows gibi çok büyük sistem gereksinimlerine de ihtiyaç duymuyor. Hemen hemen her sisteme sorunsuzca kurulabilen Pardus, bilgisayarınıza takılan donanımları hemen tanıyarak driver (sürücü) yazılımlarına da ihtiyaç duymuyor.

Pardus'u Kullanmak İçin Windows'tan Vazgeçmek Zorunda Mıyız?

Tabii ki hayır. Pardus'un en güzel nimetlerinden birisi de GNU GRUP adlı güzel bir aracı içinde barındırması. Bu araç, bilgisayarımızın ilk açılışında sabit diskimizin her bölümünü ayrı ayrı tarayıp burada yüklü bulunan sistemleri tanıyabiliyor.  Örneğin C:\ bölümünde Windows işletim sistemimiz varsa Pardus'u D veya E bölümüne kurmamız gerekiyor. GNU Grup, bilgisayarımız ilk açılışta "Windows ile mi yoksa Pardus'la mı başlayayım?" diye soruyor ve böylece her iki sistemi de sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.
Windows'un açılmayacak kadar zarar gördüğü durumlarda Pardus üzerinden Windows'u onarabilecek olmanız da büyük bir nimet!
pardus nedir, nasıl kullanılır

Pardus'a Yönelik Eleştiriler

Günümüzde onlarca hatta yüzlerce resmi/gayri resmi Linux dağıtımı bulunmakta. Bunların içerisinde deyim yerindeyse kalburüstü olan dağıtımlar ise pek az (Ubuntu, Cent OS, Linux Mint gibi). Milli işletim sistemimiz Pardus'ta bu noktada adını duyurmak için çok çalıştı. 
Özellikle 2009 sürümüyle beğeni toplayan Pardus projesi Kaptan, PiSi gibi yenilikleriyle umut vaat ediyordu. Akıllı tahtalarla uyum sağlamadığı iddia edilerek projenin geçmiş kazanımlarından vazgeçildi ve farklı bir sürümü duyuruldu. Çıkarılan bu sürümün popüler Linux dağıtımı olan Debian'nın birebir aynısı olması ve bir çırpıda eski kazanımlardan vazgeçilmesi sert eleştirilere sebep oldu.
pardus nedir, nasıl kullanılır

Pardus'u Nasıl Edinebiliriz?

Türkiye'nin en büyük teknoloji portalı Tamindir'den sorunsuzca Pardus yükleme kalıbını (iso) edinebilirsiniz. İndirdiğiniz kalıbını Ashampoo gibi araçlarla DVD'ye yazdırıp kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Eğer bu işlem için DVD kullanmak istemiyorsanız Unetbootin yardımıyla boş bir USB Bellek ile de Pardus kurulumu için kolları sıvayabilirsiniz!
Pardus
Pardus Ücretsiz Türk İşletim Sistemi
Ashampoo Burning Studio
Ashampoo Burning Studio CD, DVD, Blu-ray Yazdırma Stüdyosu
UNetbootin
UNetbootin Basit USB Boot Programı
Konular: Yazılım

Milli Yazılım Pardus Nedir, Adını Nereden Alıyor, Kullanmak İçin Ne Yapmalı? İçin Yapılan Yorumlar (2)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  Türkiyede bilim ve teknolojiye verilen değer sıfır.
  Çok yazık !
  Bilim teknoloji yabdaşlıkla kayırmayla torpille olmaz, liyakatle olur.

  25 Şubat 2017 Cumartesi - 18:38:22 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Kafkasyalicas
  Kafkasyalicas dedi ki;

  Pisi, kaptan, yalı, çomar gibi uygulamaları bir anda silen ve desteğini tamamen çeken Tübitak'ın yeni Pardus'una ne kadar güvenebiliriz? Kusura bakmayın ama güven sarsılması var. Eski Pardus tam oturuyor, iş görecek derken Pardus ekibinin tamamen tasfiye edilmesi işi sıkıntıya soktu. Distrowatch'ta Pardus'u ilk 10'da görürken, şimdi ilk 100'de bile göremiyoruz. Yeteri kadar tanıtım yok. Reklam yok. Devlet desteği yok. Pardus'un kendi sitesindeki videoda bile devlet büyüklerimiz konuyla ilgili tek cümle ile geçiştirme yapmış. Pardus (Debian temelli Pardus) şu saatten sonra iki eli bağlı duvara çıksa da çok zor.

  14 Şubat 2017 Salı - 00:10:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Milli Yazılım Pardus Nedir, Adını Nereden Alıyor, Kullanmak İçin Ne Yapmalı? için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.