Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (68)

 • ali akkaya
  ali akkaya dedi ki;

  benim samsung a 7 2017 bir hafta önce çalındı polis e bildirdim ama polis bana bulurlarsa bildireceklerini söyledi şuna eminim ki bulmak icin hiç bi çaba göstermiyolar sormak için gittigimde ikaz edip geri yolluyolar kamera kayıtları mevcut adamın aldıgı belli ama hiç bi şey yapmıyolar ellerinden gelse hırsızı haklı beni haksız çıkartacak lar umudum yok alalı da 4 gün olmustu ve her ay faturama yansıyacak biz ödemesek her seyi yaparlar ama hırsıza gelince hiç bi şey yapmazlar adalet bu değil insanın alın terini hiç ediyolar anlıycanız benim polis kolluk kuvvetlerine hi ç güvenim yok çünki hırsız bulunsada telefonu alamaya bileceklerini söylüyolar mugla marmaris

  23 Temmuz 2017 Pazar - 17:17:38 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Bfg ayz
  Bfg ayz dedi ki;

  Eşimin samsung a5 telefonu çalındı daha 5 ay olmuştu taksitleri bile duruyo nasıl bulabiliriz polise bildirdik ama bulunurmu bulunmazmı nolucak gittigiyle mi kalıcak bu telefonlar bi çözüm yokmu bunlar için

  14 Haziran 2017 Çarşamba - 12:07:57 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Merve Akaydın
  Merve Akaydın dedi ki;

  İstanbul'da Telefonum Çalındı polise gittim 2 hafta oldu ama hala bulunmadı telefon nasıl bulcam ağlamaktan gözlerimin altı şişti başka ne yapmam gerek benim

  22 Nisan 2017 Cumartesi - 22:03:41 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Mağdur
  Mağdur dedi ki;

  Benim casper Vla 1 telefonum çalındı pazarda polise gittim şikâyette bulundum bir haber yok telefon kaskoluydu kaskoya bildirdim 10 gün sonra dönüş oldu telefon çalıntıya girmiyormuş telefon aşırılmış diye aradılar vermemek için bukadar saçma bir bahane olamaz telefon alırken sakın kasko yaptırmayın derim arkadaşlar telefonu aldığım yer teknosa bana telefona ne olursa olsun çalınsa bile gelin yenisini vereceğiz dediler haklarımı görmek istiyorum göstermiyorlar arşive kaldırıldı diye vermiyorlar teknosa ve teknogarantiden şikayetciyim

  21 Nisan 2017 Cuma - 12:24:22 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  Benim Samsung Note 4'üm çalındı aksaray'da polis hiçbir şey yapmadı, bulunmaz boşuna uğraşma dediler. Esnaftan hırsızın kamera görüntülerini aldım, açıkça görülüyor çaldığı an. Telefoncuları, tezgahları dolaşıyorum resimlerini gösteriyorum tanıyanı bulamadım. Youtube a da yükledim belki birinin telefonunu da aynı hırsız çalmıştır. devletten hayır yok kendi telefonumuzu kendimiz bulacağız anlaşılan görüntüler şurada, telefon numaram da yazıyor: http://tamind.ir/pel

  13 Nisan 2017 Perşembe - 15:37:56 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.