iTunes ile iPhone İçin Zil Sesi Yapma

zil sesiBu yazımda iTunes ile zil sesi yapma nasıl gerçekleşir konusu ele almak ve sizlere resimli olarak anlatmak istedim. Hemen başlayalım!

iTunes
iTunes Müzik, Video, Uygulama ve Oyun İndirme, Düzenleme, Oynatma Aracı

iTunes
iTunes Mac İçin Müzik, Video, Uygulama, Oyun İndirme ve Oynatma Aracı

iTunes kullanımına yönelik bilginiz hangi düzeyde olursa olsun, ekran görüntüleri ile destekleyeceğimiz bu yazıyı okumanızın ardından kolay bir şekilde istediğiniz zil sesini iPhone ve/veya iPad cihazınızda kullanabilirsiniz.

iTunes’u açmamızın ardından zil sesi olarak kullanmak istediğimiz parçayı sürükle bırak yöntemi ya da menüleri kullanarak iTunes müzik listesine taşıyoruz. Ben Frank Sinatra’nın popüler “Come Fly With Me” isimli parçasını seçtim. Bunu belirtiyorum zira bazı ziyaretçilerimiz parça ve sanatçı yabancı isim olduğu için farklı algılayabilirler ve işlemlerde sorun yaşayabilirler.

iPhone ve iPad üzerinde kullanılacak zil sesleri en fazla 40 saniye uzunluğunda olabiliyor. Dolayısıyla hazırlayacağımız zil sesininde en fazla 40 saniye olması gerekiyor. Bu süre konusunu çözmek için kullanacağımız parçaya gelip sağ tıklıyoruz ve “Bilgi Ver” seçeneğini seçiyoruz.

bilgi

Karşımıza gelen menüden “Seçenekler” kısmına gelip, parçanın başlatma ve durdurma zamanlarını düzenliyoruz. Ben parçanın baştan başlayıp ilk 40 saniyesinin çalmasını tercih ettim. Siz mesela 2:00 başlatma ve 2:40 da durdurma zamanı olarak giriş yapabilirsiniz. Parçanın hangi 40 saniyesinin zil sesi olmasını istiyorsanız o aralığı tercih edebilirsiniz. Daha sonra tamam diyerek bu menüden çıkıyoruz.

aac

Şimdi yapılması gereken, yine parçanın üstüne gelip sağ tıklamak ve “AAC Sürümünü Yarat” seçeneğini seçmek. Bu komutu verince iTunes, aynı adı taşıyan ve sadece belirlediğimiz 40 saniyeyi içeren bir kopya ortaya koyacak. Artık tüm işimiz bu yeni oluşturulan 40 saniyelik müzik dosyasıyla.

Ortaya çıkan bu müzik parçasının uzantısında küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Bunun için dosyayı Windows gezgininde görüntülemek istiyor ve parçaya sağ tıklayıp “Windows Gezgini’nde Göster” komutunu veriyoruz.

gezgin

m4aBu işlemi yapabilmek için dosyanın uzantısını görmemiz gerekiyor. “m4a” uzantısını görebiliyorsanız sorun yok. Ancak klasör seçeneklerinizde uzantılar gizli ise bunu Düzenle/Görünüm/Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle adımlarını takip ediyoruz ancak kutucuğun seçili olmaması gerekiyor.

uzantı

m4r


Müzik dokümanına sağ tıklayıp uzantıyı “m4r” şeklin değiştiriyoruz. Göreceğiniz üzere uzantıyı değiştirince dosyanın simgesi de değişiyor ki bu aynı zamanda işlemi doğru yaptığımız anlamına geliyor.

sürükle bırak

Bulunduğumuz klasörü kapatmadan, formatını değiştirdiğimiz müzik dosyasını iTunes’a sürüklüyoruz. iTunes’ta yer alan “ses tonları” bölümüne geldiğimizde de müzik dosyası ile karşılaşıyoruz.

Zil sesimiz hazır şimdi bu zil sesini iPhone ve/veya iPad’e aktarmaya sıra geldi. Bunu klasik yöntemle nasıl müzik dosyası gönderiyorsak o şekilde gönderebiliriz. Ancak önemli olan nokta, cihazımızı iTunes’a tanıttığımız zaman “Aygıtlar” sekmesine gelip “Ses Tonları” alanında yer alan “Ses Tonlarını Eşzamanla” ifadesinin seçili olması ve ardından “uygula” komutu verilmesi gerekiyor.

İşlemin bitmesinin ardından cihazınızın zil sesleri bölümüne girdiğinizde hazırladığınız zil sesini görebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Konular: Nasıl yapılır

iTunes ile iPhone İçin Zil Sesi Yapma İçin Yapılan Yorumlar (42)

 • Nur
  Nur dedi ki;

  Arkadaşlar iPhone 6 bılgısayarsız muzık yuklenemıyomu acııl cvb en pahalı telefonu kullanıyorum ama zıl sesı yok yapamıyorum oncekı telım dahamı ıyıydı ne

  7 Aralık 2016 Çarşamba - 16:33:12 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • esra öz
  esra öz dedi ki;

  allah belasını versin bu sürümün 8 saattir uğraşıyorum hepsini aynı yaptım binlerce lira ver böyle rezillik olmaz

  6 Kasım 2014 Perşembe - 04:20:27 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Gs
  Gs dedi ki;

  İtunes 11.1.3 ses tonlari bölümü yok napmalıyım

  8 Ocak 2014 Çarşamba - 19:36:41 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  yaw arkadaş herşeyi yaptım geçtim çok güzel. ses tonunu seçtim. uygula dedim. herşey yolunda göründü ama iphone'da zil seslerinde ses yok!!!! anlamadımmmm.

  6 Ocak 2014 Pazartesi - 04:23:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ulvide
  ulvide dedi ki;

  cok sagol
  tek tusla yapılıyor bunlada sole sole desin dursun

  22 Eylül 2013 Pazar - 23:20:38 - Cevap Yaz - Şikayet Et

iTunes ile iPhone İçin Zil Sesi Yapma için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.