İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Bazen teknik aksaklıklar nedeniyle, bazen adil kullanım kotasına takılmaktan, bazen de internet servis sağlayıcımızın sunduğu kalitesiz hizmetten dolayı internet hızımızın gerçek durumunu merak edebiliyoruz.

Bu gibi durumlarda internet hız testi yaparak bize vaat edilen internet hızına sahip olup olmadığımızı kolayca görebilir ve gerekirse şikayetlerimizi gönderebilir, önlemimizi alabiliriz. Bu hız testini gerçekleştirmek için size önereceğim servisin adı Speedtest.net. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Speedtest.net web uygulaması hakkındaki incelememizi okuyabilir ve uygulamayı ziyaret edebilirsiniz.

Speedtest.net
Speedtest.net İnternet Hız Testi Web Uygulaması

Dilerseniz uygulamayı nasıl kullanacağınıza kısaca değinelim:

Öncelikle yukarıda yer alan bağlantıyı kullandıysanız karşınıza bulunduğunuz şehre göre değişen aşağıdaki ekran gelmeli.Bu sayfa açıldığında yeşil olarak yer alan “Begin Test” yazısına tıkladığınızda buton sarı renge dönecektir ve test başlamak üzere hazırlanacaktır.Kısa bir bekleme süresi boyunca ekranınızda hız göstergesi gri durumda kalacak. İnternet hız testi başlamadan önce internet bağlantınızı kullanabilecek her türlü programı kapatmanızı öneriyorum.İlk olarak download yani indirme hızınızı test eden Speedtest’in bu işlemi boyunca herhangi bir internet işlemi yapmamanızı tekrar öneriyorum. İndirme hız testinizden sonra sırada upload hız testiniz var.Bütün testler tamamlandığında yukarıdaki resimde olduğu gibi Download ve Upload hız ortalamanızı detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu verileri internet servis sağlayıcınızın sözleşmenizde taahhüt ettiği değerler ile karşılaştırarak istediğiniz servisi alıp almadığınızdan emin olabilirsiniz.
Eğer ekranınızda yer alan “Share This Result” tuşuna basarsanız da sonucunuzu Facebook veya Twitter hesaplarınızda paylaşmak için gereken linkler ekranınıza gelecektir.


İşte internet hızınızı ölçmek bu kadar basit bir işlem. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından veya sosyal medya hesaplarımızdan bize sorabilirsiniz.

Konular: Nasıl yapılır

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır İçin Yapılan Yorumlar (2)

 • qrunt
  dedi ki;

  Peki normal bi internetin hızı nasıl olmalı?

  12 Temmuz 2012 Perşembe - 13:35:38 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • sehzade090
  dedi ki;

  olması gereken değerler neler ?

  26 Mayıs 2012 Cumartesi - 22:38:09 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: tunaaras
   Olması gereken değerleri siz biliyorsunuz. Satın aldığınız internet paketinin hızını sadece siz bilebilirsiniz. Yukarıda yazılan hız testi ise satın aldığınız hız gerçekten doğru mu değil mi kontrol etmeniz içindir.
   27 Mayıs 2012 Pazar - 13:14:47 - Şikayet Et

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.