Internet Download Manager: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması

IDM Nasıl Açılır? IDM Nasıl Kullanılır?

 NOT: IDM’ı kurulum işleminden sonra hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Eğer detaylı ayarlar yapabilmek ve kendi istediğiniz özelleştirmeleri uygulamak istiyorsanız bu bölümü okumanızı öneriyoruz.

Yükleme işleminin sonunda masaüstümüze kısayol bağlantısı eklenen IDM ikonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelişmiş bir dosya indirme yöneticisi ekranı çıkmakta. Parça parça menülere ve karşımıza çıkan ekranda hangi ayarlara müdahale edebiliyoruz ve neleri değiştirebiliyoruz bir göz atalım.

1.Bölüm

Ana menü olarak isimlendirebileceğimiz bu bölümden IDM için tüm ayarları gerçekleştirebiliyoruz.

Görevler: Yeni dosya indirme, birden çok dosyayı aynı anda indirme, kopyaladığınız son içeriği indirme ve indirilen dosyaları dışarı aktarma-içerik aktarma gibi seçenekler sunmaktadır.

Dosya: İndirilen dosya ya da dosyaları durdurma, yeniden başlatma veya tekrar indirmenizi sağlayan menü kısayollarıdır.

İndirilenler: İndirilen dosyalar ve kuyrukta bekleyen indirmeler için gelişmiş ayarlar yapabilmenizi sağlar. Tümünü durdurabilir ya da başlatabilirsiniz.

Aynı zamanda “İş Düzenleyici” bölümünü kullanarak zamanladığınız şekilde dosyaları indirmeye başlatabilir, bitirebilir ve işlem tamamlandığında ne yapılacağını belirtebilirsiniz. Bu özellik size bilgisayar başında olmasanız da iş listesi tanımlamanıza olanak verir.

İndirilenler bölümünde yer alan en önemli menü “Seçenekler” kısmı. Bu bölümde hangi ayarları yapabiliyoruz bir göz atalım.

Genel: IDM’i kullanabileceğiniz bilgisayarınızda yüklü olan tüm web tarayıcıların listesi ve daha sonradan yüklediğiniz tarayıcıları da tanıtarak onlarda da kullanma olanağı sunar.

Tarayıcınızda IDM menüsünün nasıl görünmesini istediğinizin ayarlarını Seçenekler/Genel/Düzenle sekmesinden yapabilirsiniz. Size 2 farklı seçenek sunmaktadır. Seçtiğiniz dosyalarda ve video oynatıcıların üzerinde IDM menüsünün nasıl çıkmasını istediğinizi bu bölümden hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kaydet: IDM üzerinden indirdiğiniz dosyaların hangi klasöre kopyalamak istediğinizi Kaydet bölümünden değiştirmenizi sağlar.

Görünüm: IDM programının görünümü değiştirmenizi sağlar. Durum çubuğunu kaldırmak, daha küçük ikonlar kullanmak, dosya listesinde görmek istediğinizi sütunları göstermek ve dil seçimini değiştirme gibi ayarları değiştirmenize olanak verir.

2.Bölüm

Üst menüde bulunan önemli kısayolları bu bölümde görmekteyiz. İndirme adresi eklemek, indirme işlemini durdurmak, silmek, seçenekler menüsüne ulaşmak, iş listesi düzenlemek, indirme kuyruğunda olan tüm dosyaları başlatmak/durdurmak ve bir içeriği zamanlı olarak kaydetmek gibi gelişmiş ayarlara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Grabber bölümü tek dosya indirme dışında belli bir klasördeki verileri otomatik indirme ya da bir web sitesini tamamını indirerek çevrimdışı dolaşmanızı sağlayan gelişmiş bir bölümdür. Bu bölümde aracılığı ile;
- Bir web sitesindeki tüm resimleri bulma ve indirme,
- Bir web sitesi ve alt sayfalarındaki tüm ses dosyalarını bulma ve indirme,
- Bir web sitesinde yer alan tüm video dosyalarını bulma ve indirme,
- Bir web sitesindeki resimler ve dosyalar haricindeki tüm içeriğin indirilmesi.
- Web sitesinin tüm bağlantıları ile birlikte indirilmesi.
- Çevrimdışı dolaşmak için bir web sitesinin buna uygun olarak kaydedilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Eğer kaydetmek istediğiniz bölüm şifreli ise kullanıcı adı ve şifresini girerek IDM’in indirmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı işlemi FTP ve benzeri depo birimlerinde de uygulayabilirsiniz.

3.Bölüm

İndirdiğiniz, indirmeye çalıştığınız, indirme işlemine devam ettiğiniz tüm dosyaların kaydedildiği ya da kaydedileceği tüm klasörlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede hangi klasörde kayıtlı olduğunu aramanıza gerek kalmaz. Hızlı ve kolay bir şekilde indirdiğiniz dosyaları zorlanmadan indirildiği klasörde bulabilirsiniz.

4.Bölüm

İndirilen, indirmesi bitmiş ve kuyrukta bekleyen indirmelerin listelendiği bölümdür. Tekli ve çoklu seçim yaparak indirmeyi yeniden başlatma, bitirme, silme ve yeni indirme dosyası ekleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.


Internet Download Manager: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması İçin Yapılan Yorumlar (23)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  Arkadaşlar formatta Yasal İDM silindi. 3 ay önce almıştım. N eyapabilirim

  18 Kasım 2014 Salı - 21:03:02 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  ıdm güzel bi program ama deneme sürümü diye kötü ücretsiz programı yokmu deneme olmayan yardımcı olun lütfen

  13 Aralık 2013 Cuma - 12:59:19 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Başkan 48
  Başkan 48 dedi ki;

  Arkadaş yazını yeni okudum. Bir hatırlatma yapmak istedim belirttiğiniz programlar idm yi tamamen silemezler ..! Sildikten sonra reg den idm diye aratırsanız ne demek istedigimi anlarsınız your uninstaller pro bile hepsini silemez bunu sildikten sonra reg den elle temizlemeniz en sağlıklı olandır saygılar iyi çalışmalar.

  25 Kasım 2013 Pazartesi - 11:39:55 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: SULEYMAN BARIS
   Revo Uninstaller Pro, bilgisayarda kurulu herhangi bir programın bütün kayıtlarını silmektedir. C:\Program Files kurulu dosyalarını, C:\Windows kurulum dosyalarını, kayıt anahtarı verilerini silmektedir
   3 Ekim 2014 Cuma - 23:07:17 - Şikayet Et
 • Enes
  Enes dedi ki;

  Süresi Geçmiş 15 günlük internet - download manager gözükmüyo denetim masasinda.?

  24 Ekim 2013 Perşembe - 21:57:04 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • memedo66
  dedi ki;

  Arkadaslar Kaldırmaya Gerek Yok Dosya Konumda acın ondan sonra Uninstall Deyin Full Deyın Kaldııro

  19 Mayıs 2013 Pazar - 23:10:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Internet Download Manager: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.