Facebook Zaman Tünelinizi Virüslerden Temizleyin

Facebook hesabınızdan sizin adınıza yapılan paylaşımlar, arkadaşlarınıza giden mesajlar, yapmadığınız halde yapmış göründüğünüz yorumlar gibi pek çok istenmeyen Facebook sorununun arkasında aslında farkında olmadan kabul ettiğiniz ve benim Facebook virüsü olarak adlandıracağım parazit uygulamalar yatıyor.

İnternet’te gezerken çeşitli oyun, web uygulaması, video siteleri gibi sitelere giriş yapıyorsanız ve dikkat etmeden o sitelerin Facebook uygulamalarına izin veriyorsanız daha sonra bu uygulamaların kötü niyetli olanları başınıza bu tür belalar açabiliyorlar.

Siz de Facebook hesabınızda bu tür etkinliklerden şüpheleniyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sizin adınıza paylaşımlarda bulunan uygulamaları hesabınızdan kaldırabilirsiniz:

1. Öncelikle Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan ok tuşuna bastıktan sonra aşağıda kırmızı ile işaretlediğim “Hesap Ayarları” menüsüne girmelisiniz.2. Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Genel Hesap Ayarları” sayfasının sol kısmında yer alan “Uygulamalar” menüsüne giriş yapmalısınız.3. Karşınıza Facebook hesabınıza izin verdiğiniz uygulamalar gelecektir. Çoğunlukla burada yer alan uygulama adıyla sizin yerinize etkinliklerde bulunan uygulama adı aynı olmakta. Bu nedenle öncelikle sizi rahatsız eden uygulamaları buradan bulup kırmızı ile işaretli olan “X” tuşuna basarak o uygulamaları kaldırmalısınız.

Eğer uygulama adından emin değilseniz biraz da içgüdülerinize güvenerek tehlikeli olabilecek veya reklam yayınlayabilecek uygulamaları kaldırmalısınız.Bu 3 adımı tamamladığınızda, eğer doğru uygulamaları kaldırdıysanız, hesabınızdaki sizin yerinize yapılan paylaşımların durmuş olması gerekli.
Eğer sizin adınıza paylaşım yapmasından rahatsız olmadığınız ancak herkese görünmesini istemediğiniz uygulamalar varsa onların izinlerini ayarlamak için de aşağıdaki yöntemi kullanmalısınız.

4. Öncelikle bu sefer uygulamanın yanında yer alan “X” butonuna basmak yerine hemen bir solunda yer alan “Düzenle” butonuna tıklamalısınız.5. Daha sonra silmek istemediğiniz ancak paylaşımlarını kısıtlamak istediğiniz uygulamada yer alan “Herkes” kısmını “Sadece Ben” haline getirmelisiniz.

Böylece bu uygulamanın hesabınızda gerçekleştirdiği bütün eylemler sadece sizin tarafınızdan görülebilecek ve diğer arkadaşlarınız herhangi bir şekilde bu etkinliklerden haberdar olmayacak.

Tüm uygulamalarınıza doğru ayarları verdikten sonra sizin yerinize işlem yapma yetkisini zorla elde eden sadece web tarayıcı eklentileri kalıyor.

Web tarayıcı eklentilerinizi kullanırken mutlaka güvenilir kaynaklardan alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin son zamanlarda “Zaman Tünelinden Kurtul” adlı bir eklenti sebebiyle Facebook sayfalarının pek çoğunda kullanıcıların otomatik gerçekleştirdikleri spam yorumlar yer alıyor.

Bu tip eklentileri kullanırken Tamindir.com vasıtasıyla eklenti araması yaparsanız en güvenli tarayıcı eklentilerine bizim denemelerimizle güvenlikleri kanıtlanmış şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer son zamanlarda yayılan virüslü zaman tüneli kaldırma eklentisi yerine aşağıdaki alternatiflerimizi kullanırsanız sorununuz ortadan kalkacaktır.

Elbette zararlı olan eklentileri önce tarayıcınızdan kaldırmayı unutmamanız gerekiyor.

Chrome Timeline Remove
Chrome Timeline Remove Facebook Zaman Tüneli Kaldırma Eklentisi (Chrome)

Firefox Timeline Remove
Firefox Timeline Remove Facebook Zaman Tüneli Kaldırma Eklentisi (Firefox)

Internet Explorer Timeline Remove
Internet Explorer Timeline Remove Facebook Zaman Tüneli Kaldırma Eklentisi (Internet Explorer)


Facebook Zaman Tünelinizi Virüslerden Temizleyin İçin Yapılan Yorumlar (17)

 • AdÇelik Daştan Soyad
  AdÇelik Daştan Soyad dedi ki;

  Teşekkürler Norton Securtay..Harikasın....Viris Tuzla,Buz gibi darmadağın oldu.:=)

  17 Şubat 2016 Çarşamba - 02:58:55 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Soner Güneş
  Soner Güneş dedi ki;

  Allah razı olsun kardeşim çok işime yaradı.

  8 Aralık 2013 Pazar - 21:56:45 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • tuba
  tuba dedi ki;

  yaptım herseyi ama hala duruyor ne yapmam lazım acele lütfen

  22 Kasım 2013 Cuma - 23:49:12 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • engin kaya
  engin kaya dedi ki;

  siliyorum gene çıkıyo sony xperia virisü nasıl yok edebilirim tümden bunların hepsini yaptım

  18 Kasım 2013 Pazartesi - 19:24:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • madur
  madur dedi ki;

  facebook hesabım kendi kenliğinden saçma sapan siteleri begeniyorum napmalıyım lütfen yardımcı olun :(

  1 Eylül 2013 Pazar - 18:16:29 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Facebook Zaman Tünelinizi Virüslerden Temizleyin için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.