En İyi Ekran Kayıt Araçları

Farklı amaçlar için olsa da hemen her kullanıcının ekran kayıt aracına ihtiyacı oluyor. Ekran kaydetme araçları sunum ve tanıtım hazırlayanların, anlık paylaşımı sevenlerin ve oyun tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında. Ayrıca videolardan parçalar kaydetmek için de bu araçlardan yararlanılıyor.

Önceden ekran kaydetmek için sadece program alternatifleri arasından seçim yapardık ama hayatımıza hızlı bir giriş yapan bulut bilişim sayesinde artık bu alanda etkili web uygulamaları bulmak mümkün. Listelediğim araçlar arasından seçim yaparken gereksinimlerinizi iyi belirlemenizi öneririm. Basit bir ekran kayıt işlemi yapmanız gerekiyor ama düzenleme kısmı sizi ilgilendirmiyorsa, çok kapsamlı ve ücretli bir araç yerine ücretsiz ama kullanışlı bir araç seçimi yapın. İnternette kolay paylaşımı hedefliyorsanız Screencast-O-Matic gibi bir web uygulaması sizi daha çok memnun edecektir. Her tür videoyu süre sınırı olmadan kaydeden ve düzenleyen bir araç isterseniz listedeki ücretsiz seçeneklerden uzak durmanızı öneririm.

Camtasia Studio


Camtasia Studio özellikleri saymakla bitmeyecek bir program. Ekran kaydı araçları dışında hazırlanan ekran videosunu düzenlemek için de sayısız araç barındırıyor. Programa gönül rahatlığıyla listenin en iyisi diyebilirim. Ekran videosu çekmek, ekranda oynayan bir videoyu kaydetmek ve düzenlemek amaçlarıyla sürekli kullandığım Camtasia, takılmadan ve kullanıcıyı yormadan çalışıyor. Programın tek ve en büyük eksisi ise üçyüz dolarlık fiyatı. Her ne kadar Camtasia her tür kullanım düşünülerek tasarlanmış olsa da bir programa bu kadar para vermek eminim pek çok kullanıcının geri adım atmasına yetip artacak. Siz de böyle düşünenler arasındaysanız listedeki ücretsiz araçlara göz atmanızı öneririm.

Camtasia Studio
Camtasia Studio Ekran Videosu Çekme Programı

Camtasia Studio
Camtasia Studio Mac İçin Ekran Videosu Çekme Programı

HyperCam
Tamindir'in en çok indirilen ekran kaydetme araçlarının başında HyperCam geliyor. HyperCam'in çok tercih edilmesinin arkasında 2 temel sebep yatıyor. İlki programın ücretsiz oluşu, ikincisi ise basit arayüzü sayesinde kullanışlı olması. HyperCam, hızlıca kayıt işlemini yapıp, videolar üzerinde detaylı düzenlemeler yapmayacak kullanıcılar için gayet uygun.

HyperCam
HyperCam Ekran Videosu Kaydetme Programı

Screencast-O-Matic


Screencast-O-Matic ekran kaydı için yararlanabileceğiniz bir web uygulaması. Uygulamanın listeye girmesinin en önemli sebebi kolay ulaşılabilir olması. Bunun dışında üyelik zorunluluğu olmaması, ücretsiz olarak kullanılabilmesi, Java temelli olduğundan platform bağımsız olması, web kamera desteği gibi artıları da var. Basit kullanımlar için tercih edilebilecek bir servis olduğunu hemen belirtmek gerekiyor.

Screencast-O-Matic
Screencast-O-Matic Ekran Videosu Kaydetme Uygulaması

Fraps
Fraps ekran kaydındaki iddiasını özellikle oyun severleri baz alarak geliştirmiş bir yazılım. 2560x1600 çözünürlüğe kadar kayıt desteği veren programla görüntü kalitesinde kayıp yaşamadan ekran kaydı yapabilirsiniz. Ekstra bir özellik olarak ekran  görüntüsü yakalama şansınız da var.

Fraps
Fraps Oyun Videosu Kaydetme Programı

Jing
Camtasia'nın üreticisi TechSmith'in daha basit kullanımlar için tasarladığı Jing, ekran kaydı konusunda fazla özellik talep etmeyenleri mutlu edebilir. Ancak Camtasia'ya alışkın kullanıcı kesimini tatmin etmesi pek mümkün değil.

Amaca yönelik tasarımıyla dikkat çeken Jing, kaydedilen videolar için düzenleme desteği sunmuyor. Video kayıtlarım 5 dakikayı geçmez, SWF formatı bana uyar yeter ki para vermeyeyim diyen herkes için en uygun yazılım Jing.

Jing
Jing Ekran Görüntüsü ve Videosu Çekme Aracı

Screenr


Screencast-O-Matic gibi Java altyapısıyla çalışan Screenr ile 5 dakikalık ekran videoları kaydedebilirsiniz. Ancak web kamera desteği sunmuyor.

Screenr
Screenr Online Ekran Videosu Kaydetme Servisi

ScreenFlow

ScreenFlow sadece Mac kullanıcılarına hitap eden bir program. Program hem ekran kayıt aşamasında hem de düzenleme aşamasında tüm ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde geliştirilmiş.

ScreenFlow
ScreenFlow Ekran Kayıt ve Düzenleme Programı

Konular: Yazılım

En İyi Ekran Kayıt Araçları İçin Yapılan Yorumlar (4)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  camtasia ile kendimizide çekebiliyomuyuz

  2 Ocak 2016 Cumartesi - 21:01:12 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • deniz
  deniz dedi ki;

  beyler ben camtasia yı kullandım uzun süre lag 0 kasma 0 tavsiye ederim hyper cam ve jing de güzel

  1 Nisan 2013 Pazartesi - 18:01:56 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ibrahimfirat
  ibrahimfirat dedi ki;

  çok iyi bir prgram herkese tavsiye ederim

  5 Şubat 2013 Salı - 21:55:13 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • oguzh4n
  dedi ki;

  Bana kalırsa bilgisayarda camtasia recorder oyunlarda fraps en iyisi.
  Güzel inceleme olmuş teşekkürler.

  20 Mart 2012 Salı - 18:13:46 - Cevap Yaz - Şikayet Et

En İyi Ekran Kayıt Araçları için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.