Android WiFi Sorunu Çözümü

Android WiFi Sorunu Çözümü

Merhaba Tamindir takipçileri. Birçoğumuz günlük hayatımızda veya iş yerlerimizde Android mobil cihazlarımızı kullanarak internete bağlanıyoruz. Eğer dışarıda değilsek veya yolculuk etmiyorsak genel olarak WiFi bağlantıları tercih ediyoruz. Fakat bazen bu WiFi ağlara bağlanmakta güçlük çekebiliyoruz. Kimi zaman bir WiFi ağını Android cihazımız hiç göremeyebiliyor, bazen bu ağa bağlansak bile veri transferi gerçekleştirmediğinden ötürü internette gezinti yapamıyoruz. İşte bu tür Android WiFi problemi örnekleri nedeniyle Android cihazımız kullanışsız hale geliyor.

Yaşanan bu gibi Android WiFi sorunu çeşitleri ile başa çıkabilmek için birkaç yöntemden faydalanabilirsiniz. Biz de bu yazımızda bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Android cihazlarımızda en sık karşılaştığımız problemlerden biri cihazınızın bir WiFi ağına bağlanırken "ip adresi alınıyor" döngüsüne takılıp kalması ve ağa bağlanamaması. Bu problemin Android cihazınızdan mı modeminizden mi kaynaklandığını kesin olarak bilemiyoruz; fakat ilk adımda modeminizi baştan başlatmanız bu probleme bazen çözüm olabiliyor. Eğer problem modeminizden kaynaklanıyorsa bu çözüm yolu işinize yarayacaktır; fakat problem Android cihazınızdan kaynaklanıyorsa farklı bir çözüme başvurmamız gerekecek. WiFi Fixer adlı Android uygulaması bu amaçla kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç. Bu kullanışlı uygulama temel olarak Android cihazınızın WiFi ayarlarını denetleyerek gerekli değişiklikleri yapıyor veya ihtiyaç duyulduğunda ayarları sıfırlıyor. Bu sayede "ip adresi alınamıyor" veya ip adresi alınıyor döngüsü sorunlarını çözebiliyorsunuz:

Android WiFi Sorunu Çözümü

WiFi Fİxer uygulamasını bu bağlantıyı kullanarak Android cihazınıza indirebilirsiniz:

Wifi Fixer Android
Wifi Fixer Android Android için WiFi Sorunu Çözme Uygulaması

WiFi Fixer uygulaması birçok farklı Android WiFi problemine çözüm olabiliyor; bu nedenle yaşadığınız bağlantı problemlerinde ilk olarak bu ücretsiz uygulamadan faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Android cihazlarda sıkça karşılaşılan bir diğer WiFi problemi de Android cihazınızın internetinin sık sık kesilmesi. Bu problemlerin sebebi Android cihazınızın güç tasarrufu ayarları olabiliyor. Kimi zaman Android cihazlar pil ömrünü uzatabilmek için WiFi bağlantısını telefon veya tabletinizin ekran kilidi aktif olduğunda kapatabiliyor. Bu ayarları şu şekilde değiştirebilirsiniz: 

İlk olarak Android cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin. Ayarlar bölümü içerisinden Kablosuz ve Ağlar bölümünü bulun ve "Kablosuz" başlığının üzerine dokunun:

Android WiFi Sorunu Çözümü

Açılan pencerede sağ alt köşedeki menü tuşuna dokunarak menüyü açın ve seçenekler arasından "Gelişmiş" seçeneğini seçin:

Android WiFi Sorunu Çözümü

Gelişmiş ayarlar açıldığında burada"Uykudayken Kablosuz'u açık tut" ayarının Her zaman şeklinde ayarlı olduğundan emin olun. Ayrıca "Kötü bağlantılardan kaçın" seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırırsanız Android cihazınızın sinyal gücünün düşük olduğu durumlarda bağlantıyı kesmesini engelleyebilirsiniz.

Android WiFi Sorunu Çözümü

Eğer Android cihazınızda WiFi ağına bağlanabiliyorsanız; fakat internette gezinemiyorsanız bu durum modeminiz ve Android cihazınız arasındaki ayar uyumsuzluklarından kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman Android cihazınız WiFi ağınıza bağlanırken modeminizin desteklediği aralıkta yer alan bir IP numarası seçmeyebiliyor. Android cihazlar varsayılan ayarlarında dinamik IP yapılandırmasına sahipler; yani WiFi ağına bağlanırken otomatik olarak bir IP adresi atıyorlar. Bu adres her bağlanışınızda farklı olabiliyor. Bu yapıdan kaynaklanan problemleri çözmek için kendiniz bir IP numarası belirleyebiliyorsunuz ve böylece statik bir IP kullanarak modeminize bağlanabiliyorsunuz. Modeminizin desteklediği IP aralığını modem ayarlarınızdan görüntüleyebilmeniz mümkün. Android cihazınızdaki IP numarasını değiştirmek için yine az önce anlattığımız gibi Ayarlar bölümünün altından Kablosuz ve Ağlar menüsüne gidin. Bu sayfada yapmamız gereken bağlı olduğumuz WiFi ağının adı üzerinde parmağımızı basılı tutmak:

Android WiFi Sorunu Çözümü

Karşınıza çıkan kutudan "Ağı Değiştir" seçeneğini seçin:

Android WiFi Sorunu Çözümü

Bu seçeneği seçtiğinizde açılan pencerede "Gelişmiş seçenekleri göster" seçeneğinin yanındaki kutucuğa onay işareti koyun. Gelişmiş ayarlar açılınca "IP ayarları" bölümünden Statik seçeneğini seçin. Alt taraftaki bölüme tercih edeceğiniz IP numarasını girebilirsiniz. Çoğu zaman sadece bu bölümün sonundaki (resimde yeşil ile altı çizilmiş alan) numarayı değiştirmeniz bile yeterli olabiliyor:

Android WiFi Sorunu Çözümü

Düşük bir ihtimal de olsa Android bağlantı probleminizin DNS ayarlarınızdan kaynaklanabilme ihtimali var. Bu DNS ayarlarını da yine bu pencere üzerinden değiştirebilirsiniz. Pencereyi aşağıya doğru kaydırdığınızda bu ayarları görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Umarız yazımız bağlantı probleminizi çözmenize yardımcı olur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoiçakalın.

Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?


Android WiFi Sorunu Çözümü İçin Yapılan Yorumlar (20)

 • Erkan Cortuk
  Erkan Cortuk dedi ki;

  Slm General mobil air kullanıyorum başka bir telefon wifisine bağlanınca bir sıkıntı yok ama normal wifiye bağlanıyor internete YouTube filan giriyor ama güncelleme filan yapmıyor bir yardımcı olur musunuz

  25 Şubat 2017 Cumartesi - 09:59:32 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Kazım güven
  Kazım güven dedi ki;

  Yaptım oldu Allah razı olsun

  15 Ocak 2017 Pazar - 15:01:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ali
  Ali dedi ki;

  Benim tlf lenova s850 internete bağlanıyor ama internete girdim de açılmıyor bunun bi çaresini soylermisin arkadaşlar

  22 Ekim 2016 Cumartesi - 12:45:59 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • cihan
  cihan dedi ki;

  betul senin sorunun modem ile telefon arasinda band ayari yapman lazım. Modeme gir wifi ayarlarini ac orada band genisligi var 0 dan 13e sirayla degis, her degistiginde kaydet ve tekrar ara bir frekans gelince kesinlikle bulacaktir.

  22 Ekim 2016 Cumartesi - 08:02:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Betül
  Betül dedi ki;

  benimki de discovery arkadaşlar benim wifi sorunum bağlanmaması değil hiç bi ağı görmemesi telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım ama sorun gitmedi önceden bağlı olduğum modemlerin isimleri gözüküyor ama kapsama alanı dışında yazıyor modemin dibinde olsam bile hiç bir modemi algılamıyor ne yapmam gerek yaklaşık 2 haftadır bu sorunlayım artık kafayı yemek üzereyim yardım edin lütfen şimdiden teşekkürler

  30 Eylül 2016 Cuma - 17:11:13 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Android WiFi Sorunu Çözümü için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.