Ad-Aware 10: Virüs ve Casus Yazılım Düşmanı Kabuk Değiştiren Yüzüyle Tamindir'de

Başta reklam ve casus yazılımlar olmak üzere tüm zararlı yazılımlara karşı koruma sağlayan Ad-Aware, yenilenen yüzüyle karşımıza çıktı. Programın üreticisi LavaSoft, Ad-Aware ürünlerinin erken lansmanı için Türkiye'den Tamindir'i seçti. Aslında firma ürünlerinin tanıtımını daha erken bir tarih için planlamış ve ürünün test edilmesi için Ocak ayında bize ulaştırmıştı. Ancak karşılaşılan teknik problemlerden dolayı lansman ertelendi. Bu ertelemeden habersiz bazı program sitelerinin programı sızdırmasıyla Ad-Aware 10 Türkiye'nin de popüler bazı sitelerinde dağıtıldı. Bu yüzden daha önce programı başka kaynaklardan indirenlere en güvenli ve en yeni sürümün Tamindir'den indirecekleri dosyada olduğunu belirtmek isterim.

Ad-Aware 10 sürümündeki yeniliklerden bahsetmeden önce dikkat çeken kabuk değişiminden bahsetmek istiyorum. Ad-Aware logosu ve arayüzü bu sürümle beraber yenilenerek daha modern bir hal aldı. Görünümdeki bu değişim programın ismine de yansıtıldı. Ad-aware Free Internet Security ismi yerini Ad-Aware Free Antivirus+ ismine bıraktı. İsim, logo ve arayüzdeki bu değişim programın ücretsiz rakiplerini korkutur mu bilmem ama LavaSoft ücretsiz antivirüs programı denilince akla gelen birkaç yazılım arasına girme hedefinde gibi görünüyor. Program eskisinden daha çekici hale getirilerek kullanım özellikleri kolaylaştırıldı. Ad-Aware Free reklam ve casus yazılımlardan ücretsiz korunmak isteyen kullanıcılarımıza rahatça tavsiye ettiğimiz programların başında geliyor. Çünkü zararlı yazılımlardan ücretsiz koruyan güvenli bir yazılım bulmak pek kolay olmuyor. Ad-Aware Free 10 sürümüyle beraber sunduğu yeni özelliklerle ücretsiz antivirüs denince ilk aklımıza gelen programlardan Avast Free Antivirus ve AVG Free'ye kafa tutuyor.

Ad-Aware Free 10

 • Gerçek zamanlı koruma özelliğiyle zararlı yazılımlardan sistemde yayılmadan durduruluyor. Böylece her dosyaya bulaşan bir virüsü temizleme derdinden kurtuluyorsunuz. Daha önce Ad-Aware'in ücretli sürümlerinde bulunan özellikten artık ücret ödemeyen kullanıcılar da yararlanabilecek. Gerçek zamanlı koruma sayesinde uygulamalar, kayıtlar ve ağ işlemleri anlık olarak izleniyor.

 • Ad-Aware Free 10'a yeni eklenen indirme koruması internetten indirilen tüm dosyaları otomatik olarak tarar. Özellikle bilmediğiniz kaynaklardan indirdiğiniz dosyalar daha siz açmadan taranmış oluyor. Sonuç olarak çalıştırılınca bilgisayara zarar verebilecek potansiyel tehditler engelleniyor.

 • Benim pek hoşlanmadığım başka bir yenilik ise Ad-Aware'e ait araç çubuğu. Kurulum sırasında sizin onayınızla yüklenen araç çubuğu Internet Explorer ve Firefox tarayıcılarında çalışıyor. Araç çubuğu URL'leri tarıyor ve kimlik hırsızlığı yapan sitelere karşı sizi uyarıyor.

 • Gaming Mode ismi verilen sessiz çalışma modu pek çok ücretsiz antivirüs programında bulunan bir özellik. Ad-Aware Free 10 sürümüyle bu özellikten yararlanabileceğiz.

Yeni eklenen bu dört özellik dışında Ad-Aware güvenlik programlarının eskisinden daha hızlı çalışması ve sistem kaynaklarını daha az kullanması dikkat çeken özelliklerden. Ad-Aware 10 sürümlerinde CPU kullanımlarında da önemli bir düşme sağlanmış. Kullanıcıların en çok şikayet ettiği konular arasındaki sistem yavaşlamaları yeni sürümlerle beraber geride kalmış diyebiliriz. Zaten yenilenen sürümlerin hem kurulum süreleri hem de bilgisayar başlangıcındaki açılış süreleri oldukça düşürülmüş. Programın açılış süresinde iki kat bir hızlanma var. Ayrıca kurulum aşamaları görsel olarak zenginleştirilmiş. Kurulum aşamasında dil, araç çubuğu gibi seçimlerin kullanıcı tarafından doğru yapılabilmesi için büyük fontlar ve açıklamalar tercih edilmiş. Programın antivirüs ve anticasus motorları geliştirilerek daha güçlü bir koruma sağlanmış.

Ad-Aware Free Antivirus+
Ad-Aware Free Antivirus+ Ücretsiz Antivirus, Casus Yazılım ve Reklam Temizleme Programı

Yeni sürümlerle beraber Ad-Aware ailesine yeni katılan Ad-Aware Personal Security çevrimiçi güvenliği artırmak amacıyla özelleştirilmiş araçlara sahip. İnternet bankacılığından yararlananlar ve çevrimiçi alışveriş yapanların tercih edebileceği sürüm internet tehditlerinin önüne geçmek amacıyla özelleştirilmiş.

Konular: Yazılım

Ad-Aware 10: Virüs ve Casus Yazılım Düşmanı Kabuk Değiştiren Yüzüyle Tamindir'de İçin Yapılan Yorumlar (6)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  ben bu programı kurdum ama artık pes açılmıyor neden acaba :)

  21 Kasım 2012 Çarşamba - 22:24:59 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • totemm
  2
  - dedi ki;

  anti vüris varken üstüne kurmadınız inş. kurarsanız çöker tabi windows. misal eset -norton ikiliside bi pc ye kurulmaz .. windows cöker. vodafone beyin takımı gibisiniz :)

  31 Mart 2012 Cumartesi - 13:52:55 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • bora204
  5
  - dedi ki;

  Ben Windows 7'den indirdim çalışıyor

  30 Mart 2012 Cuma - 19:17:18 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • amacdizayn
  1
  - dedi ki;

  Win 7 de kurdum. Kurulum sonrası mavi ekran hatası veriyor ve sistem açılmıyor. Geri yükleme noktanız varsa çözebiliyorsunuz. Yoksa bütün sisteminiz çökebilir. O nedenle tavsiye etmiyorum bu sürümde bir sorun olduğu kesin.

  29 Mart 2012 Perşembe - 11:39:56 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: yesim
   Program incelemesi sırasında programı Windows 7 64-bit işletim sisteminde test ettim ve bahsettiğiniz gibi bir hata yaşamadım.
   2 Nisan 2012 Pazartesi - 14:44:43 - Şikayet Et
 • ozdogan
  1
  - dedi ki;

  ben denedim windows dan oldum dikkat edin.....!!!!!!

  28 Mart 2012 Çarşamba - 17:31:47 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Ad-Aware 10: Virüs ve Casus Yazılım Düşmanı Kabuk Değiştiren Yüzüyle Tamindir'de için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.