• Time 2010 Yılının En İyi İnternet Sitelerini Açıkladı

  Time magazin her sene kendi deneyimlerine göre belirlediği en iyi web siteleri listesini yayınladı. 2010 yılında dikkat çekerek müzik, spor, haber, oyun, aile-çocuk, finans, alışveriş-gezi, sağlık-fitness, sosyal medya, eğitim kategorilerinde listeye giren en iyi 50 web sitesinin detaylı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

  Farklı kategorilerden ulaşabileceğiniz web sitelerini inceleyerek sizde kendi en beğendiklerinizi aralarından seçebilirsiniz. Her yıl düzenli olarak aynı etkinliği yapan Time magazin bu sene de tüm kategorilerin en iyilerini belirleyerek takipçilerine sundu. Büyük ilgi gören listede, büyük firmaların ve şirketlerin web siteleri olduğu gibi, kişisel ve ufak çaplı şirketlerin oluşturmuş olduğu son derece profesyonel web siteleri de bulunuyor.

  Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği düşünülen etkinlik internet çılgınlığının artması ile daha da fazla ilgi görecektir. Farklı şirketlerin açıklamış olduğu en iyi listeleri arasında en popülerlerden bir tanesi olan Time Magazin'in 2010 yılı en popüler web siteleri listesini boş vakitlerinizde mutlaka kontrol etmenizi öneririm. Çünkü siteler içerisinde ilham alabileceğiniz ve benzer çalışmalar yapabileceğiniz farklı web siteleri bulunuyor.

  Devamını Oku »

 • GMail Sürükle-Bırak Desteğiyle Ekli Dosyalara Daha Kolay Ulaşacaksınız

  gmail-surukle-birak Gelişimine ara vermeden devam eden GMail bir süre önce imajlar için sürükle-bırak desteğini duyurmuştu. Bu özellikle GMail kullanıcıları pratik bir kullanım sunan sürükle-bırak özelliğini e-postalarında kullanmaya başlamışlardı. Sadece Google Chrome'da desteklenen özellik sayesinde e-postalarınızın içerisine istediğiniz resmi sürükle-bırak desteğiyle ekleyebiliyordunuz. GMail bu özelliği indirilebilir dosya ekleri içinde genişletti. Böylece e-posta ekini taşıyarak istediğiniz yere bırakabilirsiniz veya ekleyeceğiniz belgeyi sürükle-bırakla göndereceğiniz e-postaya ekleyebilirsiniz. Yaptığımız denemelerde dosya ekleri için sürükle-bırak özelliğinin Google Chrome'un yanısıra Mozilla Firefox'ta da çalıştığını gördük.

  Devamını Oku »

 • Microsoft Office 2010 Web Servisleriyle Tarayıcınızda

  office.liveMicrosoft'un en çok kullanılan ürünlerinden olan Office 2010 sürümünü artık web tarayıcınız üzerinden kullanabileceksiniz. Yeni sürümde sosyal ağlar ve bulut bilgi-işlem kullanımına ağırlık veren Microsoft yeni uygulamaları sayesinde Office kullanımını hem yaygınlaştırmayı hem de kolaylaştırmayı hedefliyor. Microsoft Office 2010 Beta sürümüyle duyurulan web uygulamalarına, Windows Live kullanıcıları kendi hesaplarından erişebilirler. Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarına office.live.com adresinden giriş yaparak ulaşabilir ve test edebilirsiniz. (Windows Live kullanıcı adı ve parolanız MSN giriş bilgilerinizle aynıdır.)

  Devamını Oku »

 • Film Arşivinizi Ücretsiz Programlarla Düzenleyin!

  Kalabalık bir film arşivine sahip olmanın en büyük dezavantajı bir süre sonra aradığınızı bulamamaktır. Klasördeki dosya sayısı artıkça izledikleriniz izlemediklerinizle, beğendikleriniz beğenmediklerinize karışmaya başlar. Bu sorunu kökünden sonladırarak her göreni kendine hayran bırakacak bir film arşivine kavuşmak ise düşündüğünüz kadar zor değil. Tek yapmanız gereken kendinize uygun programları belirleyerek yaklaşık yarım günlük bir süreyi arşivinize ayrırmak. 

  Devamını Oku »

 • PhpStorm: Yeni Web Geliştirme Editörü  Daha önce yine blogumuzda, CNT olarak web programlama editörleriyle ilgili olan fikirlerimizi şu yazıyı paylaşmıştık: Aptana ve Dreamweaver

  Şimdi size yeni keşfettiğimiz ve bize göre gördüğümüz en iyi editör PhpStorm'u tanıtmak istiyorum.

  Bizi takip ediyorsanız Zend Studio, Aptana, Dreamweaver, Notepad++ kullandığımızı biliyorsunuzdur. PhpStorm, Aptana kalitesinde, Zend detayında, Dreamweaver desteğinde ve Notepad Plus Plus kullanışlılığına sahip bir yazılım olmuş.

  Devamını Oku »

 • Google Chrome Tarayıcınızda Olması Gereken 10 Eklenti

  Google Chrome beta sürümüne veda ettiği versiyonuyla beraber Firefox ile en çok rekabet edecekleri alan olan eklenti* desteğini de resmileştirmiş oldu. Teknoloji meraklıları eklentileri denemeye beta aşamasındayken zaten başlamıştı ama kararlı sürümle beraber gerçek test aşaması başlamış oldu.

  Google Chrome'un lansman aşamasında dikkat çekilen en önemli özelliği hızlı oluşuydu. Chrome kullanıcılardan hız anlamında tam not alsa da pek çok kişi eklenti desteğiyle beraber bu günlerin geride kalacağını düşünmüştü. Ama öyle olmadı. Google prestijli tarayıcısı Chrome'u eklentilerle zenginleştirmeye başlayanlar tarayıcının hızında önemli bir düşüş gözlemlemediler. Firefox kullanıcılarının alışkın oldukları hız kaybı ve çökme sorunları henüz Chrome kullanıcılarının pek karşılaşmadığı sorunlar gibi görünüyor. Bu durumda giderek zenginleşen Chrome'un eklenti kütüphanesi kullanıcılar için giderek cazip hale geliyor.

  Devamını Oku »

 • OpenX'den Google Ad Manager'a... Reklam Sunucusu Masrafları 0'a Düşüyor

  Sanırım bu yazımda size demek istediğimi en iyi aktarmak için, bizim taraftaki süreci başında anlatmalıyım... Son zamanlarda Oyunkolu.com sitemiz yükselişteydi ve TAMindir.com'da da yeni reklam alanları açmıştık. Bu sebeple çok daha fazla günlük reklam gösterimi gerçekleşiyor ve kullandığımız OpenX yazılımına sunucumuz yetmiyordu. Hep yüksek seyreden "Load average" değerleri, geç açılan yönetim ve istatistik sayfaları geçen hafta bir gün canımıza tak etti. Önce MySQL'i başka sunucuya koyduk ancak bu çözüm olmadı. Çünkü http istekleri sunucuyu bu hale getiriyordu. (Sunucuda Litespeed kurulu) Sonra ofisten bir arkadaşım değişik cache yöntemlerini incelerken bende sahibinden.com'da ikinci el sunuculara bakmaya başladım. Tam bu sırada aklıma daha önce incelediğim ancak o zamanlar isteklerimi yeterince karşılayamayan Google Ad Manager geldi. Gerisine aşağıdaki karşılaştırma tablosu ile devam etmek istiyorum.

  Devamını Oku »

 • Web Programlama & Kodlama Programlarını Karşılaştırıyoruz: Aptana vs Dreamweaver

  Kendi ofisimizde doğru programlama & web dizayn araçlarını bulmak, tıpkı doğru projelendirme yapılarını oluşturmak gibi zamanımızı aldı. Şu an ofiste herkes kendine göre en uygun programı kullanıyor. Ben hem iş arkadaşlarımın hemde kendi tecrübelerimi sizinle paylaşmak ve size fikir sağlamak istedim.

  Hızlı karşılaştırma

  Aptana Studio

   • Ücretsiz

   • Hızlı güncellemeleri ve Eclipse tabanı ile daha fazla programlamaya yönelik destek ve seçenek sunuyor.

   • Aptana 2 sürümüyle artık bedava SFTP'de desteklemektedir.


  Adobe Dreamweaver:

   • 399$

   • Dreamweaver görsel modda düzenleme yapabilmektedir.

   • Adobe'nin diğer tasarım ve animasyon programlarıyla uyumlu çalışabiliyor.


   

  Devamını Oku »

 • Çocuklar En Çok Hangi Oyunları Tercih Ediyor?

  Pek çok çocuk gelişim uzmanı oyun oynama zamanının özellikle çocukların zekası ve beyin gelişimi için faydalı olduğunu iddia etmektedir. Günümüzde uzmanların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre sadece yaratıcı ve çocukların hayal gücünü geliştiren oyunlar çocukların zekasını ve beyin gelişimini hızlandırıyor. Peki çocuklar en çok zeka geliştiren oyunları mı tercih ediyorlar?

  Zamanlarının çoğunu bilgisayar başında çevrimiçi oyunlar oynayarak geçiren çocuklar, zeka geliştiren oyunların yerine çoğunlukla televizyon kanallarında yayınlanan çizgi film karakterlerinin yer aldığı oyunları tercih ediyor. Sonuç olarak ülkemizde ve dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip bu çizgi filmlerin oyunlarına olan ilgide günden güne artmaktadır. Günümüzde internetin çocuklar için önemini anlayan çizgi film yapımcıları, çizgi karakterlerin yer aldığı internet oyunlarıyla çocukların ilgisini daha da artırıyor.

  Devamını Oku »

 • Facebook'ta Haklarınızı İhlal Eden Kullanıcı Adını Şikayet Etme

  Günümüzün en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook, 2009'un yaz aylarında kullanıcı adı uygulamasına geçerek kayıtlı tüm kullanıcılarına kişi profillerini facebook.com/TAMindir şeklinde özelleştirme fırsatı tanımıştı. Özelliğin açıldığı gün büyük bir yoğunluk yaşanmış ve birçok kişi kendini ön plana çıkaracak kullanıcı adları kullanmaya başlamıştı. Hatta Facebook'ta yaşanan bu kullanıcı adı çılgınlığında öne çıkan isimler kimi zaman yüksek ücretler karşılığında satılmıştı.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN