• Adobe Creative Suite 6'nın (CS6) Tüm Özelliklerini Açıkladı

  Adobe bugün profesyonel tasarım yazılımı Creative Suite 6 (CS6)’yı duyurdu ve yeni sürümün Creative Cloud denilen bir çevrimiçi servisle birlikte geleceğini belirtti. Şirket yapılan açıklamalarda CS6’nın 30 gün içerisinde yüklenmeye hazır olacağını ve ön siparişlerin bugün başladığını duyurdu.

  En güçlü resim editörlerinden birisi olan Photoshop’tan destek alan CS6’nın içerisinde çizimler için Illustrator, basın için InDesign, video düzenleme için Premiere Pro, web tasarım içinse Flash ve Dreamweaver yer alıyor. Paketin pek çok başka uygulama ile birlikte toplam fiyatı 2.599 dolar ediyor ve CS6 Master Collection olarak adlandırılıyor.

  Devamını Oku »

 • Gideon Sundback Kimdir?

  24.04.2012 - Gideon Sundback - Fermuarın Bulucusu

  24 Nisan 1880 tarihinde İsveç'te dünyaya gelen elektrik mühendisi günlük yaşantımızda sık kullandığımız bir araç olan fermuarın geliştiricisidir. Zengin bir çiftçinin oğlu olan Otto Fredrik Gideon İsveç'te eğitim sürecini bitirdikten sonra Almanya'ya gitti. Almanya'da 1903 yılında mühendislik sınavına giren Sundback 1905 yılında Amerika'ya göç etti.

  Amerika'ya geldiği yıl Pittsburgh şehrinde Westinghouse adlı elektrik şirketinde çalışmaya başlayan genç mühendis 1906 yılında New Jersey eyaletindeki Universal Fastener şirketinde çalışmaya başladı. Burada bir süre çalıştıktan sonra baş tasarımcılığa terfi etti ve 1909 yılında Elvira Aronson ile evlendi.

  Fermuarın geliştirilmesi için büyük katkı sağlayan Gideon Sundback fermuar üreten bir makine icat etti. 1951 yılında başarılarından dolayı İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 

  1954 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden Gideon Sundback 2006 yılında fermuar ile ilgili çalışmalarından dolayı National Inventors Hall of Fame vaktı tarafından onurlandırıldı. 

  Devamını Oku »

 • Gom Player'ı Yakından Tanıyalım

  Gom Player, çok amaçlı kullanılan ücretsiz bir medya oynatıcısı. Herhangi bir ek programa gereksinim duymadan bilgisayarınızın performansına göre kendini ayarlayabilmekte. GOM Player ile video dosyalarınızı sorunsuzca oynatabilir, alt yazı ekleyebilir, dublajlı filmler izleyebilir, beğendiğiniz sahnenin resmini çekebilir ve isterseniz sahnelerin fotoğraflarından oluşan bir ön izleme galerisi oluşturabilirsiniz. Gelin Gom Player’ın sunduğu bu farklı özelliklere yakından bakalım ve sunduğu gelişmiş özellikleri etkin bir şekilde nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim.

  Devamını Oku »

 • Dünya Günü

  Google anasayfalarını bugün süsleyen doodle 22 Nisan Dünya Günü'nü konu alıyor. İlk olarak 1969 yılında San Francisco'da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında dünyamızın güzelliğini, yaşamı ve karşı karşıya kaldığı tehditlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenmesi gereken bir gün olarak ortaya atılan Dünya Günü, John McConnell tarafından ortaya atılan bir fikirdir. 

  22 Nisan 2012 Dünya Günü Doodle

  Dünya Günü kutlamaları için John McConnel ekinoks yani gece ve gündüzün eşit olduğu zamanı (21 Mart) önermiştir. Daha sonra Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Denis Hayes aracılığıyla çevre problemlerine tepki olarak 22 Nisan 1970 ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. 20 milyona yakın insanın katıldığı kutlamalar, konferans ve sempozyumlar düzenlenerek ABD'nin Temiz Su Yasaları ve Temiz Hava Yasası'nın hazırlanmasına sebep olmuştur.

  1990 yılında uluslararası düzeyde kutlanmaya başlayan Dünya Günü günümzde 175'den fazla ülkede kutlanmaya başlanmıştır.  

  Dünya Günü için dünden bugüne... 

  Devamını Oku »

 • Windows Live Messenger Alternatifi Programlar

  Windows Live Messenger Alternatifi ProgramlarWindows Live Messenger'ın son sürümü bir çok kullanıcıya karışık gelmiş olsa gerek ki bir çok kullanıcı program ile ilgili yaptığı yorumlarda memnuniyetsizliğini dile getirmiş. Bunu daha önce yazmış olduğumuz Windows Live 2011 Nasıl Kaldırılır? adlı yazımıza olan ilgiden de açıkça anlıyoruz. Kullanıcılar genel olarak yeni sürümden memnun kalmamış olsa gerek ki yeni sürümü kaldırıp eski sürüme geçmek isteyen bir çok kullanıcımızdan geribildirimler aldık.

  Her ne kadar eski Windows Live Messenger'ın eski sürümünü kullanmak gibi bir şansınız olsa da, Windows Live Messenger'a alternatif olarak kullanabileceğiniz alternatif bir çok program bulunmaktadır. İşte bu yazımızda arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, görüntülü konuşma yapabileceğiniz ve mesajlaşabileceğiniz bu alternatif programlardan bahsedeceğiz.

  Devamını Oku »

 • Schemer: Google'ın Lokasyon Bazlı Öneri Servisi ve Davetiyeleri

  Google düzenli olarak sunduğu hizmetleri geliştirirken bir yandan da internet deneyimimizi daha iyi bir hale getirmek için yeni ürün ve hizmetlerle karşımıza çıkıyor. Bunların bazısı kısa zamanda yüksek kullanıcı oranına ulaşsa da bir kısmı henüz yayılamadan ortadan kalkıyor. Ancak bu Google’ın yenilikçi yüzünü gösterdiği için yine de bir başarı olarak görülebilir.

  İşte bu servislerden bir tanesi de Google’ın en son ürünü olan Schemer. Henüz ülkemizde tam anlamıyla aktif bir hale gelmemiş olsa da ABD’de giderek daha popüler hale geliyor. Elbette Türk kullanıcıların adedi arttıkça Schemer’ın ülkemize verdiği hizmet de daha kaliteli olacak.

  Devamını Oku »

 • VDownloader Alternatifi Video İndirme Programları

  İnternetten video izlemek ve bu videoları paylaşmak yaşamımızın önemli bir parçası haline geldi. Bu yüzden sosyal profillerde en çok paylaşılan içeriklerin başında videolar geliyor. Hal böyle olunca video arşivi yapanların sayısı da her geçen gün artıyor. Beğendiği videoları izlemekle kalmayıp indirmek isteyenler için pek çok başarılı program mevcut.

  Tamindir kullanıcılarının en çok tercih ettiği video indirme programlarından biri Vdownloader. Vdownloader, Youtube başta olmak üzere popüler tüm video sitelerindeki videoları indirerek istenen bir formata dönüştürebiliyor. Programın iki önemli artısından biri ücretsiz oluşu diğeri ise Türkçe dil desteği sunması. VDownloader'da aradığını bulamayan ve Youtube, Dailymotion, Vimeo, Facebook gibi sitelerdeki videoları kolayca indirmek isteyenler için en iyi alternatifler programları aşağıda sıraladık. Özelliklerini ve ekran görüntülerini değerlendirerek kendinize en uygun olanı tercih etmek size kalmış.

  Devamını Oku »

 • Facebook Kapak Fotoğrafı Tasarlamak İçin En İyi Uygulamalar

  Facebook zaman tüneli uygulamasına geçtikten sonra kullanıcıların profillerinde yer alan kapak fotoğrafları en önemli görsel detaylardan birisi haline geldi. Herkesin kendi karakterine, zevklerine ve beğenilerine göre oluşturmaya çalıştığı bu kapak fotoğraflarını hakkını vererek tasarlamak ise amatör pek çok bilgisayar kullanıcısı tarafından oldukça zor hale geldi.

  Eğer siz de Facebook kapak fotoğraflarınızdan memnun değilseniz ve daha profesyonel görünen kapak fotoğrafları ile profilinizi temsil etmek istiyorsanız aşağıda derlediğimiz en iyi 5 Facebook kapak resmi uygulamasını faydalı bulacaksınız.

  Devamını Oku »

 • Google Drive'ın Önümüzdeki Hafta Yayına Başlaması Bekleniyor

  Gün geçtikçe internet üzerinde, çevrimiçi dosya depolama servislerine olan ilgi büyümekte. Bunun en büyük sebeplerinden birisi olarak da kullanıcıların kendilerine ait özel verileri her an ulaşabilecekleri bir servis altında bulundurmak istemelerini gösterebiliriz. Nerede olursanız olun

  Devamını Oku »

 • Windows 8 Üç Farklı Sürüm ile Yayınlanacak

  Microsoft kısa zaman önce Windows 8 Kullanıcı Önizlemesi’ni herkese açık olarak sunmuştu. Yapılan son resmi açıklamalara göre en son Windows sürümünün adının Windows 8 olacağı onaylandı ve Windows 8’in piyasaya sürülecek olan sürümleri ile ilgili bazı bilgiler verildi.

  Windows 8 piyasaya hem 32 bit hem de 64 bit işletim sistemi olarak sürülecek. Önceki Windows sürümlerinden farklı olarak sadece 3 adet farklı versiyona sahip olacak.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN