• Tamindir'de Neler Olup Bitiyor?

  Merhabalar sevgili Tamindir ziyaretçileri ve üyeleri. Ben Tamindir.com'un kurucusu ve CNT Bilişim şirketinin yöneticisi Caner Bayraktar

  Kimi ziyaretçilerimiz belki 2004'ten beri bizi takip ediyorlar. Ancak herkes için Tamindir'de neler olup bitti, Kasım 2011'de gerçekleştirdiğimiz yenilenmenin amacı nedir gibi bazı soruları yanıtlamak ve hedeflerimiz hakkında bilgi vermek için aslında biraz gecikmiş bu yazıyı yazmak istedim.


  Tamindir yayın hayatı

  Tamindir.com, bireysel girişimim olarak 2004 yılında yayına başladı. Kısa sürede birçok serbest zamanlı çalışan editörün yardımıyla tercih edilen bir indirme kaynağına dönüştü.

  2006, 2008, 2009, 2010 yıllarında çeşitli iyileştirmeler ve güncellemeler ile yayın hayatına devam eden Tamindir.com bu süreçte pek çok başarıya ulaşmış ve ödüllere layık görülmüştür. 

  2011'in ilk ayında başladığımız Tamindir yenilenme çalışmaları nihayet 2011 Kasım ayında tamamlanmış ve kullanıcılarımıza sunulmuştur.
   

  Yeni Tamindir'e geçerken yaşanılan kesintiler ve sıkıntılar
  Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Geçiş sırasında neredeyse 15 gün boyunca istemeden sizlere yaşattığımız bağlanamama ve açılmama sorunlarına rağmen sitemizi yalnız bırakmadınız. Yorumlarınız ve geri bildirimlerinizle desteğinizi her an hissettik.

  Devamını Oku »

 • MP3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Mp3 Playerlar

  Bu yazımızda sizlere MP3 çalar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Böylelikle alışveriş sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilecek ve gereken en doğru kararı verebileceksiniz.

  Öncelikle yapmamız gereken ilk şey alacağımız MP3 çalar için bütçemizi belirlemek olmalı. Böylelikle ihtiyacımıza uygun olacak şekilde MP3 çalarımızın özelliklerini arttırabilir veya azaltabiliriz. Sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi alacağımız MP3 çaların kapasitesidir. Önemli olan diğer hususları da çalma süresi, müzik formatı desteği, taşınabilirlik ve şarj etme şekli/kolaylığı olarak özetleyebiliriz.

  Devamını Oku »

 • En Popüler Ücretsiz Android Antivirüs Uygulamaları

  1949 yılına dayanan geçmişine rağmen, her şey 1982 yılında lise öğrencisi Rich Skrenta'nın arkadaşlarına şaka yapmak için bir oyunun içine gizli bir dosya saklaması ile başladı. Şakanın amacı disket ile yüklenen oyun 50. kez çalıştırıldığında ekrana bir şiir getirilmesiydi. Bu şiir dünyada 25.yılını dolduran ve ilk virüs olarak tanımlanan Elk Cloner isimli virüsten başkası değildi.

  İlk virüs olarak ve sahibinin de hala kötü ünvanı ile anılmasının nedeni, küçük bir kasabada başlayıp tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan ve tanımlanan ilk virüs olmasıydı. Kapıyı aralayan bu virüsün geçen 25 yıl boyunca açtığı kapıdan binlerce, türlere ayırırsak milyonlarca virüs geçti. Kimisi sadece bilgi verme amaçlı kimisi ise tamamen özel bilgileri çalma amaçlı olan virüsler, trojan, casus yazılım, truva atı, solucanlar, XSS, sentineler ve bunun gibi onlarca değişik tipte yaptıkları işlemlere göre kategorize edildiler.

  Devamını Oku »

 • Rockmelt Sosyal Ağ Web Tarayıcısı

  Rockmelt, Chromium altyapısını kullanan bir sosyal medya tarayıcısı. Bu nedenle sosyal ağları çok sık kullanan kullanıcılar için pratik ve hızlı bir çözüm sunmakta. Google Chrome kullanıcılarının bu tarayıcıya geçişte hiç bir zorluk çekmeyecekleri kesin. Chromium kaynak kodlarını kullanılarak hazırlanan  tarayıcı için tam bir sosyal medya canavarı diyebiliriz. Facebook, Twitter, Gmail ve uygulama merkezinde tanımlı kategorilerde bulunan yüzlerce RSS destekli siteleri tek bir ekranda takibine olanak tanımakta. Özellikle de Facebook kullanıcılarını hedef almış gözüküyor. Tarayıcıyı indirip kurduğunuzda  ilk açılışta Facebook hesabınızla sisteme giriş yapmanızı ve belli izinler vermenizi istiyor. Kısaca istediği izinler ve sunduğu özellikleri inceleyelim.

  Devamını Oku »

 • Windows 8 Bilgilerinizi Kaybetmeyecek

  Microsoft’un verdiği bilgilere göre Windows 8 yüklü cihazınızı yeniden kurmak ve temizlemek istediğinizde önceki versiyonlarda olduğu gibi tüm bilgilerinizi yedeklemekle uğraşmayacaksınız.

  Gelecek ay yayınlanacak olan Windows 8 Beta’sı görücüye çıkmadan önce gelen bu bilgilere göre bilgisayarınızda bir sorunla karşılaştığınızda hiçbir zorlukla karşı karşıya gelmeden kolaylıkla sisteminizi sıfırlamanız mümkün hale gelecek.

  Devamını Oku »

 • OnLive ile Donanım Farketmeksizin Oyunları Bilgisayarınıza Kurmadan İnternet Üzerinden Oynayabilirsiniz

  OnLive
  Sistem özelikleriniz ne olursa olsun en son çıkan oyunları oynayın… 

  Böylesi bir olay oyun severleri oldukça sevindirmiş olmalı. Günümüzün yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan bilgisayar oyunlarını, sisteminizin özellikleri ne olursa olsun, sadece video oynatabilen bir sisteme sahip olsanız bile sorunsuz bir şekilde, en yüksek grafik özellikleriyle akıcı olarak oynayabilirsiniz…

  Devamını Oku »

 • Dosya Paylaşımını Savunan 'Kopimism' İsveç'te Resmi Din Oldu

  İsveç'te dosya paylaşımının özgür olması gerekliliği temellerine oturan "Kopimism" ülkenin yeni resmi dini olarak kabul edildi. 2010 yılında Isak Gerson tarafından kurulan Kopimism Kilisesi, uğraşlar sonucu resmi din olarak kendini kabul ettirdi.

  Kopimism "kopyala beni" anlamına geliyor. Kilisenin kutsal sembolleri ise Ctrl+C ve Ctrl+V. "Oparnas" ismi verilen rahipleri bulunan klisenin 3 binden fazla resmi üyesi bulunuyor. Bilgiyi kopyalamanın ve paylaşmanın kutsal olduğunu savunan Kopimism'in resmi bir din olacak kadar ses getirmesi ise konunun ne kadar önemli bir hal aldığının yeni kanıtı. Bilgi paylaşımı yüzünden cezalandırılan ve bu cezalar yüzünden endişe duyan insanlara yardımcı olmayı amaçlayan Kopimistler, bu durumu tersine çevirme peşindeler.

  Devamını Oku »

 • uTorrent ile Nasıl Dosya İndirilir

  İnternetten dosya indirmenin pek çok yolu var. Kimi kullanıcılar çevrimiçi dosya barındırma hizmetlerini tercih ederken kimileri ise torrent dosyalarını kullanarak Bittorrent sistemi üzerinden dosyalarını indirmeyi tercih ediyorlar.

  Standart dosya barındırma servislerinin pek çok sorunu ve bekletme süreleri mevcut olduğundan dolayı torrent kullanmak çok dosya indiren kullanıcılar için gerekli hale geliyor. Sizlere bu yazıda uTorrent kullanarak dosya indirmenin temel noktalarından bahsedeceğim.

  Devamını Oku »

 • Wireless (Kablosuz) Ağ Şifresi Nasıl Öğrenilir

  Wireless yani kablosuz ağ şifreleri internetteki gezintinizi güvenlik altına alırlar ve bant genişliğinizin yetkisiz kullanıcılar tarafından kullanılmasını engellerler.

  Ancak kullandığınız kablosuz ağın yöneticisi değilseniz ya da arada bir yeni cihazlar ekliyorsanız seçtiğiniz şifrenizi unutmanız çok kolaydır. Eğer modeminizin admin (yönetici) paneline girerseniz bu şifreyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle ağ yöneticisi değilseniz veya yönetici panelinin de şifresini hatırlamıyorsanız bu iş bir eziyete dönüşebilir.

  Devamını Oku »

 • Hızlı Haberleşme Çağının Popüler İletişim Programları

  İletişim çağındayız, bundan 10 yıl önce bir mektubun alıcıya ulaşması aylar sürerken, günümüzde bu süre saniyelere kadar indi. Hatta geleceğe yönelik mesaj dahi gönderebilmekteyiz. İnsanın doğasında konuşmak, haberleşmek ve tanıdıklarıyla sürekli sohbet edebilme isteği var. 2 yaşında bir çocuğun önüne koyduğumuz bilgisayar onun için farklı bir şey değil hemen öğrenebildiği ve kullanabildiği bir cihaz durumunda. Hayat şartları, insanları belli bir koşuşturmacanın içine sürüklemekte ve eskisi gibi yüz yüze görüşmeler istenildiği ölçüde yapılamamakta. Ama teknoloji her zaman bize verdiği sözü tutuyor, en ucuz, en hızlı şekilde metin bazlı, sesli ve görüntülü şekilde sunduğu iletişim kanalları sayesinde istediğimiz kişi yada kişileri bilgisayar ekranımızda karşımıza çıkarıyor.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN