"yazılım" ile ilgili yazılar

 • USB Boot ile Windows 7 Kurulumu

  windows 7 usb

  Çalışıp çalışmamayı canının istemesine bağlamış bir DVD sürücüye sahip olunca, Windows 7 kurulumunu başka yöntemler ile yapmak gelir haliyle insanın aklına. Sayısız denemeden sonra ufak bir araştırma yapıp USB Boot yöntemi ile Windows 7'yi bilgisayara kurmakla ilgili bir doküman buldum. Herhangi bir ekstra yazılım kurulumunu gerektirmeyen birkaç aşamalı ve oldukça basit işlemlerden oluşan bu yöntemi ilk denemede başarıyla yaptıktan sonra 4 GB'lık USB Flash bellek ile Windows Vista'mı Windows 7'ye geçirmeyi başardım.

  Genel kullanıcıya 22 Ekim 2009 tarihinde yayınlanmaya başlayacak olan 7'nin RC sürümü de bir süre önce çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta başında ise BizSpark programına dahil olan kurumsal müşterilere yönelik RTM sürümü yayınlanan 7'yi indirip kurmak Windows Vista ve 2008 Server'ı açıkçası hiç sevmeyen bizim için zor bir karar olmadı.

  1-2 saatlik uğraşının sonunda ,ki bu uğraşının içerisinde uygulama yedekleri ve 7 kurulumundan sonra yazılımların yüklenmesi de var, Vista'dan 7'ye başarılı bir geçiş yapmış bulunuyorum.

  CD ve DVD'lerin artık miladını tamamen doldurmuş birer teknolojik alet olduğunu düşünenlerdenseniz aşağıda yöntemini verdiğim şekilde Windows Vista işletim sisteminizi USB Boot ile Windows 7'ye geçirebilirsiniz.

  Devamını Oku »

 • Çok Hesap Destekli Anlık Mesajlaşma Yazılımları

  Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma servisinin MSN'in yeni adıyla Windows Live Messenger olduğu çok belirgin. Özellikle sadece 2 yıl öncesine kadar yeni tanışan insanların daha sıkı konuşmak açısından birbirlerinin cep telefonu numaraları yerine messenger adreslerini almaları da bu popülaritenin en büyük kanıtlarından bir tanesi. Cep telefonu hayatımıza girdikten birkaç yıl sonra insanlar cep telefonu numaralarına veriyor ve mobil hayat denen ortama ilk adım atılmış oluyordu. Ardından internetin yaygınlaşması ile de mobil hayat yavaş yavaş sanal hayata kayarak anlık mesajlaşma servislerinin önemini arttırdı. Türkiye bilgisayar kullanıcılarının %90'ları aşan oranının da Microsoft'un işletim sistemi Windows'u kullanması sonucu Türkiye'deki en büyük IM(Instant Messenger) servisi MSN Messenger oldu. mIRC topluluğunun çok kısa süreli bir ICQ kullanımından hemen sonra MSN Messenger kalıcı bir şekilde hayatımıza girdi ve uzun bir süre boyunca çıkması da oldukça zor görünüyor. TAMindir'deki indirme istatistikleri de bu öngörüyü destekler nitelikte zaten.

  Peki ama Microsoft servisi WLM(Windows Live Messenger)'yi sistemi sürekli olarak yoran ve sadece Live Messenger servisini destekleyen bir yazılım ile kullanmak zorunda mıyız? Her yeni versiyonunda belirgin bir şekilde sistemi zorlayacak şekilde yazılımını sunan Microsoft'un Windows Live Messenger yazılımından başka bir yazılımda anlık mesajlaşma servislerimizin tamamına erişmemiz mümkün değil mi? Cevabı oldukça basit: Evet mümkün.

  Bilgisayar ve özellikle internet teknolojilerinin de bilim ile benzer şekilde ilerlemeleri (bilgi birikiminin çoğalarak yeni dallar yaratması gibi) sonucu oluşan birikime tek bir yerden erişme gereksinimi insanların kolay kullanıma sahip yazılımlara olan ihtiyacını arttırmıştır. Bu da özellikle açık kaynak kodlamalı yazılımların ortaya çıkması ile insanların kendilerine uygun yazılımlar yapmalarına olanak sağlamış ve bilgisayar kullanıcılarının kullanım kolaylığı düşünülerek yaratılan yazılımlar, yazılım dünyasını da geliştirmiştir.

  Bugün, internet üzerinden yayın yapan tüm anlık mesajlaşma yazılımlarının da birbirleri ile rekabet halinde olmalarına rağmen ortak bir noktada hizmet vermeleri gerekliliği ilk olarak bir internet sitesi üzerinden hayata geçirilen bir sistem ile varlığını hissettirmiştir. Meebo isimli bir servis ile MSN Chat, Gtalk veya birkaç farklı mesajlaşma servisine internet tarayıcısı üzerinden de artık erişilebiliyor. Ancak internet tarayıcısının bir sonraki işletim sistemi olacağı geleceğe henüz süre olduğu için bu servisleri Meebo benzeri bir çatı altında tek bir masaüstü uygulamasında toplama gerekliliği de gözardı edilmedi ve karşımıza tüm servisleri tek bir yazılımda sunan birçok farklı yazılım çıktı.

  Devamını Oku »

 • Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar ve Alternatifleri

  Daha Güncel Yazı: Tüm bilgisayarlarda bulunması gereken ücretsiz en iyi ve en güncel Windows programları için tıklayın.

   

  Son güncel yazılımlara göre hazırlanmış:
  "Her bilgisayarda kurulu olması gerekenler" resim galerisi için tıklayın. (17.02.2011)

  Bilgisayarınızı yeni kurduğunuzda yada bilgisayar dünyasına ilk adım attığınızda size gerekli olabilecek temel programları bulmakta zorlanıyorsanız veya bu konuda bilginiz yok ise "Başlangıç Programları" (Basic Kit) başlıklı bu yazı size bu konuda yardımcı olmak için hazırlandı. Program kurulumu aslında gerçekten kolay bir iş. Aynı kategoride ve işlevde sizler için hazırlanmış ücretsiz veya ücretli birçok alternatif yazılım yayınlanmaya ve geliştirilmeye devam ediyor. Sadece biraz araştırma ve dikkat etmek yeterli oluyor ki biz bu küçük araştırmayı sizin için yapmış bulunuyoruz ve size yapabileceğiniz seçimleri ve gereken programları sunuyoruz.

  Dikkat etmeniz gereken konuların başında sahip olduğunuz işletim sistemine uygun programlar kurduğunuza emin olmanız geliyor. Bununla birlikte programların ihtiyaç duyduğu donanım ve yazılım gereksinimlerinin de sisteminiz tarafından karşılandığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bazı programların ihtiyaç duyduğu ek yazılımlarında bilgisayarınızda kurulu olduğundan emin olmalısınız. Bu tür konulara dikkat ederek ihtiyaç duyduğunuz programları kurarsanız hiçbir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

ÇOK YORUMLANANLAR

Popüler Programlar

 1. Yandex Browser
  Yandex BrowserYandex Browser İnternet Tarayıcısı
 2. Tamindir E-Dergi Çıktı!
  Tamindir E-Dergi Çıktı!Teknoloji gündemini her ay takip edin.
 3. Online Oyunlar
  Online OyunlarEn Yeni Online Oyunlar
 4. iTools
  iToolsiPhone, iPad ve iPod Touch Dosya Yöneticisi
 5. WinRAR
  WinRARDosya Sıkıştırma Programı

Bizi Takip Edin