Portalsepeti Açılış Sayfasından Kurtulmak

Portalsepeti Açılış Sayfasından KurtulmakPortalsepeti.com, kullanıcıların belirli internet kaynaklarına ulaşımını kolaylaştırma amaçlı bir arama motoru ve ana sayfa aracıdır. Fakat, dış kaynaklardan yüklenen yazılımlar nedeniyle internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek ana sayfanın portalsepeti olarak değişmesini sağlayan bu arama motoru gün geçtikçe artan sayıda kullanıcının canını sıkmaktadır. Durum o kadar kötüdür ki portalsepeti ana sayfanız haline geldiğinde ana sayfayı değiştirseniz bile tekrar geri gelmekte, tarayıcıyı kaldırmak fayda etmemektedir. Çoğu kullanıcı tarafından tek çözüm format atmak olarak görülmektedir. Biz bu yazımızda format atmaya gerek duymadan ana sayfanızı nasıl eski haline getireceğinizi ve portalsepeti nasıl silinir sorusunun cevabını anlatacağız. Peki portalsepeti nasıl kaldırılır?

Kaldırma işlemini 3 aşamada anlatacağım:

 • Tarayıcı kısayollarını düzenleme
 • Bilgisayardaki portalsepeti kalıntılarını silme
 • Kayıt Defteri düzenleme

Bu adımda portalsepetinin masaüstündeki tarayıcı kısayollarımıza gizlice eklediği uzantıları sileceğiz. Bunun için masaüstündeki tarayıcı kısayolumuzun üzerine sağ tuşla tıklayıp kısayolun özelliklerine giriyoruz:

portalsepeti kaldırma-1

Hedef kısmında programın ."exe" ile biten kısayolundan sonraki www.portalsepeti.com... ile başlayıp uzunca devam eden bütün girdileri siliyoruz ve tamama tıklayıp kaydediyoruz:

portalsepeti kaldırma-2

Firefox ve Internet Explorer için de benzer şekilde programın kısayolunun özelliklerinde hedef kısmındaki, programın "exe" ile biten kısayolundan sonraki www.portalsepeti.com... ile başlayıp uzunca devam eden bütün girdileri siliyoruz ve tamama tıklayıp kaydediyoruz:

portalsepeti kaldırma-firefox

portalsepeti kaldırma-internet explorer

Bir sonraki adımda portalsepetinin bilgisayarımızda sakladığı dosyaları sileceğiz. Bunun için başlat menüsünü açarak "ara" seçeneğini seçiyoruz.

Winndows 7 ve 8 için windows tuşuna basıp herhangi bir şeye tıklamadan az sonra arayacağımız sözcüğü klavyeden yazmamız ve enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

portalsepeti kaldırma

Daha sonrasında sol taraftaki arama seçeneklerinden "Tüm dosya ve klasörleri" seçeneğini seçmemiz gerekli:

portalsepeti kaldırma

Daha sonra arama kutusuna navegaki yazıyoruz ve arama sonucunda çıkan dosyaları siliyoruz. Windows 7 ve 8 kullanıcılarının windows tuşuna bastıktan sonra herhangi bir şeye tıklamadan bu navegaki kelimesini yazıp enter tuşuna basmaları gerekmektedir. Windows 8'de arama sonuçları çıktıktan sonra sağ taraftaki arama kutusunun altındaki "Dosyalar" başlığına tıklamak gereklidir. Bu aşamadan sonra çıkan sonuçları siliyoruz:

portalsepeti kaldırma

Bu son adım yaptığımız kaldırma işleminin kalıcı olması için gerekli olan son adımdır. Bunun için Kayıt Defteri Düzenleyici'ye erişmemiz gerekli. Windows XP'de başlat menüsündeki "Çalıştır" seçeneğini seçiyoruz ve açılan pencerede regedit yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Windows 7 ve 8'de sadece klavye üzerindeki windows tuşuna basıyoruz ve herhangi bir şeye tıklamadan "regedit" yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz:

portalsepeti kaldırma

portalsepeti kaldırma-regedit

Kayıt Defteri Düzenleyici açıldığında Düzen menüsü altından Bul seçeneğini seçerek navegaki ve portalsepeti kelimelerini ayrı ayrı aratıyoruz:

portalsepeti kaldırma-regedit

portalsepeti kaldırma-regedit

portalsepeti kaldırma-regedit

Çıkan sonuçları seçerek siliyoruz. Bazı dosyalar için dosyanın silinemediğine dair hata mesajı alabilirsiniz. Tamam seçeneğini seçerek devam etmeniz yeterlidir.

portalsepeti kaldırma-regedit

"portalsepeti" kelimesi için de aynı işlemleri uyguladıktan sonra tarayıcılarınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer hala açılışta portalsepeti ana sayfanız olarak geliyorsa tarayıcınızın ayarlarından ana sayfanızı değiştirmeniz yeterli olacaktır. Geçmiş olsun.

22find nasıl kaldırılır?

V9 nasıl kaldırılır?


Not: Ayrıca Tamindir tarafından hazırlanan Anasayfa Değiştirme adlı yazılımı kullanarak da kolayca anasayfanızı değiştirerek istemediğiniz açılış sayfası uygulamalarından kurtulabilirsiniz.

Anasayfa Değiştirme
Anasayfa Değiştirme Anasayfa Değiştirme Programı

Anasayfa Değiştirici ile Portalsepeti anasayfasını değiştirmeyi bu yazımızda resimli olarak anlattık

Konular: Güvenlik Yazılım

Portalsepeti Açılış Sayfasından Kurtulmak İçin Yapılan Yorumlar (11)

 • berkşan uygun
  berkşan uygun dedi ki;

  Çooook teşekkür ederim.Emeğinize sağlık.Çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız.Bilgisayardan anlamayan birisi bile rahatlıkla yapabilir.Sonunda portalsepeti nden kurtuldum:) Teşekkürler...

  12 Ekim 2013 Cumartesi - 21:00:02 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  yaşaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  17 Ağustos 2013 Cumartesi - 14:01:26 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • salim şahin
  salim şahin dedi ki;

  Teşekkürler uzun süre uğraşıp pes etmiştim. şimdi tekrar aklıma geldi ve burayı gördüm. Nihayet kurtuldum şu illetten. Teşekkürler..

  31 Temmuz 2013 Çarşamba - 17:57:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ali kale
  ali kale dedi ki;

  ne yaptıysam silememiştim.sonunda oldo formattan kurtuldum.çokta güzel açıklamışsın.

  2 Nisan 2013 Salı - 00:08:02 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ömer
  ömer dedi ki;

  hiç bir işe yaramıyor ............................lütfen yardım edin

  29 Mart 2013 Cuma - 21:06:56 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Portalsepeti Açılış Sayfasından Kurtulmak için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.