Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (55)

 • fermide ünlü
  fermide ünlü dedi ki;

  Bende telefonumu 15-01-2017 çaldırdım aynı akşam karakola başvurdum daha 1 hafta kullanmadım inş iyi bir sonuç gelir sonuç alanlar varmı aranızda :((((

  18 Ocak 2017 Çarşamba - 15:23:06 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • VATANDAŞŞ
  VATANDAŞŞ dedi ki;

  cihaz sahibi karakola, kayıp,çalıntı telefonun bulunmasını istesin,istenen belgeleri versin bildirsin,davacı olsun.,çorap söküğü gibi gelir ,geçte olsa gelir,,,,iki yıl gibi,yaşadım.

  6 Ocak 2017 Cuma - 12:54:42 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Pln
  Pln dedi ki;

  Mrba 12 ci ayda tlfnum çslındi daha 1 aylık.cıhazdı samsugk one7 hemen polise gittim tlfn kullanima kapatılmiş kamera kaydı var alanın yüzü azda olsa gözüküyor 1 ay oldu ses yok bn hala olmayan tlfnun taksidini ödüyorum çalınıp bulunan tlfn varmı ümüdim kalmadi pek

  31 Aralık 2016 Cumartesi - 13:19:21 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Azm azm
  Azm azm dedi ki;

  Alperkkolu telfonumu yeni caldirdim ne marka ve hangi semtten aldınız ogrenebilirmiyim

  16 Aralık 2016 Cuma - 01:51:52 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Alperkkolu
  Alperkkolu dedi ki;

  Yeni TELEFON aldım çalınyı çıktı sahibini bulamıyoruz

  14 Aralık 2016 Çarşamba - 17:03:31 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: tugce erdem
   Nerden aldınız markası ney acaba bende telefonumu 13 Aralık ta çaldırdım.Benim çaldırdıgım telefon note 5 gold ve çizik dahi yoktu 1 aylık telefon
   19 Aralık 2016 Pazartesi - 10:35:37 - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.