Ücretsiz antivirüs programı 360 Total Security

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (26)

 • Ö LCMXŞPMAd Soyad
  Ö LCMXŞPMAd Soyad dedi ki;

  HASTANEDEN ÇALDILAR HIRSIZIN KAMERA KAYDIYLA GİTTİK 1 AYI GEÇTİ HALA BİŞE ÇIKMADI

  8 Ağustos 2015 Cumartesi - 19:47:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • mine çalışkan
  mine çalışkan dedi ki;

  mrb arkadaşlar benşmde oazarda samsung note4 çalıntı çantamdan hemen savcılığa başvuru yaptık bize tc ile takip sorgulaması yapabilirsiniz denildi fakat ben nasıl yapıldığı hakkında bilgili değilim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba?

  26 Mayıs 2015 Salı - 15:38:04 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • okuyun bence
  okuyun bence dedi ki;

  arkaedaslar ben 15 yasındayım telefonum s3 mını ı 8200 telefonumu bıyere dugune gıttık gelırken ayagım agırdı dıye bı yerde mola verdık arabadan cıktık ve telefonmu arabanın bogajının ustune koydum unuttum gıderken de bıraz gectı aradan gerı donduk baktık telefonu bulamadık telefon akıllı oldugundan gmail hesabından bulabılırler dıye bızde savcılıga verdık savcıl kısa bır surede telefon la ılk kım konusyuysa buldu ve cagırdı geldı adam dedıkı telefonu seyyar satıcıdan aldım begenmedım gerı sattım demıs savcılık dosyayı kkapatmıs yanı bırısının telefonu kaybolmussa unutun beklemeyın yanı

  29 Mart 2015 Pazar - 12:12:40 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • furkan
  furkan dedi ki;

  Arkadaslar benim telefonum surekli kayboluyodu bende chip denilen bir izleme cihazi taktim taktiktan bir hafta sonra calindi heme babama soyledikten sonra bilgisayari actim arabayla takip ettik adami takip ederken polisi aradik gelip kis kivrak yakaladi

  25 Aralık 2014 Perşembe - 00:56:42 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Arzuarzu
  Arzuarzu dedi ki;

  11 ay önce arabamızdan çalındı5dk içinde polise başvurduk bır sonuç çıkmadı Takı Dune kadar adamlar telefonumuzu telefoncuya götürmüşler açılmadığı icin biz kitletmiştik telefonu açtığında bızım numara çıkmış sadece adamda aradı bızı bizde çalındığını soyledık neyse telımiZe Kavuştuk yarın savcılığa gıdıp actırıcaZ

  24 Aralık 2014 Çarşamba - 22:15:13 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN