Ücretsiz antivirüs programı 360 Total Security

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (30)

 • Furkan
  Furkan dedi ki;

  Benim telefon calinmisti karakola gidip imei numarasini gerekli belgeleri verdim. 5 ay sonra telefon bulundu. Eger calan kişi telefonun imei koduni baska bir imei ile degisitirmez ise telefon bulunur..

  9 Şubat 2016 Salı - 00:38:54 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Gamze güler
  Gamze güler dedi ki;

  Bende geçen hafta çaldırdım montumun cebindeydi savcılığa başvurdum dilekçe verdim ins bulunur diye bekliyorum.Ama bulunmaz herhalde imei numarası telefon faturası felan var ama bulunmaz gibi geliyo bana

  5 Şubat 2016 Cuma - 22:13:13 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Gülsüm gül
  Gülsüm gül dedi ki;

  İmei numarası cokta önemli sanki gecen ramazan bayramında discovery elit telefonunu çaldırdım tib den kapattırdım ama calanla imeı numarasını sıfırlayıp coktam kullanıma sunmuslardır

  22 Ocak 2016 Cuma - 20:07:11 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • önemli
  önemli dedi ki;

  Dün btk yi arayıp telefonumun çalındığını anlattım, hemen kimlil bilgilerimi ve telefonumun ımesisini aldılar. Aradan yarım saat gecti gecmedi. Türkiye gov.tr den ımeı sorguladım. Kayıp çalıntı ihbarı yapılmış ımei yazıyordu, way be ne hız dedim. Öncelikle ihbar yapıldıysa hiç vakit kaybetmeden sisteme alıyorlar arkadaşlar. Bugünse gene ımeı mi sorguladım çalıntı imei yazıyor. Bilgileriniz doğrulanırsa 2 gün içinde bloke ederiz demişlerdi. 1 gün içinde halloldu iş. Bence hemen telefonuzu kapattırın bu şekilde. Şimdi çalan adam o telefonu satsa satamaz kullansa kullanamaz, bloke oldu çünkü. 0 kazancı var boşuna günaha girdi. Bu devirde akıllı telefon çalmak harbi cahillik,, akıllı adam yapmaz bunu

  6 Ocak 2016 Çarşamba - 23:47:12 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ö LCMXŞPMAd Soyad
  Ö LCMXŞPMAd Soyad dedi ki;

  HASTANEDEN ÇALDILAR HIRSIZIN KAMERA KAYDIYLA GİTTİK 1 AYI GEÇTİ HALA BİŞE ÇIKMADI

  8 Ağustos 2015 Cumartesi - 19:47:33 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.

ÇOK OKUNAN YAZILAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN