Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (49)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  telefonum okulda çalındı ve kimse bir şey yapmadı benim babam çok zor durumda ve ben ailemden çok uzakta yaşıyorum kimse bi kızın ailesinden uzakta ve onları ayda bi görüp zor şartlar altıda okuduğunu bilemez ben ne yapsamda bulamıyorum nolur bana biri yardım etsin

  13 Kasım 2016 Pazar - 13:03:37 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  vallahi ben hırsızları yakaladım emniyete götürdüm hürriyetten yoksun koyma suçundan hakkımda dava açılmış 6ile 10 yıl arasında yargılanıyom s7 gitti 300 taksitleri duruyor hırsızlar kol geziyor ..adalet yerlerde vaziyet kötü herkes kollasın götü..

  19 Eylül 2016 Pazartesi - 12:39:25 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • kübra
  kübra dedi ki;

  Merhaba arkadaşlar! Ben telefonumu 8 ay önce çaldırdım. 10 günlük LG G3 Çaldırdığıma eminim çünkü karşı taraf açtı ve komuşmadı sonra da ulaşamadım zaten. İlk olarak karakola gittim. Polis memuru bana BTK nın numarasını verdi kapattırmamı söyledi. Ama ben peşini bırakmak istemedim ve adliyede ifade verdim. 2 ay sonra savcı delil yetersizliğinden dosyayı kapattırmış.15 gün içerisinde itiraz hakkım vardı vardı ve bende itiraz dilekçesi hazırladım. Birçok delil de yazdım saatine ve kaç dk açıldığına dair 2 ay sonra tekrar gittim bu dosya da kapanmış. Ve oradaki memur şuan bir sonuç yok sizin gelmenize gerek yok bulununca sizi ararlar dedi. İlgilenilmediği için zaten sürekli gidip sordum. Şuan 8 ay oldu ses yok telefonun haşatı çıkmıştır farkındayım ama ben yine gidip tekrar durumu soracağım. Telefon bulunsun ya da bulunmasın ama siz bu işlerin peşini bırakmayın ki güvenlik bu kadar gamsız,ilgisiz hırsızlarda bu kadar cesaretli olmasın. Herkes üstüne düşeni yapsın.

  30 Temmuz 2016 Cumartesi - 16:38:17 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Firdevs çelik
  Firdevs çelik dedi ki;

  Evden yeni almış olduğum telefonum çalındı polis olay yeri inçeleme geldi telefonum kaskoluydu ama kaskodan bir türlü telefonumu alamıyorum napa bilirim

  24 Temmuz 2016 Pazar - 22:16:53 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Kadir dağ
  Kadir dağ dedi ki;

  Merhaba bilgisi olan yardım etsin lütfen sıfır telefon aldım kullanılmış çıktı satan telefoncu inkar ediyor ikinci el olduğunu nasıl ısptlarım imei numarasından savcılık bulur mu kullanılmışsa

  1 Temmuz 2016 Cuma - 00:16:20 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.