Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır

kayıp çalıntı telefonTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi hiç istenmese de günümüzde sık sık yaşanan olgulardan biri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu yani BTK tarafından belli düzenlemelere tabi tutulan kayıp – çalıntı telefonlar ile ilgili yapılması gerekenler yönetmeliklerle belirlenmiş durumda.

Bu yazıda, son derece üzücü olaylardan olan çalınan ya da kaybedilen telefon ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağım. Muhtemelen buradaki bilgilerin en az bazılarını biliyorsunuz. Ancak konuyla ilgili bilmeyebileceğiniz detaylar, olası durumlarda çok işinize yarayabilir.

Her ne kadar yazıda cep telefonu ifadesini kullanmış olsam da IMEI numarasına sahip hemen her cihaz için yani tablet bilgisayarlar için de bu yazıyı dikkate alabilirsiniz.

android kayıp çalıntıTelefonun çalınması ya da kaybedilmesi durumunda ne yapılmalı?

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatı uyguluyor. Dolayısıyla içinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da bulunduğu bu sınıfa ait bir ürünün çalınması, kaybolması gibi durumlarda ilk yapılması gereken işlem o cihazın haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekiyor. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, bildiriminizi kullandığını GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl bilgi verilir?

Nereden arandığı fark etmeksizin 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralı hatlardan söz konusu merkeze ulaşmak ve durumu bildirmek mümkün.


Kayıp – çalıştı bildiriminin sonucu nasıl öğrenilir?

Yaşanan durumun GSM operatörüne ulaşması sonucunda, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bilgilerin gerçek olmasının tespit edilmesi halinde cihazın haberleşme yeteneği durdurulur. Yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden IMEI sorgusu yapılması halinde, eğer haberleşmeye kapatma işlemi gerçekleşmişse şu ifade çıkar: “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” Bu ifade hem başvurunuz tamamlandığını gösterir hem de cihaz birinin eline geçmişse cihazın çalıntı olduğunu öğrenmesine vesile olur.

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

iphone kayıp çalıntıÇalınan ya da kaybedilen telefonun / tabletin bulunması mümkün mü?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sorumlulukları arasında çalınan ya da kaybedilen telefonların / tabletlerin bulunması gibi bir görev bulunmamakta. Bu noktada kurum sadece cihazın haberleşmeye kapatılmasına dair adımlar atabilir ve cihazın durumuna dair veritabanına bilgi verir. Olası sorgularda da bu veritabanı dikkate alınır.

Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir şekilde cihazın ele geçmesi durumunda cihaz IMEI numarası ile sorgulanır. Sorgu sonucuna göre sahibine bilgi verilebilir. Ancak tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetine resmî başvuru yapılması faydalı olacaktır. Cihazın faturası ve cihaza dair öne çıkan bilgiler belirtilerek başvuru yapılabilir.

Bulunan, tekrar ele geçen cihaz kullanılabilir mi?

Kaybolma ve çalınma sonrasında haberleşme yeteneği durdurulan telefonun veya tabletin tekrar kullanıma açılması mümkündür. Bunun için savcılık tarafından bir onay işleminin gerçekleşmesi gerekir. Kayıp ya da çalıntı bildirimi yapan kişinin aynı mecralara telefon ya da bizzat başvuru yapması halinde; kişinin kimlik bilgileri doğrulanırsa ürünün haberleşme özelliği kullanıma açılabilir.


Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır İçin Yapılan Yorumlar (60)

 • Hüseyin Çetiner
  Hüseyin Çetiner dedi ki;

  Bu gün 26 şubat 2017 İstanbul Şile de bir otelin önünde yolcu bagajları taşırken düşürmüşüm. yola çıktıktan 10 dk sonra fark ettim. döndüm ama nafile kılıfını yolun ortasında buldum telefon gitmiş.. Samsung J3 ...h.çetiner

  26 Şubat 2017 Pazar - 18:25:48 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Magdurummm
  Magdurummm dedi ki;

  Merheba ben telefonumu çaldirdim metrobuste çok üzüldüm 3 gün oldu zor koşullarda aldım allah kefen parası yapsın çocuğundan en sevdiğinden çıkarsın anlıyorum sizleri hepbirlikte bimer e yazalım bunlar yakalansa da ön kapıdan giriyorlar arka kapıdan çıkırlar iphone 5s dı Allah cezalarını versin

  11 Şubat 2017 Cumartesi - 14:30:21 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  boşuna uğraşmayın bulunması için medyatik biri olsaydınız bir kaç saat içinde bulurlardı vs....

  30 Ocak 2017 Pazartesi - 06:42:07 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Bir mağdur ☺
  Bir mağdur ☺ dedi ki;

  Merhaba arkadaşlar bende Telefonumu çaldırdım iphone 6s plus tabii hemen bende 3 ay civarında kullanmistim suan 8 ay olmak üzere ve savcılığa gittim ne durumda diye davanız devam ediyor kullanan kişiler tespit edilmiş ve müzekkere yazısı gönderilmiş sizinle yakın zamanda iletisime geçilir denildi bakalım bekliyorum inş telefonum geri gelecek.

  20 Ocak 2017 Cuma - 14:24:46 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: fermide ünlü
   BENİMDE TELEFONUM ÇALINDI 1 AY OLDU İPHONE 7 PLUS SİZİN NERDE ÇALDILAR TELEFONUNUZU ŞUAN BİR HABER VARMI İNŞ BULUNUR :(
   8 Şubat 2017 Çarşamba - 14:07:20 - Şikayet Et
 • Ipek
  Ipek dedi ki;

  1 ay oldu alali i phone 6s plus içinde bebeğinin videolar resimleri doluydu maddi manevi bana büyük zararı oldu ..1 hafta oldu hala ses yok yapmadığım işlem kalmadı kullanamazda iphone kendi özel sisteminden de kapattım hala getirmedi ses yok..bornova ege universitesi kavşağında düştü küçük çantam ve cuzdanimla beraber pembe renklrenkliydi ne olur bulan teslim etsin hergün ağlıyorum çok üzgünüm..

  19 Ocak 2017 Perşembe - 04:01:02 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.