Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

FacebookArama motorlarının başlangıcından bu yana kadar geçen süre içerisinde internet kullanıcılar sürekli olarak arama geçmişlerini silmek için yollar aramışlar ve bulmuşlardır. Özellikle bilgisayarınızın başından kalkmadan kişisel gizliliğinizi korumanın en basit, hızlı ve ağrısız yoludur arama geçmişini silmek. Böylelikle meraklı gözler bilgisayarınızda aradığını bulamayacak ve siz de belki başınızı büyük bir ağrıdan kurtaracaksınızdır.

Peki arama motorlarının arama kayıtlarını tuttuğu gibi Facebook'un da arama kayıtlarınızı kaydettiğini biliyor muydunuz? Facebook uzun zamandır kullanıcıların yaptığı tüm aramaları arşiv halinde kaydetmekteydi ve bunlar üstü kapalı bir halde saklandığı için birçok kullanıcının bu durumdan haberi yoktu. Geçtiğimiz haftalarda kullanıcıların gizlilik ayarlarını daha aktif olarak düzenleyebilmeleri için gelen yeniliklerle birlikte birçok kullanıcı arama geçmişlerinin Facebook tarafından saklandığını farketmeye başladı.

Hal böyle olunca Facebook hesabınıza giriş yapan herhangi biri şimdiye kadar Facebook üzerinde neler arattığınızı görebilir. Bu nedenle Facebook üzerinde yaptığınız her aramanın kaydedildiğini bilerek hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle belki de başınıza gelebilecek can sıkıcı durumların da önüne geçmiş olabilirsiniz.

Sonuç olarak bilgisayarınızın başına sizden habersiz geçen erkek/kız arkadaşınızın veya eşinizin soru bombardımanına mağruz kalabileceğiniz durumları engellemek tamamen sizin elinizdeyken, bu durumdan haberdar olmadığınız için keyfinizin kaçmasını istemeyiz.

Şaka bir yana Facebook yaptığınız aramaları kaydedip listelediği gibi isterseniz bu aramaları silmenize de izin vermektedir. Siz her ne kadar masum da olsanız ve arama geçmişinizde canınızı sıkacağını düşündüğünüz bir durum olmasa da bu kayıtlara nasıl ulaşılacağını ve gerekliyse bu kayıtların nasıl silineceğini merak ettiğinize eminim.

Bu nedenle bu yazımda sizlerle birlikte Facebook Arama Kayıtları nerede? ve Facebook Arama Kayıtları nasıl silinir? sorularının cevaplarını birlikte adım adım göreceğiz.

1- Öncelikle Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından sol üst bölümdeki isminize tıklayarak

facebook profil sayfasi

veya sağ üst bölümdeki resminize tıklayarak profilinize giriş yapıyorsunuz.

facebook profili

2- Ardından Facebook profil sayfanız üzerinde kapak fotoğrafının hemen sağ alt bölümünde bulunan Hareketler Dökümü sekmesine tıklıyoruz.

Facebook Profil Sayfası

3- Yeni açılan Hareketler Dökümü sayfası üzerinde sol tarafta bulunan Fotoğraflar, Beğenmeler ve Yorumlar altındaki DAHA FAZLA butonuna tıklıyoruz.

Facebook Hareketler Dökümü

4- Açılan menünün en alt kısmında Ara butonunu göreceksiniz. Ara butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Facebook Arama Geçmişi

5- Ve işte Facebook'un arama kayıtlarımız tek tek ay ay yıl yıl tuttuğu arama sayfasıyla karşı karşıyayız. Geçmişten günümüze Facebook üzerinde aradığınız her şey karşınızda. Hemen dehşete düşmenize gerek yok! Sağ üst bölümde bulunan Arama Kayıtlarını Sil butonu yardımıyla tüm arama kayıtlarını kolayca silebilirsiniz. Geçmiş olsun Facebook'un yıllardır sizin haberiniz olmadan kaydettiği tüm arama kayıtlarını tek seferde silmiş oldunuz.

Facebook Arama Kayıtları Silme

Yazımızın sonuna gelirken Facebook Arama Kayıtlarının nasıl silineceğini öğrenmiş ve tüm kayıtları bir hışımla silmiş olduk. Eminim ki birçoğunuzun kafası artık çok daha rahattır, değil mi? Konuyla ilgili soru, görüş ve isteklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümleri aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Konular: Nasıl yapılır

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir? İçin Yapılan Yorumlar (28)

 • Aeshma
  Aeshma dedi ki;

  bu işlemi yapmanıza rağmen arama yerinde a harfine bastığınız an o istemediğiniz kişi geliyorsa bunun çözümüde o kişiyi önce engellemeniz sonra engeli kaldrmanız bu sayede artık orada çıkmayacaktır

  27 Şubat 2014 Perşembe - 16:00:56 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • eseseseseseses
  eseseseseseses dedi ki;

  x yerine isim çıkmasını istemeyen arkadaşlar bunun tek çözümünü söylüyorum .bu hesabı kapatıp bu isimde başka bir facebook açmanızdır.bunun başka yolu yoktur.

  9 Aralık 2013 Pazartesi - 16:39:37 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ad Soyadömer
  Ad Soyadömer dedi ki;

  arama motoruna yazilan tek harf harfte çikiyor oncek bakılan profilller bunun formulu neeeeeeee

  7 Aralık 2013 Cumartesi - 16:15:39 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  arama butonuna yazıdığım tekrar arattığım kişi çıkıyo onu nasıl silcez biri yardımcı olabilirmi

  25 Kasım 2013 Pazartesi - 16:34:36 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • ziyaretçi
  ziyaretçi dedi ki;

  eyvallahta sadece döküman defterini siliyo.. arama yerine bir harf yazdığında önceden taratılanlar tekrar çıkmaya devam ediyo...

  4 Kasım 2013 Pazartesi - 20:33:41 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir? için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER