• 2010 Yılında En Çok İndirilen 10 Program

  2010 yılında en çok indirilen programlar
  2010'un son gününde bizde TAMindir kullanıcılarının sene başından bugüne kadar en çok indirdikleri programlara göz atmaya karar verdik. Aslında listenin başında Amerikan mahkemelerinin kararıyla kapatılan LimeWire olması gerekiyordu. Ancak LimeWire artık tarihe karıştığı için onu listemizin dışında bıraktık. Listedeki yazılımlar genel Türk kullanıcısının program seçme eğilimlerini de bize göstemiş oluyor aslında. İlk 10 program içerisinde Eset Nod32 dışında ücretli program bulunmuyor. Yani hepimiz ücretsiz ama oldukça kapsamlı programlar kullanmayı seviyoruz. Ayrıca programların neredeyse tamamı Türkçe dil desteği sunuyor. Listeyi hazırlarken oyun ve program yamalarını hesaba katmayarak daha gerçekçi bir sonuç ortaya çıkarmaya çalıştık. İşte TAMindir sayaçlarına göre 2010 yılında en çok indirilen 10 program.

  Ares: LimeWire kapatıldıktan sonra LimeWire'ın sadık Türk kullanıcıları yeni program arayışlarını çoğunlukla Ares ile sonuçlandırdı. Dolayısıyla Ares dosya paylaşım yazılımı bir süredir siteminizin en çok indirilen programları listesinde ilk sıraya yükselerek listede yer almayı başardı.

  Windows Live Messenger: Hem WLM 2009 hem de WLM 2011 versiyonu 2010 yılında sitemizin en çok indirilen programları arasına girdi. Özellikle yeni versiyon çıkışından sonra WLM'nin eski versiyonlarında gözlemlediğimiz indirme sayısı artışı artık alıştığımız birşey. Bunda 2 etken var birincisi Windows Live Messenger 2011'in sadece Windows Vista ve 7 işletim sistemlerinde desteklenmesi. İkincisi ise yeni versiyonu beğenmeyen pek çok kullanıcının eski versiyona dönüş yapmak için soluğu tekrar TAMindir'de alması. Bu sayede her iki versiyonda tek başlık altında sitemizin en çok indirilen programları arasında yer aldı. Bunları msn indir sayfasında topladık.

  PhotoScape: Ücretsiz ve kullanışlı bir resim editörü tüm kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bir programdır. Photoscape bu özelliklerine Türkçe dil desteğini ekliyor ve diğer resim editörleri arasından sıyrılarak Türk kullanıcıların en çok indirdiği ücretsiz resim editörü olma özelliğini taşıyor.

  Adobe Flash Player: Fazla birşey söylemeye gerek yok. Her bilgisayarda flash oynatabilmek için gerekli olan bir araç olan Adobe Flash Player, sadece 2010'un değil tüm zamanların en çok indirilen araçları arasında.

  avast! Free Antivirus
  : Avast bu sene logosu dahil olmak üzere güvenlik yazılımlarında yaptığı değişiklik ve geliştirmelerle kullanıcıların bir kere daha en çok tercih ettiği ücretsiz antivirüs programı oldu.

  ESET NOD32 Antivirus
  : İşte listemizin yegane ücretli yazılımı. 30 gün sınırlı deneme sürümü olmasına rağmen Türk kullanıcılarının beğendiği antivirüs yazılımı ESET NOD32, tam sürümünün ekonomik fiyatıyla da öne çıkarak ilk 10 listemizde yer almayı başardı.

  BearShare: LimeWire'ın kapatılmasıyla indirme sayılarında yüksek artışlar olan BearShare, yakaladığı ivme sayesinde ilk 10 sıralamamızda yer bulmayı başardı.

  ComboFix: Virüs ve trojan temizleyici güçlü bir araç olan ComboFix, Türk kullanıcılarının genel olarak beğendiği ve dilden dile yaydığı bir yazılım. Güçlü bir yazılım olduğu için dikkatli kullanılması konusunda uyarılarda bulunsak da ComboFix sitemizin vazgeçilmezlerinden.

  Mozilla Firefox: Internet Explorer'a alternatif olarak ilk tanıştığımız tarayıcılardan olan Firefox yenilik güncellemeleriyle yoluna tam gaz devam ediyor. Artık Google Chrome gibi iddialı bir rakibi olsa da ülkemizde halen en çok tercih edilen internet tarayıcıları arasında.

  Google Earth: Bu sene içerisinde yaşadığımız Google IP engeli yüzünden Google'ın online servislerine erişemediğimiz gibi özel yazılımlarını da indiremedik. Picasa ile beraber Google Earth kurulum dosyaları bu dönemde TAMindir'in kendi özel sunucusundan indirilebilir olduğu için normalden daha fazla indirilerek yükselişe geçti. Sorun halledildikten sonra indirilme sayıları düşse de bu engelleme Google Earth'ün ilk 10 listemize girmesini sağladı.

  Devamını Oku »

 • Google, İşletim Sistemi Chrome OS'un Özelliklerini Tanıttı

  chromeos

  Google'un bir süredir merakla beklenen işletim sistemi Chrome OS'un ilk detayları dün yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Muhtemelen 2011'de deneme şansı bulacağımız Chrome OS'da görebileceğimiz özellikler şöyle sıralandı.

  Çok Hızlı Kurulum: Chrome OS 4 aşamadan oluşan hızlı kurulumuyla pek çok kullanıcıyı fethedebilecek kadar pratik. Web bağlantısıyla yapılan kurulum birkaç dakikada tamamlanıyor

  Hızlı İşlem Gücü: Chrome OS cihazları şu an kullandığımız tüm cihazlardan daha hızlı olacak. Bunun sebeplerinden biri web uygulamalarına dayalı bir işletim sisteminin ağırlaştırıcı etkilerden uzak tutulması. Diğer sebebi ise Google'un hızı artırmak amacıyla birkaç haftada bir yayınlayacağı sürüm güncellemeleri.

  Devamını Oku »

 • Bilişim Yıldızları Yarışmasında TAM İndir 1.'lik Ödülü

  Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği Bilişim Teknolojileri Kurulu, DTM e-Ticaret Genel Koordinatörlüğü, TBV, TUBİSAD, YASAD, TEDER, MOBİSAD,TBGD Getron ve İRM gibi birçok kurum ve kuruluşun desteklediği e-dönüşüm yarışmasında TAMindir.com, e-genç kategorisinde 1. seçilmiştir. (Resmî Sonuçlar) Ödülü almak üzere TAM indir kurucusu ve CNT Bilişim şirket sahibi Caner Bayraktar katılmıştır.

  Devamını Oku »

 • LimeWire Alternatifi En İyi 4 Dosya Paylaşım Programı

  p2pBilindiği gibi LimeWire dün Amerika'dan gelen bir mahkeme kararıyla durduruldu. LimeWire üreticileri telif hakkı problemleriyle boğuşurken, bu durumdan etkilenen kullanıcılar mecburen dosya paylaşımı için alternatif arayışına girdiler. Burada hem kullanım hem de kalite açısından LimeWire'a en çok benzeyen programları biraraya getirdik. Yeni bir dosya paylaşım programı arayışındaysanız önerdiğimiz programlardan birini deneyebilirsiniz.

  Devamını Oku »

 • LimeWire Durduruldu

  Yıllardır elimizin altında olmasına alıştığımız, hızlı dosya indirme, aradığımız mp3'leri, müzik ve şarkıları kolaylıkla bulabilme, bilgisayara yük olmama, basit ve şık arayüz, Türkçe dil seçeneği gibi özellikleriyle bilgisayar ve internet kullanıcıları için mükemmel bir dosya paylaşım programı olan LimeWire kullanımı sona erdi.

  Hem programın hem de firmanın sonu olabilecek mahkeme kararı Amerika Bölge Yargıcı Kimba Wood tarafından açıklanmış bulunuyor. Artık http://www.limewire.com/ adresine girdiğinizde de Lime Wire firmasının karşı karşıya kaldığı durum size küçük bir not ve uyarı ile bildirilmiş durumda.

  Devamını Oku »

 • Time 2010 Yılının En İyi İnternet Sitelerini Açıkladı

  Time magazin her sene kendi deneyimlerine göre belirlediği en iyi web siteleri listesini yayınladı. 2010 yılında dikkat çekerek müzik, spor, haber, oyun, aile-çocuk, finans, alışveriş-gezi, sağlık-fitness, sosyal medya, eğitim kategorilerinde listeye giren en iyi 50 web sitesinin detaylı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

  Farklı kategorilerden ulaşabileceğiniz web sitelerini inceleyerek sizde kendi en beğendiklerinizi aralarından seçebilirsiniz. Her yıl düzenli olarak aynı etkinliği yapan Time magazin bu sene de tüm kategorilerin en iyilerini belirleyerek takipçilerine sundu. Büyük ilgi gören listede, büyük firmaların ve şirketlerin web siteleri olduğu gibi, kişisel ve ufak çaplı şirketlerin oluşturmuş olduğu son derece profesyonel web siteleri de bulunuyor.

  Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği düşünülen etkinlik internet çılgınlığının artması ile daha da fazla ilgi görecektir. Farklı şirketlerin açıklamış olduğu en iyi listeleri arasında en popülerlerden bir tanesi olan Time Magazin'in 2010 yılı en popüler web siteleri listesini boş vakitlerinizde mutlaka kontrol etmenizi öneririm. Çünkü siteler içerisinde ilham alabileceğiniz ve benzer çalışmalar yapabileceğiniz farklı web siteleri bulunuyor.

  Devamını Oku »

 • GMail Sürükle-Bırak Desteğiyle Ekli Dosyalara Daha Kolay Ulaşacaksınız

  gmail-surukle-birak Gelişimine ara vermeden devam eden GMail bir süre önce imajlar için sürükle-bırak desteğini duyurmuştu. Bu özellikle GMail kullanıcıları pratik bir kullanım sunan sürükle-bırak özelliğini e-postalarında kullanmaya başlamışlardı. Sadece Google Chrome'da desteklenen özellik sayesinde e-postalarınızın içerisine istediğiniz resmi sürükle-bırak desteğiyle ekleyebiliyordunuz. GMail bu özelliği indirilebilir dosya ekleri içinde genişletti. Böylece e-posta ekini taşıyarak istediğiniz yere bırakabilirsiniz veya ekleyeceğiniz belgeyi sürükle-bırakla göndereceğiniz e-postaya ekleyebilirsiniz. Yaptığımız denemelerde dosya ekleri için sürükle-bırak özelliğinin Google Chrome'un yanısıra Mozilla Firefox'ta da çalıştığını gördük.

  Devamını Oku »

 • Microsoft Office 2010 Web Servisleriyle Tarayıcınızda

  office.liveMicrosoft'un en çok kullanılan ürünlerinden olan Office 2010 sürümünü artık web tarayıcınız üzerinden kullanabileceksiniz. Yeni sürümde sosyal ağlar ve bulut bilgi-işlem kullanımına ağırlık veren Microsoft yeni uygulamaları sayesinde Office kullanımını hem yaygınlaştırmayı hem de kolaylaştırmayı hedefliyor. Microsoft Office 2010 Beta sürümüyle duyurulan web uygulamalarına, Windows Live kullanıcıları kendi hesaplarından erişebilirler. Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarına office.live.com adresinden giriş yaparak ulaşabilir ve test edebilirsiniz. (Windows Live kullanıcı adı ve parolanız MSN giriş bilgilerinizle aynıdır.)

  Devamını Oku »

 • Film Arşivinizi Ücretsiz Programlarla Düzenleyin!

  Kalabalık bir film arşivine sahip olmanın en büyük dezavantajı bir süre sonra aradığınızı bulamamaktır. Klasördeki dosya sayısı artıkça izledikleriniz izlemediklerinizle, beğendikleriniz beğenmediklerinize karışmaya başlar. Bu sorunu kökünden sonladırarak her göreni kendine hayran bırakacak bir film arşivine kavuşmak ise düşündüğünüz kadar zor değil. Tek yapmanız gereken kendinize uygun programları belirleyerek yaklaşık yarım günlük bir süreyi arşivinize ayrırmak. 

  Devamını Oku »

 • PhpStorm: Yeni Web Geliştirme Editörü  Daha önce yine blogumuzda, CNT olarak web programlama editörleriyle ilgili olan fikirlerimizi şu yazıyı paylaşmıştık: Aptana ve Dreamweaver

  Şimdi size yeni keşfettiğimiz ve bize göre gördüğümüz en iyi editör PhpStorm'u tanıtmak istiyorum.

  Bizi takip ediyorsanız Zend Studio, Aptana, Dreamweaver, Notepad++ kullandığımızı biliyorsunuzdur. PhpStorm, Aptana kalitesinde, Zend detayında, Dreamweaver desteğinde ve Notepad Plus Plus kullanışlılığına sahip bir yazılım olmuş.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN