• +1 Gibi Facebook Beğen ve Twitter Tuşlarını Analytics’te Raporlama

  Google +1 tuşunu açtıktan kısa süre sonra Google Analytics içinde bu tuşların kullanım değerlerini ve bu tuşu kullanan ziyaretçilerin süre, sayfa/ziyaret gibi bilgilerini gösterdiği "Social" sayfasınıda açtı.

  Daha önce Google'ın bu sayfasında bu özelliği diğer sosyal medya paylaşım uygulamalarına entegre edebileceğinizi anlattığını belirtmiştim. Şimdi bu konuyu sizin için anlatmak istiyorum.

  Ben çözüme sizi kısa yoldan ulaştıracağım ancak isteyen verdiğim linkteki tüm detayları öğrenerek ihtiyacına göre farklı geliştirmeler yapabilir. Google'ın bizim için hazırladığı zaten örnek kod var. Bu kodda yorum kısımlarını silerek dosya boyutunu düşürüp sitenize entegre edin. Örneğin biz şu şekilde uyguladık (kodu açıp bakabilirsiniz):

   

  Daha sonra Facebook ve Twitter paylaş tuşlarımızın olduğu sayfada üstteki kodun ardından şu kodu ekleyeceğiz. Bu kod takip işlemini tetikleyecektir.

  Ve bir kaç saat sonra Google Analytics'e verilerimiz yansıdığında aşağıdaki gibi rapora ulaşabiliyoruz.

  Google Analy Sosyal Paylaşım Takibi

  Devamını Oku »

 • Google Analytics İle Google +1 Düğmesi İzleme Etkileşimi

  Google geçtiğimiz günlerde Google+ projesinin ilk adımı olan +1 düğmesini tanıttı ve bir çok site hemen bu düğmeyi sitelerine eklediler.
   
  Google Analytics'e eklediği Sosyal sekmesi sayesinde artık sosyal paylaşım butonu aktivitelerini görebilirsiniz. Hatta bu sayfadaki bilgileri uygulayarak Facebook, Twitter gibi diğer servisleride raporlayabilirsiniz: http://code.google.com/apis/analytics/docs/tracking/gaTrackingSocial.html
   
  Bu tuşun etkileşimini izlemek için kullanabileceğiniz bir geri çağırma işlevi seçeneği var. Bu yüzden bu tür entegrasyonları Google Analytics dışında kendi özel scriplerinize de uygulaması oldukça kolay olacaktır.
   
  Önce Google +1 Düğmesi oluşturma aracını kullanarak düğme stilimizi seçelim. Ardından oluşturma aracının “Gelişmiş seçenekler” bölümünde aşağıdaki resimde gösterdiğimiz gibi “JS Geri Çağırma İşlevi”ne fonksiyon adı olarak “tamindir_arti_donusum” belirliyoruz.

  Google artı 1 button Analytics'ten takip

  Bu ayarları yaptıktan sonra oluşacak kod aşağıdaki gibidir.


  Üstteki kodu, düğmemiz nerede çıksın istiyorsak oraya yapıştırıyoruz.
  Ardından aşağıdaki geri bildirim fonksiyonumuzu da sitemize ekliyoruz.

  Devamını Oku »

 • Windows 8 Arayüzü Resmi Olarak Tanıtıldı

  Microsoft gelecek yıl piyasaya çıkaracağı işletim sistemi Windows 8 ile ilgili ilk resmi videosunu yayınladı. Son birkaç aydır sızdırılan ekran görüntüleriyle gündemde olan Windows 8 arayüzü, şimdiye kadar gördüğümüz sızıntılardan oldukça farklı. Öncelikle Microsoft vizyonunu genişleterek her tür cihazda çalışan bir işletim sistemi kurgulamış. Windows 8 masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar dışında tablet bilgisayarlar, mobil cihazlar gibi aklınıza gelebilecek her tür cihaz için ortak bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

  Windows 8 hem dokunmatik olarak kullanılabilen hem de fare ve klavyeyle yönetilebilen bir arayüz tasarımına sahip. Microsoft'un yeni işletim sistemiyle ilk olarak ön plana çıkardığı faktörler ise hız, akıcılık ve işlevsellik. Dokunmatik ekranın kullanıma kattığı ekstra hıza Windows 8 akıcılıkla cevap veriyor.

  Windows 8'in başlangıç ekranı kullanıcının tercih ettiği uygulamalarla açılıyor. Kısacası ilk açılışta ihtiyacınız olan uygulamalar karşınıza çıkıyor. Windows 8 uygulamaları gücünü HTML5 ve JavaScript'ten alıyor. Uygulama ekranları oldukça şık ve renkli. Mobil cihazlar sayesinde alışkın olduğumuz internet temelli uygulamalar yeni nesil işletim sisteminin bir parçası haline geliyor.

  Windows 8 tek ekranda birden fazla uygulamayı sorunsuzca çalıştırabiliyor. Yeni arayüz farklı cihazlara uygun olarak tasarlandığından farklı ekran çözünürlükleriyle de uyumlu. Dokunmatik ekran temelinde hazırlanan Windows 8'de bir de sanal klavye bulunuyor. Windows 8 ile beraber dokunmatik ekranla tam uyumlu Internet Explorer 10 ile de tanışacağız. Yeni tarayıcı hızlı internet deneyimi ve sosyal ağ entegrasyonunu ön planda tutacak. Kısacası Microsoft, Windows 8 ile yeni nesil ihtiyaçlara cevap vermeye çalışacak.

  Devamını Oku »

 • Google Apps Birleşmesinden Sonra Picasa Uygulamasından Giriş Yapamıyorsanız

  Biliyorsunuz yakın geçmişte Google Apps hizmetinde bazı servis birleştirmeleri sağlandı. Böylelikle Apps kullanıcıları daha fazla Google hizmetinden yararlanabiliyor. Ancak hem bizim hem de bir çok kişinin bir takım yeni sorunları çıktı. Bunlardan biride Picasa'ya (Bilgisayar uygulaması için geçerli) , Apps hesabınızla giriş yaparken alınan aşağıdaki gibi hatalar...

  Devamını Oku »

 • Google +1 Nedir?

  Google +1 butonunu devreye soktuğunu bildirdi.Google +1

  Google +1 butonu ile kullanıcılar arama yaparken artık güvendikleri arkadaşlarının +1 vererek beğendikleri siteyi görebilecekler. Google hesabıyla giriş yapmış kullanıcılar arama sonuçlarında beğendikleri sitelere +1 vererek bu siteleri arkadaşlarınız da görmesini sağlayabilirsiniz.

  Google'a göre +1 özelliği arama motorlarını arama terimleri ile daha "alakalı" hale getireceğini düşünüyor. Gerçek hayatta nasıl ki kararsız kaldığımız bir noktada arkadaşımıza danışıyorsak aynı şekilde +1'de bu işe yarayacak ve arama sonuçlarında arkadaşımızın daha önce +1 verdiği siteler gözükecektir.

  Google temsilcisi Jim Prosser ile yapılan röportajda Google +1 ile ilgili merak edilen birkaç sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

  Google +1'e yapılacak tıklamalar sıralamayı etkileyecek mi?, sorusuna Prosser; 'hayır' cevabını vermiş ve Google'ın +1 tıklamaları sayesinde elde edeceği verileri daha sonra bir şekilde algoritmaya dahil etmek istediğini belirtmiştir. Prosser, +1'ın yanında gözüken kişilerin google contacts (google kişiler) içerisinde bulunan arkadaşlarımız ve Gmail, Buzz ve Reader gibi uygulamalardaki verilerden elde edildiğini dile getiriyor. Kapalı sisteme sahip sosyal ağ sitelerinde bulunan arkadaşlarımızın bu sisteme dahil edilemeyeceğini belirten Prosser, +1 sisteminin açık sosyal medya için kullanılabilir durumda olduğunu söyledi.

  Prosser ayrıca +1'in tüm kullanıcı hesapları tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç ayda mümkün olduğunu ancak +1'i denemek isteyen meraklı kullanıcıların Google.com/experimental adresine sistemi deneyebilirler. Her aramada +1'i göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Birkaç hafta içerisinde daha fazla arama sonucunda Google +1 kullanılabilir durumda olacak. Daha fazla bilgi için Google +1 butonu sayfasını ziyaret ediniz.

  Google +1

  Devamını Oku »

 • Firefox 4 Kararlı Sürüm 22 Mart'ta Yayınlanacak

  Internet Explorer 9 kararlı sürüm yeni duyurulmuştu ki, Firefox 4 ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Firefox ekibinden Damon Sicore’un resmî Firefox Forumu’nda dile getirdiğine göre Firefox 4 kararlı sürüm 22 Mart günü yayınlanacak.

   

  Firefox 4  Internet Explorer son sürümün yayınlanmasından birkaç gün sonra gelen açıklama bu anlamda farklı bir çekicilik taşıyor. Her iki ürün arasındaki rekabeti yakından izleyen biz kullanıcılar için bu durum bir avantaja dönüşebilir. Zira her iki ürünün arka arkaya sunuluyor olmasıyla çok daha rahat ve sıcak bir kıyaslama – deneme şansı yakalayacağız.

  Firefox’un bu son sürümüne karşı olan güveninin tam olduğunu belirtelim. Çünkü Firefox ekibi, bir süre önce paylaşılan Firefox 4 RC1 sürümünün yerine doğrudan kararlı sürümü yayınlamayı bile düşünmüşmüşler. Şu ana kadar Firefox RC1 sürümünü kullanan kullanıcılardan çok sayıda olumlu dönüt aldıklarını ekleyen ekip, her şeyin düşünüldüğü gibi sürmesi halinde 22 Mart’ta kararlı sürümü yayınlayacaklarını ifade etti.

  Firefox 4 kararlı sürümün, bir Microsoft ürünü olan Internet Explorer 9’un aksine Windows XP üzerinden de kullanılabileceğini hatırlatalım.

  Devamını Oku »

 • Flash Karamsarlığı Adobe Wallaby İle Çözülüyor

  Tarayıcı dünyasındaki gelişmeler beraberinde yeni teknolojileri de getiriyor. Bu teknolojilerden biri de HTML5. HTML5’in dikkat çekici özelliklerinden biri de Adobe Flash Player’a rakip olması. Ancak Adobe de boş durmayarak Adobe Wallaby isimli ürünü hakkında bilgi verdi.

   

   

  Apple’ın mobil pazardaki konumu her geçen gün yeni ürünlerle sağlamlaşırken, bu firmanın Adobe Flash’ı bir türlü kabullenmemesi ve hemen ardından gelen HTML5 teknolojisi, Adobe’de kolların sıvanmasına neden olmuş olsa gerek. Adobe Ürün Yöneticisi John Nack’in blogunda kaleme aldığı sözler de bu durumu destekliyor. Nack, Adobe’nin politikasına istinaden kullanıcıların arada kalmasını ortadan kaldırıcı çözümler için var olduklarını ve asıl amaçlarının problem çözmek olduğunu ifade etti. Bu kapsamda Flash desteği bulunmayan ürünler kullanan kişilerin, web animasyon desteğinden mahrum kalmamaları için Adobe Wallaby üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

  Webkit motoru üzerine kurulu olan ve HTML5 kodu üretebilen internet tarayıcıları üzerinde çalışabilen Adobe Wallaby’nin diğer tüm tarayıcılarda işlevini yerine getirmesi için çalışılıyor. iOS ve OSX de dâhil olmak üzere Windows işletim sistemi üzerinde çalışan bir uygulamanın ne kadar önemli olacağı ortada.

  ActionScript, 3 boyut ve ses desteğinin henüz hayata geçmediği bu üründe şimdilik buton desteği, boyama, resim dosyası desteği, çerçeve, katman, sahne desteği ve bazı yazı türleri desteği sunuluyor.

  Görünen o ki, Adobe ile Apple arasında ciddi bir bakış açısı farkı var. Biri müşteri ve çözüm odaklı düşünürken, diğer katı ilkelerinden ödün vermemek adına kullanıcıların arada kalmasını göz ardı ediyor. İlerleyen dönemlerde hangi tarafın daha ağır basacağını birlikte göreceğiz.

  Devamını Oku »

 • Tamindir Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen 42. Sitesi

  Google tarafından düzenli olarak yayınlanan ve en son Google DoubleClick AdPlanner Ocak Raporu şeklinde düzenlenen, en çok ziyaret edilen siteler arasında Tamİndir.com 42. sırada yerini aldı.

  Devamını Oku »

 • Facebook İçin Klavye Kısayolları

  Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları zamanlarının büyük bir kısmını sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor. Bu sitelerin başında da Facebook geliyor. Peki sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde kullanabileceğiniz klavye kısayolları olduğunu biliyor musunuz? Bu klavye kısayollarını kullanarak site içerisinde daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

  Facebook Kısayolları

  Facebook için klavye kısayolları aşağıdaki gibidir.

  • Alt+1: Facebook anasayfa
  • Alt+2: Facebook profil sayfası
  • Alt+3: Arkadaşlık istekleri
  • Alt+4: Mesajlar
  • Alt+5: Bildirimler
  • Alt+6: Hesap sayfası
  • Alt+7: Gizlilik ayarları
  • Alt+8: Facebook sayfası
  • Alt+9: Facebook kullanım şartları
  • Alt+0: Facebook yardım sayfası
  • Alt+?: Facebook arama
  • Alt+M: Yeni ileti oluşturma

  Dikkat! Bu klavye kısayolları en iyi Chrome'la çalışmaktadır. Mozilla Firefox kullanıyorsanız, Shift+Alt tuşlarını kullanmak zorundasınız. Internet Explorer kullanıcıları ise her kombinasyondan sonra Enter tuşuna basmalıdır.

  Devamını Oku »

 • 2010 Yılında En Çok İndirilen 10 Program

  2010 yılında en çok indirilen programlar
  2010'un son gününde bizde TAMindir kullanıcılarının sene başından bugüne kadar en çok indirdikleri programlara göz atmaya karar verdik. Aslında listenin başında Amerikan mahkemelerinin kararıyla kapatılan LimeWire olması gerekiyordu. Ancak LimeWire artık tarihe karıştığı için onu listemizin dışında bıraktık. Listedeki yazılımlar genel Türk kullanıcısının program seçme eğilimlerini de bize göstemiş oluyor aslında. İlk 10 program içerisinde Eset Nod32 dışında ücretli program bulunmuyor. Yani hepimiz ücretsiz ama oldukça kapsamlı programlar kullanmayı seviyoruz. Ayrıca programların neredeyse tamamı Türkçe dil desteği sunuyor. Listeyi hazırlarken oyun ve program yamalarını hesaba katmayarak daha gerçekçi bir sonuç ortaya çıkarmaya çalıştık. İşte TAMindir sayaçlarına göre 2010 yılında en çok indirilen 10 program.

  Ares: LimeWire kapatıldıktan sonra LimeWire'ın sadık Türk kullanıcıları yeni program arayışlarını çoğunlukla Ares ile sonuçlandırdı. Dolayısıyla Ares dosya paylaşım yazılımı bir süredir siteminizin en çok indirilen programları listesinde ilk sıraya yükselerek listede yer almayı başardı.

  Windows Live Messenger: Hem WLM 2009 hem de WLM 2011 versiyonu 2010 yılında sitemizin en çok indirilen programları arasına girdi. Özellikle yeni versiyon çıkışından sonra WLM'nin eski versiyonlarında gözlemlediğimiz indirme sayısı artışı artık alıştığımız birşey. Bunda 2 etken var birincisi Windows Live Messenger 2011'in sadece Windows Vista ve 7 işletim sistemlerinde desteklenmesi. İkincisi ise yeni versiyonu beğenmeyen pek çok kullanıcının eski versiyona dönüş yapmak için soluğu tekrar TAMindir'de alması. Bu sayede her iki versiyonda tek başlık altında sitemizin en çok indirilen programları arasında yer aldı. Bunları msn indir sayfasında topladık.

  PhotoScape: Ücretsiz ve kullanışlı bir resim editörü tüm kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bir programdır. Photoscape bu özelliklerine Türkçe dil desteğini ekliyor ve diğer resim editörleri arasından sıyrılarak Türk kullanıcıların en çok indirdiği ücretsiz resim editörü olma özelliğini taşıyor.

  Adobe Flash Player: Fazla birşey söylemeye gerek yok. Her bilgisayarda flash oynatabilmek için gerekli olan bir araç olan Adobe Flash Player, sadece 2010'un değil tüm zamanların en çok indirilen araçları arasında.

  avast! Free Antivirus
  : Avast bu sene logosu dahil olmak üzere güvenlik yazılımlarında yaptığı değişiklik ve geliştirmelerle kullanıcıların bir kere daha en çok tercih ettiği ücretsiz antivirüs programı oldu.

  ESET NOD32 Antivirus
  : İşte listemizin yegane ücretli yazılımı. 30 gün sınırlı deneme sürümü olmasına rağmen Türk kullanıcılarının beğendiği antivirüs yazılımı ESET NOD32, tam sürümünün ekonomik fiyatıyla da öne çıkarak ilk 10 listemizde yer almayı başardı.

  BearShare: LimeWire'ın kapatılmasıyla indirme sayılarında yüksek artışlar olan BearShare, yakaladığı ivme sayesinde ilk 10 sıralamamızda yer bulmayı başardı.

  ComboFix: Virüs ve trojan temizleyici güçlü bir araç olan ComboFix, Türk kullanıcılarının genel olarak beğendiği ve dilden dile yaydığı bir yazılım. Güçlü bir yazılım olduğu için dikkatli kullanılması konusunda uyarılarda bulunsak da ComboFix sitemizin vazgeçilmezlerinden.

  Mozilla Firefox: Internet Explorer'a alternatif olarak ilk tanıştığımız tarayıcılardan olan Firefox yenilik güncellemeleriyle yoluna tam gaz devam ediyor. Artık Google Chrome gibi iddialı bir rakibi olsa da ülkemizde halen en çok tercih edilen internet tarayıcıları arasında.

  Google Earth: Bu sene içerisinde yaşadığımız Google IP engeli yüzünden Google'ın online servislerine erişemediğimiz gibi özel yazılımlarını da indiremedik. Picasa ile beraber Google Earth kurulum dosyaları bu dönemde TAMindir'in kendi özel sunucusundan indirilebilir olduğu için normalden daha fazla indirilerek yükselişe geçti. Sorun halledildikten sonra indirilme sayıları düşse de bu engelleme Google Earth'ün ilk 10 listemize girmesini sağladı.

  Devamını Oku »

POPÜLER YAZILAR

SON HABERLER

SON VİDEOLAR

BİZİ TAKİP EDİN